Connect with Us

All posts tagged "Holokausti"

Bota 08:29 - 28 Janar, 2020

Nuk kurseu as 1.1 milionë fëmijë/ Shifrat e frikshme të Holokaustit

Holokausti nisi në janarin e vitit 1933, kur Adolf Hitleri u ngjit në pushtet, dhe përfundoi më 8 maj 1945, kur Gjermania naziste nënshkroi kapitullimin. Gjatë...

Politikë 11:11 - 27 Janar, 2020

Basha kujton Holokaustin/ Të luftojmë të gjitha format e antisemitizmit dhe diskriminimi

Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kujtuar Holokaustin, tragjedinë që mori miliona jetë njerëzish. Në një mesazh në rrjetet sociale,...

Politikë 09:01 - 27 Janar, 2020

“Miliona viktima të pafajshme të mizorisë së pashpirt”/ Meta: Të mos përsëriten më kurrë

Presidenti Ilir Meta, në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës ka përkujtuar Holokaustin. Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se sot përkujtojmë me nderim miliona viktima...

Blog 08:43 - 25 Janar, 2020

Rreziqet që vijnë nga harresa e Aushvicit

Nga Ana Palacio, ”Project Syndicate” * Këtë javë, liderët botërorë do të mblidhen në Jeruzalem, për të përkujtuar 75 vjetorin e çlirimit të kampit nazist të...

hashim thaci president i kosoves
Aktualitet 16:42 - 27 Janar, 2019

Thaçi kujton Holokaustin/ “Krenarë për ndihmën që kemi dhënë”

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në një postim në rrjetet sociale ka kujtuar Holokaustin. Ai e cilëson atë si një prej tmerreve më të mëdha të...

Aktualitet 19:37 - 16 Prill, 2015

Izraelitët përkujtojnë 6 milionë viktimat e Holokaustit

Izraelitët mbajtën sot dy minuta heshtje në ndërkohë që sirenat ranë në kujtim të gjashtë milionë hebrenjve të vrarë gjatë Holokaustit. Në orën 07:00 GMT sirenat...

Aktualitet 11:09 - 29 Janar, 2015

Kuvendi i Shqipërisë nderon viktimat e Holokaustit

Seances së sotme të Kuvendit të Shqipërisë i ka paraprirë një ekspozitë në nderim të viktimave të Holokaustit,  të vendosuar në fasadën hyrëse të godinës së...

Aktualitet 16:12 - 27 Janar, 2015

Ceremonitë për Holokaustin/Meta:Përfaqësoj vendin që shpëtoi hebrenjtë gjatë luftës

Me rastin e ceremonisë së 70-të përkujtimore të Holokaustit zhvilluar këtë javë në Pragë, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në tryezën e rrumbullakët të...

Aktualitet 20:12 - 26 Janar, 2015

Përkujtimi i Holokaustit/ Merkel: E turpshme që hebrenjtë sulmohen ende në Gjermani

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e quajti sot të turpshëm faktin që hebrejtë janë ende objekt sulmesh apo kërcënimesh në Gjermani, 70 vjet pas çlirimit të kampit...