Connect with Us

All posts tagged "hitleri"

Blog 08:26 - 25 Qershor, 2020

Letër e hapur atyre që vetë-quhen “socialistë”

Nga Scott Mcconnell “The American Conservative” * I dashur Filip, Demokracia sociale evropiane ka bërë një paqe kaq të qëndrueshme me institucionet parlamentare, liritë civile dhe...

Blog 15:29 - 16 Maj, 2020

Pse e fituan Aleatët Luftën e Dytë Botërore?

A ishte një faktor vendimtar ndërhyrja e tepruar e Hitlerit në punët e ushtrisë, superioriteti detar i Aleatëve, apo ekspertët që arritën të thyenin kodin e...

Blog 14:09 - 11 Mars, 2020

Biografia e Hitlerit/ Një vështrim i ri mbi diktatorin?

A duhet të rishkruhet historia e nacionalsocializmit? “Hitleri – një biografi globale” e historianit irlandez vendos prioritete të reja. Por i shton ndoshta vetëm një aspekt...

Blog 10:39 - 9 Mars, 2020

STASI kishte mijëra spiunë në Gjermaninë Perëndimore

* Jozef Frind e mori në varr sekretin e tij. Kur vdiq në moshën 81-vjeçare, pastori i qytetit Dorsten në Gjermaninë Perëndimore, la pas një kishë...

Blog 08:34 - 13 Shkurt, 2020

Çmimi barbar për luftën e Hitlerit/ Ç’ndodhi 75 vjet më parë në Drezden?

Drezdeni pandehte se ishte i sigurtë, besonte se mburojë kishte estetikën e veçantë arkitektonike. Por qyteti pagoi një çmim barbar për luftën e Hitlerit duke përjetuar...

Blog 08:29 - 20 Janar, 2020

Si shkaktoi Luftën e Dytë Botërore Traktati i Versajës

Kur Gjermania perandorake nënshkroi armëpushimin që i dha fund Luftës së Parë Botërore më 11 nëntor 1918, udhëheqësit e saj besuan se po pranonin një “paqe...

Blog 08:26 - 26 Dhjetor, 2019

E vërteta është nën goditje dhe kjo na prek të gjithëve

Ndershmëria është pasuri e madhe – por aktualisht gënjeshtrat janë veçanërisht të përhapura në mediat sociale. Kjo është jashtëzakonisht e rrezikshme, thotë Christina Bergmann. Presidenti amerikan...

Bota 08:13 - 20 Dhjetor, 2019

Fundi i pritshëm mjeran i diktatorëve/ Stalini, Hitleri, Mao dhe të tjerët

Udhëheqësit autoritarë që marrin në dorë pushtetin, vdesin rrallë të shtrirë në paqe në shtretërit e tyre, të rrethuar nga familja dhe miqtë. Edhe Stalini dhe...

Blog 08:48 - 7 Dhjetor, 2019

Kishte të njëjtin problem fizik si Hitleri, nxiti bumin ekonomik në vend/ Kush ishte diktatori spanjoll Francisko Franko

Gjenerali Francisko Franko, i udhëhoqi forcat nacionaliste drejt fitores kundër republikanëve gjatë Luftës Civile Spanjolle të viteve 1936-1939. Më pas ai e sundoi Spanjën për 36...

Blog 09:56 - 8 Nentor, 2019

Puçi i Birrarisë së Mynihut, kur Hitleri dështoi të ngjitej në pushtet me dhunë

Dhjetë vjet para se Adolf Hitleri të ngjitej në pushtet në Gjermani, ai u përpoq ta merrte pushtetin me dhunë, gjatë të ashtuquajturit Puçi i Birrarisë...

Blog 10:32 - 15 Tetor, 2019

I ndërvarur nga droga dhe themelues i Gestapos/ Kush ishte Herman Gëring, krahu i djathtë i Hitlerit

Herman Gëring, cilësohej shpesh si njeriu i djathtë i Adolf Hitlerit. Ai ishte njeriu i dytë më i fuqishëm në Rajhun e Tretë, dhe luajti një...

Histori 14:37 - 9 Tetor, 2019

Shefi i Gestapos së Hitlerit u strehua në Tiranë/ Ish-oficeri i Sigurimit pohon akuzat e CIA-s  

Memorie.al publikon dokumentet e panjohura të CIA-së amerikane për Heinrich Mylerin, shefin e Gestapos naziste të Hitlerit, për të cilin thuhet se pas vitit 1945 u rrëmbye nga sovjetikët...

Blog 11:48 - 2 Tetor, 2019

Dhjetor 1940/ Kur Gandi i lutej në një letër Hitlerit, t’i jepte fund luftës që sapo kishte nisur

Këto dy figura historike, nuk mund të ishin më të kundërta se kaq. Mahatma Gandi udhëhoqi indianët drejt pavarësisë, përmes protestave paqësore, si një formë e...

Blog 09:03 - 29 Shtator, 2019

28 shtator 1919:Kur britaniku Hendri Tandej i fali jetën Hitlerit, duke i dhuruar botës një luftë tjetër botërore

Më 28 Shtator 1918, ka ndodhur një nga misteret më të mëdha të Luftës së Parë Botërore. Gjatë betejës së pestë të Ipre pranë fshatit francez...

Blog 09:31 - 17 Shtator, 2019

Oto Skorzeni, si komandoja e preferuar e Hitlerit, u bë një nga agjentët kryesorë të Mossadit izraelit

Nënkoloneli i SS, Oto Skorzeni, ishte një ushtarak i jashtëzakonshëm, i specializuar në luftën guerile dhe operacionet komando gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai organizoi dhe...

Blog 10:04 - 29 Gusht, 2019

Dy herë kandidat për Çmimin Nobel, refuzoi të shpëtonte të birin nga gjermanët/ Çfarë nuk dini mbi Josif Stalinin

Josif Stalini, mbetet padyshim një nga diktatorët më famëkeqë në histori. Gjithsesi sundimi i tij i pamëshirshëm e shndërroi Bashkimin Sovjetik në një nga superfuqitë më...

Blog 10:01 - 23 Gusht, 2019

Aleanca e Djajve/ Kur Hitleri dhe Stalini, ranë dakord të ndajnë botën midis tyre

Nga Peter Kenez * Pakti i nënshkruar nga ministri i Jashtëm sovjetik Vjaçesllav Molotov dhe homologu i tij gjerman Joakim Von Ribentrop në Moskë 80 vjet...

Politikë 08:55 - 16 Gusht, 2019

“Bëni gati plaçkat, së fundi dihet”/ Kulluri mesazh të fortë Ramës dhe Bashës

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri i ka drejtuar sot një mesazh të fortë kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi...

Bota 11:01 - 6 Gusht, 2019

Shtëpia ku lindi Hitleri/ Mbyllet beteja ligjore

Qeveria austriake i ka dhënë fund mosmarrëveshjes së gjatë për kompensimin e pronarëve. Ndërtesa do të ndryshojë komplet fasadën e saj të mëparshme. Beteja shumëvjeçare për...

Kryesore 11:18 - 13 Mars, 2018

Edhe Ducja dhe Hitleri do qanin për Ramën

Kryeministri i vendit dje mori gjithë audiencën e publikut shqiptar, fatkeqësisht për dy orë duke mos thënë asgjë. Rama qau Live për akuzat politike të hedhura...

Aktualitet 19:56 - 11 Gusht, 2017

Momenti kur Hitleri humbi luftën… dhe e bëri SHBA një superfuqi

Ai i premtoi popullit gjerman një Rajh 100-vjeçar. Dhe kur përfundoi së foluri, Adolf Hitleri kishte krijuar me të vërtetë një perandori. Por jo një gjermane,...

Aktualitet 08:41 - 21 Maj, 2017

Katër hipoteza për enigmën e Rudolf Hessit/ Njeriut që jetoi në hijen e Hitlerit

Fluturimi misterioz i Rudolf Hessit në Britaninë e madhe ka bërë të dalin shumë supozime, që nga më të vetëkuptueshmet, deri tek më të pamundurit. Por...

Kuriozitete 17:15 - 6 Dhjetor, 2016

Nuk do ta besoni që këta tre njerëz janë nominuar për çmimin Nobel

Hitleri, Stalini dhe Musolini janë nominuar gjatë jetës së tyre për çmimin Nobel. Edhe pse është e vështirë të besohet, sidomos kur je një njohës i...