Connect with Us

All posts tagged "historik"

Lajme 16:00 - 1 Janar, 2020

Historiku/ Nga vjen origjina e festës së Vitit të Ri dhe Bredhit

Edhe festa e Vitit të Ri ka historikun e vet. Kjo festë ka filluar në Babiloni dhe në Mesopotami. Kështu u bë zakon pagan i adhurimit...

Bota 17:54 - 10 Dhjetor, 2019

Ndryshoi rrënjësisht Moskën/ Ndahet nga jeta kryebashkiaku historik

Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare në Gjermani ish kryebashkiaku i Moskës, Yuri Luzhkov si pasojë e një arresti kardiak. Ai konsiderohej si njeriu i...

Politikë 18:13 - 20 Tetor, 2019

1942/Beteja e Kodrës së Kuqe sipas dokumenteve të kohës

Nga Kastriot Dervishi Prefektura Mbretërore e Tiranës i përcillte më 16.10.1942 Zyrës Politike të Ministrisë së Punëve të Brendshme, raportin për ngjarjen e datës 7.10.1942 në...

Aktualitet 20:30 - 11 Janar, 2019

Maqedonia Veriore/ Basha: Vendim historik

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat ka përshëndetur votimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë Veriore. “Përshëndes votimin e ndryshimeve...

Aktualitet 17:48 - 11 Qershor, 2018

Në prag të takimit historik Trump-Kim

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të hënën se bisedimet midis zyrtarëve amerikanë dhe atyre të Koresë së Veriut po shkojnë mirë. Ai informoi gazetarët...

Uncategorized 10:15 - 12 Prill, 2015

Takimi historik Obama-Kastro, përfundon “lufta e ftohtë”

Presidenti amerikan Barack Obama u takua të shtunën me presidentin e Kubës, Raul Castro, duke shënuar kësisoj takimin e parë të nivelit më të lartë pas...

Histori 21:21 - 16 Mars, 2015

Tetë vendet që ndryshuan kryeqytet

Egjipti ka paraqitur së fundmi planet për të ndërtuar një kryeqytet të ri administrative që do të shtrihet në një zonë prej rreth 700 kilometra katrorë...

Kultura 15:41 - 9 Mars, 2015

Dokumente/Thesaret pa rivalë të Nimrudit

Iraku i lashtë është i famshëm për shumë “gjëra të para” në botë, Mesopotamia i dha njerëzimit, shkrimin e parë, qytetin e parë, kodin e parë...

Histori 19:30 - 2 Mars, 2015

Zbulohet një portret i panjohur i Skëndërbeut

Në arkivat e shtetit fqinj të Italisë është zbuluar një portret i panjohur i Heroit  Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeut, i punuar në një kupë...