Connect with Us

All posts tagged "historia"

Satire Politike 15:11 - 7 Tetor, 2019

“Kam bërë një mëkat! Të rëndë shumë!”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Nga Mitro Çela * Beqar në Berat Nga viti 1978 deri në vitin 1981 punova si gazetar në Berat. Banoja në qendër të qytetit. Karshi meje...

Blog 10:24 - 24 Shtator, 2019

Yakuza, kush është mafia japoneze 400-vjeçare

Në pranverën e vitit 2011, Japonia u shkatërrua nga një prej cunamëve dhe tërmeteve më të rëndë në historinë e vendit. Njerëzit e rajonit Tohoku, panë...

nuk e lene dot partnerin horoskop
Nen Kryesore 2 10:24 - 22 Shtator, 2019

Muaji i Mjaltit: Cila është historia e vërtetë e kësaj tradite romantike

Muaji i Mjaltit, është një pushim tradicional, ku të porsamartuar shijojnë ditët e para të martesës, duke pasur një intimitet maksimal mes tyre, larg shtëpisë dhe...

Sociale 11:21 - 19 Shtator, 2019

Rrëfimi i padëgjuar/ Blendi Fevziu flet për eksperiencën si pedagog, tregon anën e errët të auditoreve

Mbrëmjen e djeshme, gazetari dhe moderatori i emisionit “Opinion”, Blendi Fevziu ka rrëfyer edhe eksperiencën e tij si pedagog, punë nga e cila hoqi dorë që...

Blog 10:21 - 26 Gusht, 2019

Kishte origjinë italiane, hartoi shumë nga ligjet që kemi sot/ Çfarë nuk dini rreth Napoleon Bonapartit

Napoleon Bonaparti lindi më 15 gusht 1769 në ishullin francez të Korsikës. Në 250 vjetorin e lindjes, po ju tregojmë disa nga faktet më interesante të...

Bota 10:52 - 19 Gusht, 2019

19 Gusht 1989/ Pikniku politik që ndryshoi historinë

Para 30 vjetësh, më 19 gusht 1989 në lëndinën në kufirin austriako-hungarez do të ofrohej birrë dhe mish i pjekur. Një piknik paneuropian. Festa simbolike për...

Kronika 14:32 - 29 Korrik, 2019

Lirohet nga burgu “i tmerrshmi” i Beratit/ Historia që përgjaku qytetin

Pasi ka përfunduar dënimin prej 25 vitesh në burg, është liruar sot nga qelia Lul Caka, i njohur ndyshe si i tmerrshmi i Beratit. Caka ishte...

Aktualitet 15:11 - 10 Korrik, 2019

Historia e pazakontë/ 27-vjeçarja përballet live me ish-burrin dhe rrëfen tmerrin e përjetuar

Suada Ndreca një nënë e re 27 vjeçare përballet ‘live’ me ish-burrin, për djalin 4 vjeçar me epilepsi, për të cilin, e reja thotë se ai...

Aktualitet 21:19 - 15 Prill, 2019

U pushtua nga flakët/ Cila është historia e Katedrales “Notre Dame”?

Zjarri i rënë në Katedralen e Parisit shqetësoi qytetarët në mbarë botën. Francezët janë përlotur teksa shihnin flakët që pushtonin një ndër ndërtesat historike në Paris...

Aktualitet 11:27 - 4 Prill, 2019

Ja kush e fiton tenderin e datës 5 Prill tek MASH/ Historia e një mashtrimi, që nesër mbush 5 vjeç 

Nesër më datë 05.04.2019 Ministria e Arsimit dhe Shkencës, me fond limit prej 66 milion lekë të reja (pa tvsh),ose 79.2 milion lekë të reja (me...