Connect with Us

All posts tagged "historia"

Blog 09:00 - 13 Prill, 2021

Nga shkëmbimet mall me mall tek Bitcoin/ Historia magjepsëse e parave

Nga Cody Cottier “Discover Magazine” Transaksionet njerëzore kanë ndodhur që nga Epoka e Gurit. Tregtimi i mallrave nga paraardhësit tanë i la përfundimisht vendin parave, të...

Pse zgjodhi të garojë për deputete në Elbasan?/ Rudina Hajdari rrëfen historinë personale
Politikë 22:10 - 31 Mars, 2021

Pse zgjodhi të garojë për deputete në Elbasan?/ Rudina Hajdari rrëfen historinë personale

Kandidatja për deputet nga Nisma “Thurje”, Rudina Hajdari përballë gazetares Ilva Tare tregoi arsyet, të cilat e kanë shtyrë të garojë në qarkun e Elbasanit. Ajo...

Ngjela rrëfen fëmijërinë e tij/ Tregon si u arratis nga kopështi dhe ra në duart e policisë
Politikë 19:36 - 26 Mars, 2021

Paralajmëron Ngjela/ Historia po ecën në favor të shqiptarëve

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar pasi kryeministri i Kosovës Albin Kurti refuzoi asocimin e komunave me shumicë serbe në Kosovë. Ngjela përgëzon Kurtin, ndërsa thotë se...

“Kam insistuar shumë të më thoshte të dua”/ Ish ministrja rrëfen historinë e dashurisë
Showbizz 15:00 - 7 Shkurt, 2021

“Kam insistuar shumë të më thoshte të dua”/ Ish ministrja rrëfen historinë e dashurisë

Ish ministrja e Arsimit , Lindita Nikolla, ka prezantuar ditën e sotme bashkëshortin e saj, Ligor Nikolla. Ish ministrja ka treguar me detaje për njohjen me...

Historia e dy aktivistëve të guximshëm që ngritën zërin për liritë civile në Turqi
Bota 22:29 - 30 Janar, 2021

Historia e dy aktivistëve të guximshëm që ngritën zërin për liritë civile në Turqi

Gazeta opozitare turke Ozgur Gündem ka mbuluar tema që lidhen me pakicën kurde në vend. Ata që zgjodhën të mbulojnë zhvillime problematike dhe që punuan si...

Showbizz 13:53 - 28 Dhjetor, 2020

E bullizuar nga mësueset/ Nevina Shtylla bën rrëfimin prekës: Po ta vunë shënjestrën, ta nxijnë jetën

Moderatorja Nevina Shtylla për herë të parë ka treguar më shumë detaje rreth jetës së saj dhe mënyrës se si e ka menaxhuar famën. Në rubrikën...

Dëshmia e rrallë e djalit të Ndue Marashit: Vëllai shkoi i pari dhe e gjeti gjallë babanë, kurse…
Histori 08:26 - 20 Dhjetor, 2020

Dëshmia e rrallë e djalit të Ndue Marashit: Vëllai shkoi i pari dhe e gjeti gjallë babanë, kurse…

Publikohet historia e panjohur të Ndue Marashit, ish-Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, deputetit të Kuvendit Popullor dhe anëtarit të Komitetit Qëndror të PPSH-së, i cili...

Historia e panjohur e Ferid Jegenit, njihuni me mësuesin patriot që hapi shkollat e para në Dibër
Kultura 09:00 - 22 Nentor, 2020

Historia e panjohur e Ferid Jegenit, njihuni me mësuesin patriot që hapi shkollat e para në Dibër

Publikohet historia e panjohur të Ferid Tofik Jegenit me origjinë nga Dibra e Madhe, i cili pasi morri mësimet e para në qytetin e lindjes dhe...

Gulagët/ Historia e tmerrshme e kampeve sovjetike të punës në Siberi
Blog 14:31 - 8 Nentor, 2020

Gulagët/ Historia e tmerrshme e kampeve sovjetike të punës në Siberi

Dihet se Gulagu rus ishte një burg. Fjala “Gulag” është shkurtesë e “Glavnoe Upravlenie ispravitel’no-trudovykh LAGerei”, që do të thotë “Administrata Kryesore e Kampeve Korrektuese të Punës”....

Blog 09:11 - 21 Tetor, 2020

Pse shtrigat fluturojnë mbi fshesat magjike?/ Ja si ka lindur kjo legjendë

Shtriga e keqe me lëkurë të gjelbër që fluturon mbi fshesën e saj magjike, mund të jetë një imazh ikonik i Festës së Hallouinit. Por historia...

Blog 08:34 - 24 Shtator, 2020

Ruleta ruse, historia famëkeqe e një loje vdekjeprurëse

Sipas një teorie, “ruleta ruse” u shfaq për herë të parë në ushtrinë cariste si një lojë relativisht “e sigurt” që impresiononte shumë spektatorët. Edhe pse...

Si lindën vaksinat e para?
Histori 08:40 - 14 Shtator, 2020

Histori/ Si lindën vaksinat e para?

Atë vit gripi dukej se ishte shumë më agresiv dhe virulent se sa zakonisht. Moris Hilman, shefi i departamentit të sëmundjeve të frymëmarrjes në Qendrën Mjekësore...

Kuriozitete 13:14 - 13 Shtator, 2020

Dita Ndërkombëtare e Çokollatës/ Faktet që nuk i dinit rreth saj

Sot është Dita Ndërkombëtare e Çokollatës. Për të gjithë adhuruesit e saj do të zbulojmë pak më tepër rreth çokollatës. Çokollata është një produkt ushqimor industrial...

Kush e shpiku në të vërtetë aspirinën?
Blog 08:55 - 1 Shtator, 2020

Kush e shpiku në të vërtetë aspirinën?

Acidi acetilsalicilik u sintetizua për herë të parë nga kimisti francez Sharl Gerhard në vitin 1853 dhe u tregtua në vitet 1880 nga kompania farmaceutike gjermane...

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?
Satire Politike 14:51 - 13 Korrik, 2020

“Një ditë më mori në telefon Dritëro Agolli”/ Mitro Çela rrëfen historinë e panjohur

ESENINI – POEZI DHE GRA Tre vjet në Berat. 1979-‘82. Gazetar i “ZP”. Një ditë më mori në telefon Dritëro Agolli: …Allo!…Do vimë nesër në Berat...

Historia e vjetër e taksës mbi beqarët, pse u vendos dhe çfarë synonte
Blog 08:41 - 28 Qershor, 2020

Historia e vjetër e taksës mbi beqarët, pse u vendos dhe çfarë synonte

Jeta prej beqari, pa angazhime në çift dhe ato familjare, portretizohet shpesh si idealja. Sipas stereotipit, burrat beqarë janë shumë më të shkujdesur dhe më pak...

“Tjetërsoi historinë e Voskopojës tek Blendi Fevziu”/ Vangjush Nikolicari nxjerr zbuluar Pëllumb Xhufin
Kultura 17:30 - 25 Qershor, 2020

“Tjetërsoi historinë e Voskopojës tek Blendi Fevziu”/ Vangjush Nikolicari nxjerr zbuluar Pëllumb Xhufin

Historiani, Pëllumb Xhufi ishte i ftuar mbrëmjen e të martës në emisionin “Opinion” ku u trajtua historia e Voskopojës. Deklaratat e këtij të fundit, janë kundërshtuar...

Blog 08:28 - 15 Qershor, 2020

Si u shpikën maskat kundra gazit

Shpikjet që kanë ndihmuar dhe mbrojnë aftësinë e njeriut për të marrë frymë në prani të gazeve dhe tymrave të ndryshëm helmues, kanë ndodhur përpara përdorimit...

Bota 08:22 - 29 Maj, 2020

Rizbulimi i historisë hebraike të Selanikut

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”. Një projekt po rizbulon...

Sociale 22:43 - 8 Prill, 2020

Mjekja shqiptare në Itali rrëfen historinë prekëse të 19 vjeçarit të infektuar nga koronavirusi

Andriada Meta, mjeke reanimatore, do të ishte ndër të parat vullnetare që do t’i bashkohej stafit mjekësor të nisur nga Shqipëria në Itali për të dhënë...

Manastirliu publikon foton përlotëse nga Infektivi/ Ju lutem ndaluni pak çaste për të parë këtë nënë...
Sociale 08:52 - 4 Prill, 2020

Historia e dhimbshme/ Motër e vëlla në luftë me koronavirusin

Ajo është infermiere në spitalin Infektiv në Tiranë, ndërsa ai mjek në spitalin Covid, në Pavia të Italisë. Kjo është historia e një motre dhe vëllai,...

Blog 08:54 - 2 Prill, 2020

Nga shpikja e bujqësisë tek interneti/ Ja vitet që e ndryshuan historinë e njerëzimit

Nëse e imagjinoni për një moment gjithë historinë njerëzore si një album muzikor, cilat do të ishin vitet “hite” pra ato më të rënndësishme? Ato janë...

Blog 11:46 - 1 Prill, 2020

1 Prilli/ Ja gënjeshtrat më të mëdha që kanë ndryshuar historinë

1 Prilli njihet në Shqipëri si Dita e Gënjeshtrave, ndërsa në botë kryesisht si Dita e Budallait. Origjina e saj është e diskutueshme, por mendohet se...