Connect with Us

All posts tagged "histori"

Kuriozitete 14:10 - 5 Prill, 2019

Historia që ‘drithëroi’ gjithë botën/Cili është misteri i këtij djali?

Gati 8 vite më parë, nëna e Timothy-t e mori vogëlushin nga shkolla në Illinois më 11 maj të vitit 2011. Asokohe ai ishte 6 vjeç....

tre histori dashurie
Aktualitet 22:40 - 2 Prill, 2019

Nga fluturat në stomak tek sakrificat/ Tre historitë e dashurisë që i jetojnë të gjithë

Dashuria e parë Eksperienca e parë është si të ngasësh biçikletën për herë të parë. Nuk di se ku do të çojë, por gjithsesi entuziazmi dhe...

histori te amnezise
Aktualitet 20:00 - 2 Prill, 2019

Mos më harro!/ Histori të humbjes së kujtesës që kanë shkundur botën

Humbja totale apo e pjesshme e kujtesës është një temë që prej kohësh ka frymëzuar shkrimtarët dhe skencaristët për të krijuar apo për të  sjellë në...

dashuri droge
Life Style 00:42 - 2 Prill, 2019

Rrëfimi/Me shtatë persona në shtatë ditë, vajza pranon se është lodhur

Pas daljes nga martesa shtatëvjeçare, kishte vetëm një gjë në mendjen e Nadia Bokodit – seksi. Duke pranuar se 12 muajt e fundit të marrëdhënies së...

Aktualitet 11:54 - 31 Mars, 2019

Nga Kreshnik Spahiu/ Një histori plumbash dhe kafe pa sheqer

E takoja shpesh komisar Mit’hat Havarin në kafenenë e Hotel Sheraton, aty ku kryqëzohej politika dhe krimi, diplomacia dhe brutaliteti, politika dhe mafia. Në çdo qytet...

perandori, perendimi dhe kuriozitete
Aktualitet 23:58 - 20 Mars, 2019

Perandorët/ Perëndimi i pushtetit të zhurmshëm dhe kuriozitete të tjera

Perandorët sot I vetmi perandor i gjallë sot është Akihito, perandori i 125-të i Japonisë nga viti 1989. Askush nuk e thërret në emër. Rregulli e...

femijet kujtojne jetet e shkuara
Aktualitet 21:40 - 20 Mars, 2019

E frikshme/ Fëmijët e rimishëruar tregojnë për jetët e shkuara

Titaniku Nipi im katër vjeçar flet gjatë gjithë kohës për Titanikun. Ai thotë se me të ka qenë dhe gruaja e tij dhe se bënte shumë...

Aktualitet 11:34 - 10 Mars, 2019

Si e shau Hrushovi Enver Hoxhën nga nëna në mbledhjen e udhëheqësve komunistë

Një sharje e pashembullt në historinë e takimeve ndërkombëtare, që i përket Nikita Sergejeviç Hrushovit (1894-1971), udhëheqësit të njërës prej dy superfuqive të viteve 1960, Bashkimit...

Kuriozitete 13:25 - 3 Mars, 2019

Zbulohet një ndër varret më të lashtë në histori, e pabesueshme se çfarë kanë gjetur brenda tij

Arkeologët në provincën Henan që ndodhet në Kinë kanë bërë një zbulim, i cili cilësohet si i rrallë. Shi Jiazhen, kreu i Institutit të Relikeve Kulturore dhe...

arbana osmani
Aktualitet 10:39 - 17 Shkurt, 2019

Foto/Zbulohet historia e dashurisë së Arbana Osmanit me regjisorin e programit të saj

Nëse do i besonim ligjit të tërheqjes që shpjegohet në librin “Sekreti” të autores Rhonda Byrne, atëherë mund të themi se moderatores së njohur të “Top...