Connect with Us

All posts tagged "histori"

Kuriozitete 12:35 - 10 Gusht, 2019

Historia e vërtetë e Spartakut, gladiatorit që drejtoi revoltën më të madhe të skllevërve në histori

Spartaku drejtoi jo vetëm një revoltë të madhe të skllevërve, ku morën pjesë dhjetëra mijëra njerëz në shekullin I Para Krishtit, por ai e mposhti vazhdimisht...

Aktualitet 20:13 - 17 Korrik, 2019

“Do më vrasin si Artan Cukun”/ Gazetarja rrëfen historinë e policit që shteti e hodhi në duart e kriminelëve

Gazetarja e kronikës së zezë, Anila Hoxha, ka ndarë në rrjetet sociale një histori të pazakontë të një oficeri policie. Hoxha shkruan se Gjergji, i cili...

Aktualitet 11:53 - 17 Korrik, 2019

Historia e dashurisë që i preku të gjithë/ Çifti i të moshuarve ndërron jetë në të njëjtën ditë pas 71 vitesh martesë

Dashuria e vërtetë ekziston vetëm në përralla. Kjo shprehje njihet në të gjithë botën tashmë por ky çift të moshuarish e ka “thyer” këtë rregull. Historia e...

Aktualitet 14:53 - 12 Korrik, 2019

Do të mahniteni/ Zbuloni katër filmat më të shikuar në historinë e filmave të animuar

Filmat e animuar po “pushtojnë” botën. Mënyra e realizimit dhe personazhet që përdorin na kanë bërë të gjithëve të ndihemi pak fëmijë dhe të ulemi para...

Aktualitet 17:11 - 23 Qershor, 2019

“Doja ta ndaja nga e dashura”/ Anxhela Peristeri rrëfen historinë që “la pa fjalë” publikun

Anxhela Peristeri është një nga këngëtaret më të pëlqyera dhe më të përfolura të showbizit shqiptar. Këngëtarja e ka mbajtur gjithnjë të fshehtë nga syri mediatik...

Aktualitet 21:45 - 22 Qershor, 2019

Dua Lipa po bën “namin” në botë / E para femër në histori që arrin këtë sukses

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa i ka prekur majat e suksesit në skenat botërore. Në këto vite Dua ka rrëmbyer shumë çmime në festivalet më...

Aktualitet 13:40 - 9 Qershor, 2019

Historia e pabesueshme/ Pse mbretëresha Elizabeth e feston dy herë ditëlindjen?

A e dini pse Mbretëresha Elizabeth II feston ditëlindjen në dy data të ndryshme ? Në datën 21 prill, ajo mbushi 93 vjeçe por edhe ditën...

Aktualitet 11:10 - 29 Maj, 2019

“The Act”/Seriali tronditës i bazuar në një histori të vërtetë krimi, në listën e filmave më të mirë

Filmat dhe serialet e bazuar në histori të vërteta njerëzore janë gjithnjë më intriguesit, pasi audienca vazhdimisht përpiqet të përfytyrojë përjetimet e personazheve në ekran, pa...

Aktualitet 21:47 - 18 Maj, 2019

Mbi 50 njerëz të vrarë/ I mbijetuari tregon historinë 20 vjet pas masakrës në Suharekës

Programi “Dua të të bëj të lumtur” i ka kushtuar një vemendje të veçantë edhe këtë sezon luftës së Kosovës, për të mos harruar njerëzit që...

Aktualitet 18:50 - 17 Maj, 2019

“I fala babait krevatin tim”/ Këngëtarja tregon historinë e trishtë të fëmijërisë

Këngëtarja Silva Gunbardhi i ka prekur të gjithë teleshikuesit me historinë e saj të fëmijërisë. Teksa promovonte klipin e saj më të ri të titulluar “Baba”,...