Connect with Us

All posts tagged "hiroshima"

Blog 08:23 - 16 Janar, 2020

Një dimër bërthamor do të shkaktonte uri në mbarë botën/ Ja çfarë do të mund të hamë

Më shumë se 2 shekuj më parë, shpërthimi më i madh vullkanik në historinë e regjistruar, çoi në pragun e urisë miliona njerëz në Amerikën e...

Aktualitet 21:11 - 6 Gusht, 2018

Sulmi me armë bërthamore/ Japonia përkujton viktimat e Hiroshimas dhe Nagasakit

Japonia ka përkujtuar sot viktimat e sulmit më bombë në Hiroshima dhe Nagasaki 73 vjet më parë. Gjatë ceremonisë, zyrtarët japonezë kanë ngritur shqetësimin e rritjes...

Aktualitet 23:08 - 28 Maj, 2016

Reagime ndaj vizitës së Obamës në Hiroshimë

Ndërkohë që mijëra vetë pritën me brohoritje vizitën e Presidentit Obama në Hiroshimë, ndaj tij pati edhe kritika si për faktin që nuk kërkoi ndjesë për...

Aktualitet 22:55 - 24 Maj, 2016

Debat për vizitën e Presidentit Obama në Hiroshima

Gjatë turneut në Azi, Presidenti amerikan Barack Obama do të hyjë në histori, si presidenti i parë në detyrë që viziton Hiroshimën, qyteti ku Shtetet e...

Aktualitet 22:37 - 10 Maj, 2016

Presidenti Obama do të vizitojë Hiroshimën

Presidenti amerikan Barack Obama tha sot se do të vizitojë Hiroshimën këtë muaj, duke u bërë udhëheqësi i parë amerikan që shkon në qytetin japonez ku...

Bota 20:16 - 10 Prill, 2016

G7-a diskuton luftën kundër terrorizmit dhe çarmatosjen bërthamore

Ministrat e Jashtëm të vendeve më të industrializuara të botës, G7, filluan sot diskutimet, në qytetin japonez të Hiroshimës, për luftën kundër terrorizmit, çarmatimin bërthamor si edhe...