Connect with Us

All posts tagged "hene"

Politikë 15:51 - 16 Prill, 2020

“Jeton në hënë”/ Hajdari i kthehet Ramës: Rri në anijen e tij kozmike, nuk e di ç’ndodh

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama i cili e akuzoi se jeton në hënë. Hajdari thotë se Ramës “ka kohë që...

Lajme 22:15 - 1 Janar, 2020

Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Laboratori gjeologjik robotik i Shërbimit Hapësinor amerikan (NASA) InSight ka gjasë të ketë zbuluar tërmetin e parë nga Marsi. Është hera e parë që një tërmet...

Kuriozitete 15:10 - 1 Gusht, 2019

Zgjidh hënën që të pëlqen më shumë dhe zbulo të ardhmen tënde

Hëna përmban gjithnjë shumë mrekulli dhe mistere. Ka një influencë të madhe në jetët tona. Sipas kohës, Hëna ka forma dhe ngjyra të ndryshme. Zgjidh njërën...

Aktualitet 09:50 - 27 Maj, 2019

Mëngjesi i së hënës nis me shi/ Sa do të zgjasin reshjet?

Pas një fundjave me mot plot diell kjo javë ka nisur me shi. Po si do jetë moti në orët në vijim? Sinoptikanët nuk japin lajme...

Aktualitet 21:40 - 15 Maj, 2019

Ekspertët përhapin alarmin/Hëna po tkurret, ja cilat janë arsyet

Hëna po përjeton ndryshime drastike vitet e fundit sipas shkencëtarëve dhe po tkurret në mënyrë progresive.Imazhet e marra nga sonda ndër vite treguan tkurrjen e Hënës,...

Aktualitet 13:26 - 20 Mars, 2019

Sot të gjithë me sytë nga qielli/Zbuloni çfarë do të ndodhë

Bëhuni gati të shijoni Superhënën e fundit për vitin 2019. Pas dy superhënave njëra në 21 Janar dhe tjetra në 19 Shkurt kjo do të jetë...

Life Style 16:40 - 5 Mars, 2019

Dita e ndryshimeve të mëdha: Si do të ndikojë tek ju 6 marsi?!

Ky mars ka nisur me ngjarje të rëndësishme astrologjike, ku më e madhja pritet të ndodhë më 6 mars. Urani, planeti i ndryshimeve do të zhvendoset...

Aktualitet 10:10 - 20 Shkurt, 2019

Nëse ju zuri gjumi, ja si dukej “Hëna e Borës” gjatë natës në vende të ndryshme të botës

Nëse humbët pamjen e “Hënës së Borës”, atëherë mund të shijoni sot fotot. Edhe në vendin tonë të gjithë mund të shihnim fenomenin e rrallë, mjafton...

Aktualitet 10:25 - 19 Shkurt, 2019

(FOTO)Për ty që ishe në gjumë: Ja si u duk superhëna nga Tirana

Ashtu siç pritej, hëna e plotë u shfaq edhe në qiellin e Tiranës duke ofruar një spektakël në orët e para të mëngjesit të kësaj të...

Aktualitet 22:30 - 18 Shkurt, 2019

Nga e hëna në të premte: 5 kombinime për javën në vazhdim

Meqë për pak orë kapërcejmë te e hëna dhe fillojmë sërish me streset “ç’të vesh në punë/shkollë” menduam t’jua lehtësonim jetën me disa kombinime të gatshme....

Kuriozitete 12:53 - 18 Shkurt, 2019

Sytë nga qielli, hëna pritet të japë “spektaklin” më të madh për vitin 2019

Të fiksuarit pas eventeve të qiellit mund të gëzohen më në fund pasi “spektakli” i radhës pritet të vijë nga sateliti ynë natyror. Sipas parashikimeve, më...

Kryesore Show Biz 12:40 - 8 Shkurt, 2019

“Ulem dhe flas me Hënën…” Miriam Cani rrënqeth me dedikimin prekës për nënën e ndjerë

Këngëtarja e talentuar Miriam Cani dhe Alban Skënderaj siç shumica mund ta dinë janë prindër të një vogëlushjeje të quajtur Ameli. Aktualisht bukuroshja është pjesë e...

Aktualitet 12:53 - 2 Shkurt, 2019

Ja si do të ndikojë Hëna e re te Ujori në jetën e çdo shenje horoskopi

Të hënën e 4 shkurtit dita juaj do të jetë disi emocionuese. Është një Hënë e re te Ujori dhe kjo do të ketë një ndikim...

hene eklips
Aktualitet 10:01 - 21 Janar, 2019

FOTO/Si u duk eklipsi i Hënës së përgjakur në mbarë botën

Një fenomen i rrallë ndodhi mbrëmjen e 21 janarit dhe në orët e para të mëngjesit të 21 janarit 2019, kur në qiell u shfaq “Super...

hena e pergjakur
Aktualitet 14:40 - 14 Janar, 2019

“Javën tjetër shfaqet Hëna e Përgjakshme, paralajmëron se fundi është afër”

Ja ku jemi përsëri, kanë kaluar vetëm 13 ditë nga viti i ri dhe botës, si duket, po i vjen fundi. Të paktën kështu pretendon një...

Aktualitet 10:10 - 5 Janar, 2019

Ana e errët e Hënës: Muzika, mitet dhe alienët

Siç mund ta keni dëgjua vërdallë, një robot kinez është dërguar në Hënë për të eksploruar anën më të largët të saj, ose siç ndryshe quhet,...

Kryesore Show Biz 11:40 - 30 Dhjetor, 2018

“Buzë detit, me hënën e plotë…” Ami tregoi si ishte propozimi për martesë

Amarda Toska  xhelozoi të gjitha vajzat teksa tregoi propozimin romantik që Ermali i kishte bërë për martesë. “Propozimi për ka qënë si nëpër martesë  ka qënë...

Aktualitet 15:25 - 24 Dhjetor, 2018

Hëna e fundit e plotë për këtë vit sjell surpriza për të gjithë

Hëna e plotë në Gaforre, e fundit e vitit 2018, do të sjellë një energji të rëndësishme sentimentare. Zbuloni se si mund ta fuqizoni atë me një ritual...

Aktualitet 09:11 - 25 Nentor, 2018

Rusët nisin hetimet/ Ja çfarë planifikojnë kundër Amerikës

Misioni i ardhshëm rus në Hënë do të ketë edhe si detyrë nëse zbritja në Hënë e amerikanëve, në vitin 1969, ishte e vërtetë. Këtë gjë...

Aktualitet 16:40 - 12 Nentor, 2018

8 gjëra që mbase nuk i dije rreth të hënave

Gëzuar ditën e parë të javës! Për t’jua bërë pak më të lehtë fillimin e një jave të re, po ju njohim me këto 8 fakte...

Aktualitet 10:36 - 11 Nentor, 2018

Kujdes, nga kjo e hënë mund të humbisni të gjitha bisedat e WhatsApp

Duke filluar nga data 12 nëntor, të gjithë mund t’i humbisni bisedat tuaja të WhatsApp, nëse nuk ndiqni disa udhëzime. Kështu ka bërë të ditur kompania...

Aktualitet 23:10 - 2 Nentor, 2018

Pse ana tjetër e Hënës është aq e panjohur?

Shembulli më tipik i asaj se, ajo që nuk e shohim, na frikëson, e njëjta gjë mund të vlejë edhe për anën tjetër të Hënës, të...

Life Style 16:25 - 31 Tetor, 2018

“Të takohesh me hënën”, pamjet e rralla në Kaliforni

Pamje të tilla të hënës së plotë dhe kaq afër nuk besoj se keni parë ndonjë herë. Videoja është filmuar në orën 18:12 të pasdites gjatë...