Connect with Us

All posts tagged "hena"

Lajme 18:55 - 7 Janar, 2020

“Toka është e sheshtë”/ Teoritë që mbrohen ende nga shumë njerëz

Njeriu ka mbërritur në Hënë dhe së shpejti do të shkelë edhe në Mars, por ka njerëz që ende dyshojnë në aftësitë e shkencës, duke hedhur...

Aktualitet 20:17 - 21 Gusht, 2018

Binden shkencëtarët/ Në hënë ka depozita uji

Shkencëtarët janë të bindur tashmë se në hënë ka ujë. Ata kanë dalë në këtë përfundim, pasi një instrument i inkorporuar në anijen kozmike indiane Chanrayann...

Aktualitet 20:51 - 27 Korrik, 2018

“Hëna e përgjakur”/ Shfaqet në Shqipëri fenomeni i rrallë

Shfaqet në Shqipëri eklipsi hënor “Hëna e përgjakur”, fenomeni natyror më i gjatë i këtij shekulli. Ky është eklipsi më i gjatë hënor. Si ishte parashikuar...

Life Style 14:55 - 28 Qershor, 2018

Hëna e natës së sotme plotëson dëshirat/ Ja në cilën orë duhet ta shikoni

Hëna e plotë e natës së sotme quhet Hëna luleshtrydheve e qershorit. Është gjithashtu e njohur si Hëna e mjaltit apo Hëna e trëndafilit. Hëna luleshtrydhe...

Aktualitet 22:20 - 3 Janar, 2018

Bëhuni gati për spektaklin e Hënës për 2018-ën

Hëna e plotë ndodh çdo muaj, por gjatë vitit ka shumë lloje të ndryshme. Këtu do të gjeni kalendarin e plotë hënor për këtë vit, ku...

Aktualitet 22:30 - 30 Nentor, 2017

NASA do të rikthehet në hënë për të parën here që nga 1970-a

Planet e NASA-s për të dërguar astronautët në Hënë për herë të parë që nga vitet 1970 janë shtyrë, sipas raporteve. Më parë këtë vit, NASA...

Aktualitet 13:10 - 7 Gusht, 2017

Skuqet hëna/Përgatituni për çfarë do të ndodhë sonte

Sot në pjesën më të madhe të Hemisferës Lindore do të shihet një eklips i pjesshëm i Hënës. Eklipsi i pjesshëm i Hënës nuk do të...

Bota 19:12 - 22 Korrik, 2017

Kuleta 1.8 milion dollarëshe!

Një kuletë e thjeshtë, ngjyrë kremi , pa asgjë brenda, por me një histori e jashtëzakonshme, është shitur në ankand për rreth 2 milionë dollarë. Kuleta...

Aktualitet 10:15 - 19 Prill, 2017

Misteri/Përse Hëna është e pangjyrë?

Pavarësisht nga dukja, Hëna nuk është plotësisht e pangjyrë. Astronautët e Apollo e përshkruan ngjyrën e saj si “kafe”. Një studim i kujdesshëm tregon se zonat...

Kuriozitete 22:36 - 26 Qershor, 2016

VIDEO-Gara e Hapësirës / Cila fuqi “e ka radhën” për të “pushtuar” Hënën?

Asnjë njeri nuk ka vënë këmbë në sipërfaqen e Hënës, që kur astronauti i NASA-s, Eugene Cernan u kthye në modulin Challenger, si pjesë e misionit...

Kuriozitete 21:11 - 31 Maj, 2016

Europa, SHBA, Rusia, Kina/ Ka nisur gara e re për Hënën

Kufiri i ri i eksplorimit hapësinor është… Hëna. Pak muaj më parë, ishte presidenti i Agjencisë Hapësinore Europiane, që vuri theksin në shansin për ndërtimin e...

Kuriozitete 22:45 - 28 Maj, 2016

A ndikon hëna tek humori apo veprimet tona?

Nga Fernando Bolanos E rrethuar gjithmonë nga një atmosferë e mistershme, hëna dhe ndikimi i saj i mundshëm mbi sjelljen e njeriut, ka qenë objekt i...

Kuriozitete 08:23 - 26 Tetor, 2015

Video/ Ja çfarë ndodh nëse Hëna godet Token

Sigurisht që nuk do të ishte diçka e mirë për planetin tonë. Edhe pse mundësitë janë të pakta, disa shkencëtarë kanë krijuar një simulim gjatë përplasjes...

Showbizz 19:10 - 13 Tetor, 2015

Kastro Zizo nga e hëna mësues!

Kantautori Klevis Bega i njohur nga të gjithë si Kastro Zizo, ka vendosur të nisë një rrugë të re. Ai nuk do të jetë vetëm krijues...

Kuriozitete 17:41 - 27 Shtator, 2015

Eklipsi i plote i henes, cfare pritet te ndodhe sot

Një eklips i plotë i Hënës bashkë me “super-hënë” pritet të ndodhë sonte ose mëngjesin e hershëm të së hënës, varësisht nga ajo se në cilin...

Kuriozitete 22:07 - 5 Korrik, 2015

Çfarë ndodh nëse … ne “godasim” Hënën me miliarda lazera?

Do të ishte tmerrësisht shumë e kushtueshme të ndriçonim Hënën që nga Toka, por a është kostoja e vetmja arsye përse sipërfaqja e saj nuk përdoret...

Kuriozitete 21:07 - 11 Qershor, 2015

A është hëna është në fakt një anije kozmike?

Një video misterioze e shkarkuar në internet dhe tregon levizje te hënës në qiell sipas të cilave mendohet se orbita hënore është në fakt një anije...

Shëndeti 14:00 - 5 Qershor, 2015

Hëna e plotë e pengon cilësinë e gjumit

  Hulumtimi më i ri i shkencëtarëve nga Suedia, rezultatet e të cilit janë botuar në revistën Current Biology, zbulon se hëna e plotë mund të...

Kuriozitete 13:15 - 25 Maj, 2015

Si ndikon Hëna në gjumë

Studimet e fundit sugjerojnë se Hëna mund të ndikojë në disponim, në peshën trupore dhe në gjumë. Shkencëtarët nga Suedia kanë zbuluar se ndryshimet e Hënës mund...

Kuriozitete 00:34 - 10 Maj, 2015

Hëna sfungjer e Saturnit Hyperion, e fotografuar gjatë fluturimit të anijes kozmike

  Pamjet mahnitëse të hënës së Saturnit,  Hyperion, tregojnë një sfungjer të madh hapësinor. Fotoja është bërë nga anija Cassini gjatë fluturimit të saj në hapësirë...

Uncategorized 23:37 - 4 Mars, 2015

A ka rëndësi fakti që hëna po largohet nga ne?

Hëna është duke lëvizur. Tani ajo është rreth 18 herë më larg nesh se sa ishte kur u formua para 4.5 billon vitesh. Pa hënën, planeti tokë...