Connect with Us

All posts tagged "hebrejte"

Bota 08:51 - 23 Janar, 2020

Jeta hebreje 75 vjet pas Auzhvitcit

Rabini Michael Schudrich rithemeloi bashkësinë hebreje në Poloni. Gjermanët e shkatërruan tërësisht jetën hebraike gjatë Luftës së II Botërore në Poloni, por tani hebrejtë sërish jetojnë...

holokausti dhe shqiptaret
Aktualitet 17:35 - 27 Janar, 2019

Shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë/ Historia e dy familjeve që rrezikuan në kohë terrori

Në mëngjesin e 27 janarit 1945 kampet e Auschwitz-Birkenaut ende mbanin brenda rreth 7,000 të burgosur. Shifrat tregojnë se mbi një milion të deportuar u vranë...