Connect with Us

All posts tagged "hapje"

Rihapet dogana e Kapshticës vetëm për hyrjet në Shqipëri/ Kategoritë që mund të kalojnë
Sociale 13:47 - 7 Dhjetor, 2020

Rihapet dogana e Kapshticës vetëm për hyrjet në Shqipëri/ Kategoritë që mund të kalojnë

Nga dita e sotme e në vazhdim pika Kufitare Kapshticë do të hapet vetëm për hyrjen në Shqipëri të këmbësorëve dhe të kamionëve të mallrave. Drejtoria...

Blog 08:37 - 5 Dhjetor, 2020

Të mbyllen apo të hapen shkollat për shkak të Covid-19? Secili vend ka përgjigjen e tij

Nga Gretchen Vogel & Jennifer Couzin-Frankel Kur vala e parë e rasteve me Covid-19 u qetësua disi në muajt prill dhe maj, shkollat ​​u rihapën në...

Hapet pas 24 orësh dogana e Kakavijës/ Krijohet radhë e gjatë makinash
Sociale 09:46 - 25 Nentor, 2020

Hapet pas 24 orësh dogana e Kakavijës/ Krijohet radhë e gjatë makinash

Ka përfunduar greva 24 orëshe e doganierëve të palës greke në Kakavijë, e cila dje shkaktoi radhë të gjata të automjeteve të transportit të mallrave. Edhe...

Katër muaj të mbyllur/ Australia hap kufirin midis New South Wales dhe “ish-pikës së nxehtë të virusit
Bota 09:53 - 23 Nentor, 2020

Katër muaj të mbyllur/ Australia hap kufirin midis New South Wales dhe “ish-pikës së nxehtë të virusit

Australia ka hapur sërish kufirin midis  New South Wales dhe “ish-pikës së nxehtë të virusit”, Victoria, pas katër muajve kufijsh të mbyllur ndërshtetëror. “Nga e hëna...

Aktualitet 11:28 - 21 Nentor, 2020

“Flamuri shqiptar u ngrit”/ Hapet Ambasada e parë shqiptare në Australi

Data 20 nëntor 2020 shënon hapjen dhe njohjen zyrtare të Ambasadës së parë shqiptare në Australi. Ky lajm u bë me dije nga faqja zyrtare e...

Nga Mentor Kikia/ Në kërkim të një njeriu…
Politikë 16:56 - 29 Tetor, 2020

Kuvendi “rrëzoi” Metën/ Kikia: Shqipëria zero shanse për hapjen zyrtare të negociatave në dhjetor

Kuvendi i Shqipërisë votoi me 97 vota pro rrëzimin e dekretit të kreut të shtetit, i cili ktheu për rishqyrtim ndryshimet kushtetuese mbi Kodin e ri...

Komisioni i BE: Krishtlindjet ndryshe për shakak të koronavirusit
Bota 09:39 - 29 Tetor, 2020

Komisioni i BE: Krishtlindjet ndryshe për shkak të koronavirusit

“Gjendja prej pandemisë Corona është shumë serioze”, tha Ursula von der Leyen me vështrim drejt kameras. Konferenca virtuale e shtypit u zhvillua në Bruksel, qyteti, që...

Sociale 09:57 - 27 Tetor, 2020

“Covid 3 është gati!”/ Manastirliu publikon fotot, ja kur do hapet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar foto nga spitali Covid 3, ndërsa jep lajmin se është gati. Ajo thekson se spitali do të hapet sapo...

Rama dhe Manastirliu në spitalin Covid-3/ Në dispozicion 150 shtretër
Aktualitet 13:14 - 26 Tetor, 2020

Rama dhe Manastirliu në spitalin Covid-3/ Në dispozicion 150 shtretër

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu kanë vizituar ambientet e spitalit të Covid-3 të ngritur në ambientet e rehabilituara të ish-Urgjencës në QSUT....

Hapja e kinemave/ Zbardhet udhëzimi i Ministrisë së Shëndetësisë
Sociale 11:42 - 15 Tetor, 2020

Hapja e kinemave/ Zbardhet udhëzimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Zbardhet udhëzimi për hapjen e kinemave në kohë pandemie. Në udhëzimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet se nëse do të konstatohet një rast pozitiv do duhet...

“Asimptomatikët me Covidpo shërohen për 10 ditë”/ Daja: Mund të kemi rritje të rasteve!
Shëndeti 14:52 - 6 Tetor, 2020

“Asimptomatikët me Covid po shërohen për 10 ditë”/ Daja: Mund të kemi rritje të rasteve!

Qytetarët e prekur nga Covid -19 po shërohen në një periudhë më të shkurtër kohore se sa në muajt e parë të pandemisë. Mjekja epidemiologe në...

Patozi pd i duhet udheheqje e re
Politikë 18:24 - 2 Tetor, 2020

Nga Astrit Patozi/ Shakaja e fundit me herësin e Partisë për moshapjen e listave

Damiani e paska qarë këtë riformulimin e gjoja listës së hapur, që është caktuar të miratohet të hënën si reformë zgjedhore, me shumë gjasa mes debatesh...

Sociale 10:55 - 1 Tetor, 2020

Dezinfektues te hyrja dhe tavolina në distancë/ Nga sot hapen lokalet me ambient të mbyllur

Komiteti Teknik i Ekspertëve miratoi protokollet e sigurisë për hapjen e bareve, restoranteve dhe pishinave në ambientet e mbyllura. Duke nisur nga sot, lokalet, restorantet dhe...

Hapja e kazinove/ rama: Janë lajme fak, nuk ka asnjë rihapje të bixhozit  në Shqipëri
Politikë 14:41 - 29 Shtator, 2020

Hapja e kazinove/ Rama: Janë lajme fake, nuk ka asnjë rihapje të bixhozit në Shqipëri

Kryeminstri  Rama ka komentuar në konferencën para gazetarëve, çështjen e hapjes së kazinove në vendin tonë. Sipas tij, të gjitha interpretimet në media lidhur me hapjen...

“Ne nuk ofrojmë rotacion, por ndryshim”/ Topollaj: Duhet përmbysur sistemi
Politikë 14:09 - 27 Shtator, 2020

Hapja e listave/ Topollaj tregon “përrallën e Edit dhe gënjeshtrën e Lulit”

Anëtari i Bindjes Demokratike në Këshillin Bashkiak të Tiranës, Fabian Topollaj thotë se përralla e e Ramës, që drafti i Damianit i ka hapur listat 100%,...

Sociale 13:58 - 27 Shtator, 2020

Manastirliu liron masat/ Rihapen lokalet dhe pishinat në ambiente të mbyllura, ç’do ndodhë me klubet e natës

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka miratuar protokollet e sigurisë për hapjen e bareve, restoranteve dhe pishinave në ambientet e mbyllura.  Lajmin e ka bërë të ditur...

“Vaksina ruhet nga Policia”, epidemiologu: Në janar-shkurt do të vijnë rreth 30 mijë doza
Shëndeti 23:07 - 21 Shtator, 2020

Paralajmëron epidemiologu/ Deri në fund të vitit, me rrezik hapja e mjediseve të mbyllura

Duke analizuar situatën e pandemisë në rajon dhe Shqipëri, epidemiologu Dritan Ulqinaku se situata nuk premton shumë për të hapur aktivitetet ekonomike dhe shoqërore edhe në...

Foto - Pa maska dhe distancim social/ Grumbullime masive para dyerve të shkollave
Sociale 17:53 - 14 Shtator, 2020

Foto – Pa maska dhe distancim social/ Grumbullime masive para dyerve të shkollave

Rihapja e shkollave ditën e sotme ka shkaktuar një debat të gjerë publik, për shkak se nxënësit u rikthyen në banka në kohë pandemie. Pavarësisht se...

Hapja e kazinove/ Bardhi tregon “të fshehtën" e Ramës: Është në pazar të pistë me…
Politikë 18:50 - 11 Shtator, 2020

Hapja e kazinove/ Bardhi tregon “të fshehtën” e Ramës: Është në pazar të pistë me…

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar pas vendimit të qeverisë për të hapur kazinotë. Sipas Bardhit, heshtja e Ramës për të dhënë shpjegim...

Shqipëria përgatitet të hapë shkollat/ Prindërit dhe veprimtarët të shqetësuar
Sociale 20:09 - 8 Shtator, 2020

Shqipëria përgatitet të hapë shkollat/ Prindërit dhe veprimtarët të shqetësuar

Në Shqipëri, shoqëria civile vazhdon të shprehë shqetësimin mbi rrezikshmërinë e lartë të koronavirusit në sistemin arsimor. Pak ditë para nisjes së vitit të ri shkollor,...

‘Nuk e lexuam fare menunë’/ Berisha tregon skandalin e trefishtë të biftekut të florinjtë
Politikë 21:14 - 7 Shtator, 2020

“QSUT u kthye në bombë biologjike”/ Berisha: Hapja e shkollave është me rrezik

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar situatën e krijuar në vend nga pandemia e koronavirusit. Berisha theksoi se qeveria e Edi Ramës dështoi me menaxhimin e kësaj...

“Ping pong” replikash/ Rama-Bashës: Po i shmangesh të vërtetës për kontributin në raportin e Dick Marty
Politikë 18:13 - 7 Shtator, 2020

Rama nuk heq dorë nga ndryshimet kushtetuese/ Mos prisni t’i hap listat 100% nëse…

Kryeministri Edi Rama nuk ka hequr dorë nga ndryshimet kushtetuese të miratuara në Kuvend para përfundimit të sesionit parlamentar. Rama tha nga foltorja e Kuvendit se...

Koronavirusi/ Karantinohet kreu i OBSH
Shëndeti 20:51 - 31 Gusht, 2020

OBSH: Hapja e shteteve pa vënë nën kontroll koronavirusin, “recetë për katastrofë”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bën thirrje shteteve që të vazhdojnë zbatimin e masave kufizuese me qëllim të luftimit të koronavirusit. Sipas drejtorit të përgjithshëm...