Connect with Us

All posts tagged "hapja e negociatave"

Politikë 17:57 - 14 Dhjetor, 2019

Duma optimiste për hapjen e negociatave/ Shikoj sinjale pozitive pas tërmetit

Demokratja Grida Duma deklaroi se situatën pas tërmetit, Shqipëria mund ta përballojë vetëm me ndihmën e Bashkimit Europian. “Unë  kam thënë që e vetmja zgjidhje për...

Politikë 18:13 - 3 Tetor, 2019

Hapja e negociatave me BE/ Holanda ka dyshime për progresin e Shqipërisë

Kryeministri holandez, Mark Rutte vizitoi Berlinin për të biseduar mbi bashkëpunimin gjermane në fushën e mbrojtjes së klimës dhe zhvillimit të energjive të rigjenerueshme. Por në...

Denoncim 21:41 - 1 Tetor, 2019

Befason gazetari hollandez/ Jep lajmin e keq për hapjen e negociatave

Vincent Van Gerven Oei, gazetari hollandez , i cili për vite me rradhë ka mbuluar çështjet politike të Shqipërisë dhe flet një shqipe “të pastër”, ka...

Politikë 19:51 - 24 Shtator, 2019

Hapja e negociatave me BE-në/ Sfidon Majlinda Bregu

Në mesin e muajit tetor pritet vendimi i Brukselit për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut gjë për të cilën radioja “Zeri i...

Aktualitet 14:47 - 21 Prill, 2019

Hapja e Negociatave/ Shqipëria ka afat deri me 9 Maj të përmbushë kushtet

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, shpesherë është shprehur i bindur në një përgjigje pozitive nga Komisioni Evropian për çeljen e negociatave. Sipas Ballës,...

ish deputeti kryqezon ramen
Aktualitet 15:56 - 20 Prill, 2019

“Hapja e negociatave fantashkencë”/ Ish-deputeti “kryqëzon” Ramën

Ish deputeti demokrat, Tritan Shehu ka folur rreth vendimit të Parlamentit holandez për rikthimin e vizave për shqiptarët. Sipas Shehut, ky vendim është si një rrufe...

ish deputeti kryqezon ramen
Aktualitet 17:34 - 3 Prill, 2019

Hapja e negociatave/ Mustafaj tre “shuplaka” Ramës

Ish ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka folur rreth integrimit të Shqipërisë në BE dhe më konkretisht për çeljen e negociatave. Sipas Mustafajit qeveria shqiptare ka...

Aktualitet 17:57 - 21 Shkurt, 2019

Deputeti Merkel “shuplakë” opozitës/ Në pikpyetje hapja e negociatave

Anëtari i politikës së jashtme në Bundestag, Nikolas Löbel njëherësh deputet gjerman i CDU-së, së Kancelares Angela Merkel. Në një intervistë telefonike të realizuar nga Top...

Aktualitet 19:26 - 27 Qershor, 2018

Hapja e negociatave/ Qeveria maqedonase tregon planin e reformave

Rezultate evidente në reformimin e gjyqësorit, hetime aktive dhe përmbyllje të rasteve korruptive dhe kriminale përfshi edhe nivelet e larta – këto janë detyrimet që duhet...

Aktualitet 22:43 - 26 Qershor, 2018

Publikohen kushtet e BE për hapjen e negociatave

Pas reagimit për vendimin për hapjen e negociatave, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar kushtet e vendosura nga ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian për hapjen e...

Aktualitet 20:06 - 26 Qershor, 2018

Vendimi i ministrave të Jashtëm të BE/ Bushati: Për 28 qershorin ishin vënë baste, por …

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka dalë në një konferencë për shtyp, pas vendimit të ministrave të Bashkimit Evropian, lidhur me hapjen e negociatave...

Aktualitet 19:48 - 26 Qershor, 2018

Shtyrja e çeljes së negociatave për Shqipërinë/ “Habit” ministri Bushati

Pas vendimit të marrë nga ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian për shtyrjen e hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë me 12 muaj të tjerë,...

Aktualitet 17:10 - 26 Qershor, 2018

Hapja e negociatave/ Kancelarja Merkel kërkon shtyrjen e vendimit

Vendimi për hapjen e negociatave mund të mos jepet me 28 qershor, sikurse pritet. Lajmi është bërë i ditur nga Report TV, i cili mëson se...

Aktualitet 15:51 - 26 Qershor, 2018

Hapja e negociatave/ Majlinda Bregu “shuplakë” Bashës

Dy ditë para dhënies së vendimit për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në, ka reaguar sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu....

Aktualitet 15:36 - 24 Qershor, 2018

Vendimi për hapjen e negociatave/ Ministri i Jashtëm grek zbulon çfarë pritet të ndodhë

Ndërsa pritet që nesër të mbahet mbledha e ministrave të jashtëm të BE-së si dhe të enjten dhe të premten mbledhja e kryetarëve të shteteve anëtare...

idea per kufizim te pushtetit
Aktualitet 19:53 - 20 Qershor, 2018

Hapja e negociatave/ Shehi zbulon rrugën si Rama të sigurojë “PO-në”

I ftuar në emisionin “Politika Online” në Gazetën Shqiptare, kreu i LZHK-së Dashamir Shehi ka folur për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Shehi...

Aktualitet 22:17 - 18 Qershor, 2018

Studentët shqiptarë letër Parlamentit holandez për hapjen e negociatave

Hapja e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian, është kthyer në një nga çështjet kryesore politike dhe jo vetëm, në vendin tonë. Por ndonëse shumica prej...

Aktualitet 17:49 - 18 Qershor, 2018

Lubonja i prerë: Hapja e negociatave nuk sjell asnjë të mirë, është legjitimim i narko-shtetit

Analisti Fatos Lubonja ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e televizionit News24, ku ndër të tjera foli edhe lidhur me hapjen e negociatave të...

Aktualitet 18:21 - 7 Qershor, 2018

Tre vende frenojnë hapjen e negociatave me Shqipërinë

Franca, Holanda dhe Danimarka që po e frenojnë aktualisht hapjen e negociatave të anëtarësimit. Gjermania është më shumë pro hapjes së tyre. Sipas informacioneve të agjencisë...

Aktualitet 11:17 - 26 Maj, 2018

Shokon Kryemadhi/ Kusht BE-së për hapjen e negociatave

Protesta e paralajmëruar nga opozita ka filluar dhe krerët e partive më të mëdha opozitare, si dhe ato të partive aleate kanë dalë në bulevardin “Dëshmorët...

Aktualitet 16:44 - 15 Maj, 2018

Çelja e negociatave/ Basha udhëton drejt Sofjes

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do të marrë pjesë këtë të mërkurë në punimet e samitit të PPE-së, në Sofje. Burime për News24, bëjnë me...

Aktualitet 21:02 - 3 Maj, 2018

Do të hapen negociatat?/ Ja si përgjigjet presidenti Meta

Dhënia e rekomandimit të KE për Shqipërinë për çeljen e negociatave, është komentuar dhe nga presidenti  Ilir Meta, në një intervistë për Fax News. Meta tha...

Aktualitet 16:28 - 26 Prill, 2018

Krichbaum “shuplakë” Ramës: Çelja e negociatave, e parakohshme

Deputeti i Bundestagut gjerman, Günther Krichbaum, ka sqaruar dhe një herë deklaratën e tij, bërë pas takimit me kryeministrin Edi Rama, ku ndër të tjera theksonte...