Connect with Us

All posts tagged "hapesira"

Blog 14:37 - 19 Tetor, 2019

Foto-Si është të jetosh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar?

Gjashtë shkencëtarë dhe inxhinierë të hapësirës, që jetojnë dhe punojnë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, po udhëtojnë me një shpejtësi prej 8 km në sekondë, duke u...

Blog 08:57 - 9 Tetor, 2019

Sa astronautë kanë vdekur deri më sot në hapësirë?

Për shumë njerëz që aspirojnë të bëhen një ditë astronautë, ideja e hyrjes në të panjohurën e madhe, do të ishte një ëndërr e realizuar. Por...

Aktualitet 11:39 - 17 Korrik, 2019

Gara për hapësirën/ 50 vite nga fluturimi i parë në Hënë

Më 1969 Neil Armstrong si i pari njeri shkeli në Hënë. Këtij hapi i kishte paraprirë një garë marramendëse teknologjike mes Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së. Një...

Fëmijët të rrezikuar seriozisht në internet
Aktualitet 20:07 - 21 Prill, 2019

Kujdes!/ Në internet nuk ka më hapësira të mbrojtura

Urrejtja që shfaqet në mediat sociale mund të kalojë shpejt në dhunë në realitet. Viktima më e re -një 14 vjeçare në Indonezi. Në luftën kundër...

erion veliaj kryetar i bashkise tirane
Aktualitet 16:59 - 18 Janar, 2019

Akuza e deputetes/ Veliaj ka zaptuar hapësirat e universiteteve

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Arsimin, Albana Vokshi në një deklaratë për mediat ku ka komentuar “Paktin për Universitetin”, nuk ka anashkaluar edhe zaptimin e territoreve...

Aktualitet 00:30 - 5 Dhjetor, 2017

NASA merr përgjigje nga anija kozmike 13 miliardë milje larg

Pas 37 vitesh pasivitet, anija Voyager 1 e NASA-s për herë të parë në gati katër dekada gjatë gjithë rrugës në hapësirën ndëryjore ka arritur të...

Teknologji 23:30 - 27 Nentor, 2016

Ja sa hapësirë ju duhet në telefonin tuaj

Përgjigjja e pyetjes për hapësirën që një  person ka nevojë në telefonin e tij ka ndryshuar shumë gjatë këtyre 3 viteve.  Me futjen e fotove Live,...

Sociale 17:35 - 27 Gusht, 2015

Aksion për lirimin e hapësirave publike edhe në Shkodër

Aksionet për lirimin e hapësirave publike që po bëhen në Tiranë, duket se kanë frymëzuar dhe Bashkinë e Shkodrës, e cila shumë shpejt do të nisë...

Sociale 17:25 - 27 Gusht, 2015

Tiranë, 172 gjoba për zaptuesit e hapësirave publike

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, u ka bërë sërish thirrje qytetarëve që të mos ndotin hapësirat publike në mënyrë që të mos penalizohen nga...