Connect with Us

All posts tagged "hapesira"

Blog 08:59 - 10 Janar, 2020

Si kultivohen bimët në hapësirë/ Baza në Antarktidë, po përgatitet për kolonitë njerëzore në planetet e tjera

Astronautët e sotëm në hapësirë, jetojnë duke u ushqyer me ushqime të paketuara. Por tashmë po lulëzon edhe teknologjitë e bujqësisë së brendshme. Dhe ka një...

Bota 14:13 - 29 Dhjetor, 2019

Astronautja amerikane vendos rekord të ri në hapësirë

Astronautja amerikane Christina Koch vendosi të shtunën një rekord të ri për fluturimin më të gjatë në hapësirë të kryer nga një grua. Rekordi i mëparshëm...

Blog 14:37 - 19 Tetor, 2019

Foto-Si është të jetosh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar?

Gjashtë shkencëtarë dhe inxhinierë të hapësirës, që jetojnë dhe punojnë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, po udhëtojnë me një shpejtësi prej 8 km në sekondë, duke u...

Blog 08:57 - 9 Tetor, 2019

Sa astronautë kanë vdekur deri më sot në hapësirë?

Për shumë njerëz që aspirojnë të bëhen një ditë astronautë, ideja e hyrjes në të panjohurën e madhe, do të ishte një ëndërr e realizuar. Por...

Aktualitet 11:39 - 17 Korrik, 2019

Gara për hapësirën/ 50 vite nga fluturimi i parë në Hënë

Më 1969 Neil Armstrong si i pari njeri shkeli në Hënë. Këtij hapi i kishte paraprirë një garë marramendëse teknologjike mes Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së. Një...

Fëmijët të rrezikuar seriozisht në internet
Aktualitet 20:07 - 21 Prill, 2019

Kujdes!/ Në internet nuk ka më hapësira të mbrojtura

Urrejtja që shfaqet në mediat sociale mund të kalojë shpejt në dhunë në realitet. Viktima më e re -një 14 vjeçare në Indonezi. Në luftën kundër...

erion veliaj kryetar i bashkise tirane
Aktualitet 16:59 - 18 Janar, 2019

Akuza e deputetes/ Veliaj ka zaptuar hapësirat e universiteteve

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Arsimin, Albana Vokshi në një deklaratë për mediat ku ka komentuar “Paktin për Universitetin”, nuk ka anashkaluar edhe zaptimin e territoreve...

Aktualitet 00:30 - 5 Dhjetor, 2017

NASA merr përgjigje nga anija kozmike 13 miliardë milje larg

Pas 37 vitesh pasivitet, anija Voyager 1 e NASA-s për herë të parë në gati katër dekada gjatë gjithë rrugës në hapësirën ndëryjore ka arritur të...

Teknologji 23:30 - 27 Nentor, 2016

Ja sa hapësirë ju duhet në telefonin tuaj

Përgjigjja e pyetjes për hapësirën që një  person ka nevojë në telefonin e tij ka ndryshuar shumë gjatë këtyre 3 viteve.  Me futjen e fotove Live,...

Sociale 17:35 - 27 Gusht, 2015

Aksion për lirimin e hapësirave publike edhe në Shkodër

Aksionet për lirimin e hapësirave publike që po bëhen në Tiranë, duket se kanë frymëzuar dhe Bashkinë e Shkodrës, e cila shumë shpejt do të nisë...

Sociale 17:25 - 27 Gusht, 2015

Tiranë, 172 gjoba për zaptuesit e hapësirave publike

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, u ka bërë sërish thirrje qytetarëve që të mos ndotin hapësirat publike në mënyrë që të mos penalizohen nga...