Connect with Us

All posts tagged "Hage"

“Është në kufijtë e tradhtisë kombëtare”/ Idrizi akuza të forta Ramës
Politikë 14:59 - 28 Dhjetor, 2020

Dekreti për zgjerimin me 12 milje në Jon/ Idrizi: Haga nuk është zgjidhja më e mirë, Shqipëria s’ka shanse të gjejë barazi aty

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka komentuar dekretin e fundit të Greqisë për mbylljen e gjireve që konkretizojnë më tej zgjerimin me 12 milje në detin...

Seanca në Gjykatën SPeciale/ Avokati i Selimit: Prokuroria nuk e përmbushi detyrimin
Aktualitet 12:47 - 17 Dhjetor, 2020

Seanca në Gjykatën SPeciale/ Avokati i Selimit: Prokuroria nuk e përmbushi detyrimin

Në Gjykatën Speciale është duke u mbajtur seancë statutore e ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit. Avokati i Rexhep Selimit, David Young ka thënë se ka...

Akuzat për krime lufte/ Nis në Hagë gjyqi ndaj ish drejtuesve të UÇK
Kosova & Rajoni 12:16 - 17 Dhjetor, 2020

Akuzat për krime lufte/ Nis në Hagë gjyqi ndaj ish drejtuesve të UÇK

Ka filluar seanca e re gjyqësore ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit. Kjo është seanca e dytë statusore e katër ish-pjesëtarëve të...

Avokati i Thaçit kërkon ndarjen e tij nga Veseli, Krasniqi e Selimi/ Në dokumente kam gjetur fjalë të çuditshme!
Kosova & Rajoni 14:33 - 18 Nentor, 2020

Avokati i Thaçit kërkon ndarjen e tij nga Veseli, Krasniqi e Selimi/ Në dokumente kam gjetur fjalë të çuditshme!

Avokati i ish-Presidentit Hashim Thaçi, David Hooper ka kërkuar sot në Hagë që ish-presidenti të lirohet me kusht. Në fjalën e tij gjatë seancës së dytë...

Kosova & Rajoni 10:01 - 18 Nentor, 2020

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së

Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe synon që...

Nbga Ilir Levonja/ Qeveritarë që të këpusin shpirtin
Opinione 18:04 - 17 Nentor, 2020

Nga Ilir Levonja/ Letër Milaimit

I dashur Milaim, nisur nga pamja, duhet të jesh boll i lodhur nga hallet e tua. Ashtu si e shumta e shqiptarëve këtej dhe andej kufijve....

Thaçi dha dorëhejqen/ Mustafa: Për presidentin e ri duhet të ketë marrëveshje
Kosova & Rajoni 13:19 - 17 Nentor, 2020

Akuzat ndaj Bashës/ Isa Mustafa: Duhet të pushojnë sulmet e tilla, sepse po na dëmtojnë

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar në lidhje me akuzat ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për Luftën e Kosovës. Ai shkruan se Gjykatën...

Kosova & Rajoni 13:05 - 13 Nentor, 2020

Nipi rrëfen bisedat e fundit me Jakup Krasniqin/ Çfarë më tha nga dhoma e izolimit

Nipi i Jakup Krasniqit, Dardan Krasniqi, tregoi  telefonatat me ish-zëdhënësin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili vijon të mbahet në paraburgim në Hagë. Nipi rrëfeu...

Akuzat për krime lufte/ Selimi në Hagë: S'jam gjë tjetër veçse çlirimtar
Kosova & Rajoni 11:54 - 11 Nentor, 2020

Akuzat për krime lufte/ Selimi në Hagë: S’jam gjë tjetër veçse çlirimtar

Ka nisur seanca gjyqësore për Rexhep Selimin, Ish-shefi i Grupit Parlamentar të VV’së në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë....

Gjyqi për UÇK/ Rudina Jasini: Dy elementët që dëshmojnë se prokuroria nuk ka prova të forta
Kosova & Rajoni 16:50 - 10 Nentor, 2020

Gjyqi për UÇK/ Rudina Jasini: Dy elementët që dëshmojnë se prokuroria nuk ka prova të forta

Rudina Jasini, avokate dhe studiuese e të drejtës penale ndërkombëtare pranë Universitetit të Oxfordit thotë se do të duhet të paktën një vit për fillimin e procesit gjyqësor ndaj...

Kadri Veseli para Gjykatës së Hagës/ Deklarohet i pafajshëm për të gjitha pikat e aktakuzës
Kosova & Rajoni 15:58 - 10 Nentor, 2020

Kadri Veseli para Gjykatës së Hagës/ Deklarohet i pafajshëm për të gjitha pikat e aktakuzës

Ish-kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli po bën paraqitjen e parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Ndaj tij rëndojnë akuzat për krime lufte...

Vajza e Jakup Krasniqit prek me fjalët e ndjera/ Zëri yt i fuqishëm drodhi tokën shqiptare, do kthehesh fitimtar
Kosova & Rajoni 10:10 - 10 Nentor, 2020

Vajza e Jakup Krasniqit prek me fjalët e ndjera/ Zëri yt i fuqishëm drodhi tokën shqiptare, do kthehesh fitimtar

Jakup Krasniqi, ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës ka dëshmuar ditën e djeshme para Gjykatës speciale në Hagë. Vajza e tij, Gresa Krasniqi i ka drejtuar disa...

''Gjykata Speciale ka qenë krim kundër Kosovës''/ Vetëvendosja i bën kërkesë ugjente Shqipërisë
Politikë 16:41 - 9 Nentor, 2020

Thaçi para Hagës/ Gjuzi: Të shpresojmë se do dalë i pastër

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dalë sot për herë të parë në Gjykatën e Posaçme në Hagë, pasi Prokuroria e Posaçme e akuzon atë për...

Kosova & Rajoni 12:47 - 9 Nentor, 2020

Jakup Krasniqi nga Haga: M’i lidhën duart, jam trajtuar si kriminel

Jakup Krasniqi, ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është shprehur gjatë seancës në Gjykatën Speciale se po trajtohet si kriminel duke ia lidhur duart dhe duke...

Jakup Krasniqi para gjykatës Speciale në Hagë/ Jam intelektual, Serbinë e kam luftuar politikisht
Kosova & Rajoni 11:43 - 9 Nentor, 2020

Jakup Krasniqi para gjykatës Speciale në Hagë/ Jam intelektual, Serbinë e kam luftuar politikisht

Ka nisur seanca gjyqësore për Jakup Krasniqin, ish- kryetarin e Kuvendit të Kosovës. Ish-kryeparlamentari i Kosovës, ka dalë sot para bankës së të akuzuarit në Gjykatën...

Hashim Thaçi del sot përballë Gjykatës së Hagës/ Zbardhen datat për Veselin, Selimin dhe Krasniqin
Kosova & Rajoni 08:20 - 9 Nentor, 2020

Thaçi del sot përballë Gjykatës së Hagës/ Zbardhen datat për Veselin, Selimin dhe Krasniqin

Ditën e sotme, ish-krerët e UÇK-së do të dalin të dëshmojnë përpara Gjykatës Speciale të Hagës. I pari që do të dalë në Gjykatën Speciale është...

“Do ti varja të tre në shtyllën e turpit”/ Berisha revoltohet me gazetarët, i kujtojnë marreveshjen e detit me Greqinë
Politikë 18:26 - 7 Nentor, 2020

“Argat i Millosheviçit”/ Berisha flet për akuzat ndaj Thaçit: Nuk i heq asnjë presje

Ish-kryeministri Sali Berisha në një lidhje me “Kjo javë”, mes të tjerave ka komentuar dhe deklaratat e tij ndaj Hashim Thaçit, i cili ndodhet në paraburgim...

Aktakuzat nga Gjykata Speciale/ Hoti mbledhje urgjente me ministrat
Kosova & Rajoni 09:06 - 6 Nentor, 2020

Aktakuzat nga Gjykata Speciale/ Hoti mbledhje urgjente me ministrat

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka thirrur mbledhje të ekzekutivit. Kjo mbledhje e qeverisë vjen një ditë pas aktakuzave të konfirmuara nga Specialja ndaj ish-presidentit të...

Akuzat ndaj elitës politike të UÇK-së/ Hysamedin Feraj: Thaçi në Hagë, dëmi i fundit i tij Kosovës
Kosova & Rajoni 19:47 - 5 Nentor, 2020

Akuzat ndaj elitës politike të UÇK-së/ Hysamedin Feraj: Thaçi në Hagë, dëmi i fundit i tij Kosovës

Hysamedin Feraj nga Lëvizja Vetëvendosje, gazetarë si Ben Andoni, Agon Maliqi dhe Franko Egro e avokati Aranit Koci analizuan në Ilva Now zhvillimin e fundit në...

Kadri Veseli në Hagë/ Dje është njohur me aktakuzën
Kosova & Rajoni 10:36 - 5 Nentor, 2020

Gjykata e Hagës me “dorë të hekurt” mbi UÇK/ Konfirmohet aktakuza për Kadri Veselin

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli është paraqitur pak minuta më parë në selinë kryesore të EULEX në Prishtinë. Paraqitja e tij në zyrat...

Rexhep Selimi niset për në Hagë/ Po shkoj me kokën lart dhe ashtu do kthehem
Politikë 09:33 - 5 Nentor, 2020

Rexhep Selimi niset për në Hagë/ Po shkoj me kokën lart dhe ashtu do kthehem

Pak orë pas arrestimit të ish-zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqit, Gjykata Speciale e Hagës i ka konfirmuar aktakuzën edhe ish-eprorit të Ushtrisë Çlirimtare...

Rexhep Selimi sot niset për në Hagë/ Dritan Demiraj ka “fy fjalë”: Simboli i burrërisë, trimërisë dhe i frymëzimit
Lajme 09:07 - 5 Nentor, 2020

Rexhep Selimi sot niset për në Hagë/ Dritan Demiraj ka “dy fjalë”: Simboli i burrërisë, trimërisë dhe i frymëzimit

Ish-ministri i Brendshëm teknik i PD-së, Dritan Demiraj ka reaguar pasi Gjykata Speciale ia ka konfirmuar aktakuzën ish-eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi. Demiraj...

Kufiri detar në Hagë/ Bashkurti: Greqia është entuziaste, Shqipëria në vështirësi
Lajme 20:46 - 28 Tetor, 2020

Kufiri detar në Hagë/ Bashkurti: Greqia është entuziaste, Shqipëria në vështirësi

Profesori për marrëdhëniet ndërkombëtare, Lisien Bashkurti thotë se me dërgimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës të çështjes së detit, praktikisht negociatat nisin nga e para për caktimin e kufirit ujor mes Shqipërisë...