Connect with Us

All posts tagged "gripi"

Blog 08:45 - 21 Mars, 2020

Pse vitamina C nuk shëron dot as gripin, dhe as koronavirusin

Vitamina C është një ilaç i zakonshëm, për të cilin disa njerëz besojnë se mund të kurojë të ftohurën dhe gripin e zakonshëm. Edhe pse na...

Sociale 08:15 - 19 Mars, 2020

Gripi sezonal në ikje, bie intensiteti/ Por ishte më agresiv se më 2019

Gripi sezonal i cili është në javën e 9 të tij sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Shëndetit Publik ka nisur të ketë një kurbë...

Blog 08:23 - 12 Mars, 2020

Koronavirusi dhe fëmijët/ Çfarë duhet të dinë prindërit

Deri tani, e dimë se COVID-19, është një sëmundje e frymëmarrjes që mund të përhapet nga njëri person tek tjetri. Ndërsa situata po evoluon me shumë...

Blog 08:26 - 14 Shkurt, 2020

A mund të vrasë koronavirusi 50 milionë njerëz në mbarë botën?

Nga Michael Le Page & Debora MacKenzie, “New Scientist” * Nëse nuk ndalet përhapja e tij, koronavirusi i ri mund të infektojë 60 përqind të popullsisë...

Blog 08:22 - 31 Janar, 2020

A është koronavirusi, një histori e përsëritur e pandemisë së vitit 1918?

Nga Jane Orient, “Newsmax” * Një duzine të vdekurish nga një sëmundje epidemike, tërheq natyrshëm vëmendjen e medias. Mungesa e gatishmërisë për kërcënime vërtet të mëdha,...

Kronika 16:27 - 30 Janar, 2020

Shënohet viktima e parë nga gripi/ 61 vjeçarja humb jetën në “Sanatorium”

Është regjistruar viktima e parë nga virusi i gripit të zakonshëm në Shqipëri. Mësohet se viktima është një grua 61 vjeçare e cila ka qenë e...

Sociale 14:32 - 10 Janar, 2020

Rastet e menengjitit/ ISHP qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik 

Instituti i Shëndetit Publik ka qetësuar qytetarët, duke theksuar se nuk ka vend për panik në lidhje me situatën gripale në vend. Në një deklaratë për...

Sociale 10:17 - 7 Janar, 2020

Virusi i gripit/ Manastirliu apel prindërve: Dërgojini fëmijët në qendra shëndetësore

Ndërsa kurba e qarkullimit të virusit të gripit është në rritje, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu siguroi se shërbimi do të jetë 24...

Sociale 15:50 - 4 Janar, 2020

Gripi mbërrin në Shqipëri/ ISHP apel qytetarëve: Vaksinohuni dhe ruani higjenën

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino u ka bërë thirrje qytetarëve për kujdes të shtuar, pasi virusi i gripit...

Blog 22:47 - 14 Dhjetor, 2019

Mos i neglizhoni/ 5 mënyra për të luftuar gripin

Gjatë stinës së ftohtë të dimrit, gripi është një fenomen i zakonshëm por jo i këndshëm. Nëse gripi ju mban mbërthyer dhe doni të lehtësoheni sa...

Sociale 14:26 - 13 Nentor, 2019

138 mijë doza vaksine kundër gripit/ Manastirliu: Nis vaksinimi për të moshuarit dhe kategoritë e rrezikuara

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ishte sot në qendrën...

qsut ngre alarmin per gripin
Aktualitet 16:33 - 20 Shkurt, 2019

QSUT ngre alarmin/ Mbi 150 të prekur nga gripi në ditë

Në Qendrën Spitalore Universitare, intesiteti i qarkullimit të gripit të derrit vijon të jetë i lartë. Sipas të dhënave të fundit  raportohen mijëra njerëz të cilët...

Aktualitet 16:27 - 15 Janar, 2018

I ftohti, Mjekët Pneumologë të Spitalit Amerikan: Kur nuk duhen neglizhuar simptomat e sëmundjeve të mushkrive, Personat e rrezikuar dhe si të mbrohemi nga viruset gripale?

Ulja e temperaturave riaktivizon sëmundjet e mushkrive të cilat në jo pak raste mund të kthehen në një rrezik serioz për shëndetin. Veçanërisht personat që vuajnë...

Aktualitet 13:04 - 15 Janar, 2018

Vdekja e 7-vjeçares në Durrës/ Flet Shefi i Pediatrisë: Çfarë dyshojmë

Shefi i Pediatrisë së Durrësit, Fatmir Shahini, ka folur pas ngjarjes së rëndë në Spitalin e Durrësit, ku një vajzë 7-vjeçare humbi jetën nga gripi, mbrëmjen...

Aktualitet 17:00 - 1 Janar, 2018

Gripi, pse shfaqet vetëm gjatë dimrit?

A jeni pyetur ndonjëherë se pse gripi është sezonal? Sipas një studimi përhapja e gjerë e virusit ka të bëjë me nivelet e lagështisë. Në regjionet...

Aktualitet 01:30 - 4 Dhjetor, 2017

Mos u jepni fëmijëve shurup për kollën!!/ Ja çfarë sugjerojnë doktorët

Prindërit duhet të shmangin shurupet e kollës për fëmijët dhe t’u japin atyre mjaltë dhe limon në vend të tyre. Dr Oliver Bevington, pediatër në Spitalin...

Aktualitet 22:50 - 7 Nentor, 2017

Industria e vaksinave në panik/ Studimet e fundit tregojnë se efektet e vaksinimit kanë qenë një mashtrim

Studimet e viteve të fundit kanë treguar gjithnjë e më tepër se vaksinat kundër gripit dobësojnë imunitetin me kalimin e viteve. Pas disa vitesh si organizmi...

Aktualitet 16:46 - 25 Shtator, 2017

Britania dhe Italia në alarm/Po vjen gripi Australian, Shqipëria asnjë masë

Gripi i frikshëm australian, sipas britanikëve do të jetë më i keqi në 50 vite, mediat britanike kanë dhënë alarmin për afrimin e këtij gripi. Deri...

Aktualitet 16:37 - 28 Mars, 2017

Nëse keni ethe, do të thotë se trupi juaj është duke luftuar infeksionet apo gripin

Nëse keni ethe, do të thotë se trupi juaj është duke i luftuar infeksionet apo gripin. Përdorimi i patates ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe...

Aktualitet 09:38 - 13 Janar, 2017

Virusi i gripit/Viktima e katërt një 76 vjeçar

Një 76 vjeçar është viktima e katërt e vitusit të gripit që pushtoi Shqipërinë në fundin e muajit dhjetor. Sipas burimeve zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë...

Aktualitet 20:41 - 12 Janar, 2017

(Ekskluzive) Zyrtare/ Mbyllja e shkollave dhe kopshteve nuk do shtyhet

Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit ka vendosur të mos e shtyjë edhe për një javë mbylljen e institucioneve arsimore. Universitetet, shkollat dhe kopshtet do...

Aktualitet 14:04 - 5 Janar, 2017

Epidemia e gripit dhe moti i keq/ A duhet të shtyhet nisja e shkollës, kopshteve dhe çerdheve ?

Epidemia e gripit në vend ka detyruar Ministrinë e Shëndetësisë të vendosi mbylljen e shkollave, kopshteve dhe çerdheve për datat 4,5,6 janar. Kjo si masë për...

Aktualitet 16:40 - 4 Janar, 2017

Epidemia e gripit/ Qeveria reagoi me vonesë, shkolla të ndërpritet deri në 16 Janar

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë në lidhje me epideminë e gripit. Përmes një deklarate për shtyp, deputeti Tritan Shehu u shpreh se ekspertët e shëndetësisë në...