Connect with Us

All posts tagged "grip"

Bota 08:51 - 26 Shkurt, 2021

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19

Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacientë. Por jo këtë vit. Praktikisht...

Covid-19, një vit më pas/ Çfarë dimë dhe çfarë nuk dimë akoma për virusin!
Shëndeti 20:59 - 11 Shkurt, 2021

A mundet njëkohësisht të jem dhe me Covid dhe grip?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP A mundet qe te infektohemi me dy viruse respiratore, ne kete sezon ne te njejte kohe? A mundet...

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP
Shëndeti 13:10 - 2 Janar, 2021

A është Covid si një grip i rëndë?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Jo, sëmundja Covid-19 është e ndryshme nga gripi. Dhe krahasimi është edhe më mashtrues nëse ngatërrohet gripi pandemik,...

“Boll u talle me gjyshërit!”/ Dasho ‘masakron’ Ramën: Për shkak të paaftësisë tënde vdiqën 9,200 shqiptarë
Shëndeti 22:01 - 18 Dhjetor, 2020

“Shqipëria mes tre vendeve më të goditura nga Covidi”/ Dasho: S’ka përfunduar ende vaksinimi i gripit stinor

Eksperti i shëndetit publik Erion Dasho, tha mbrëmjen e sotme se Shqipëria mund të jetë mes tre vendeve më të goditura nga Covid-19 në botë. Ai...

Si mund të dallosh një rrufë nga COVID?
Shëndeti 09:50 - 14 Dhjetor, 2020

Si mund të dallosh një rrufë nga COVID?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Kur zgjohemi në mëngjes dhe përballemi me një sërë teshtimash ose thjesht kemi një hundë të lëngshme, ne...

Nis vaksinimi kundër gripit edhe për arsimtarët/ Manastirliu: Kategoria e mësuesve dhe edukatorëve prioritet për ne
Sociale 14:53 - 3 Dhjetor, 2020

Nis vaksinimi kundër gripit për arsimtarët/ Manastirliu: Kategoria e mësuesve dhe edukatorëve prioritet për ne

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu e shoqëruar nga ministrja e Arsimit Evis Kushi, kanë ndjekur nga afër procesin e vaksinimit ndaj gripit për...

Ekspertja e ISHP: Duhet të bëjmë çmos të mos sëmuremi, kërkesat për vaksinën e gripit të mëdha
Shëndeti 22:00 - 27 Nentor, 2020

Ekspertja e ISHP: Duhet të bëjmë çmos të mos sëmuremi, kërkesat për vaksinën e gripit të mëdha

Erida Nelaj, eksperte e vaksinimit në Institutin e Shëndetit Publik tha për Euronews Albania se programi i vaksinimit ndaj gripit ka nisur që në fillim të...

Strategjia vjeshtë-dimër/ Manastirliu: 368,000 vaksina falas kundër gripit sezonal
Sociale 09:40 - 18 Nentor, 2020

Strategjia vjeshtë-dimër/ Manastirliu: 368,000 vaksina falas kundër gripit sezonal

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, bën me dije se në të gjitha qendrat shëndetësore janë mundësuar 368, 000 vaksina falas kundër gripit. Nëpërmjet një postimi në...

“Mbledhja e Kuvendit kundër masave anti Covid”/ Gjuzi “i tërheq veshin” Ruçit
Aktualitet 10:11 - 29 Tetor, 2020

“Nuk ka Covid, është grip stinor”/ Deklarata e fortë e Gjuzit në Kuvend

Seanca plenare ka nisur me një përplasje mes deputetit Kujtim Gjuzi me kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi dhe kryetaren e Komisionit të Ekonomisë Milva Ekonomi. Duke...

Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës/ Situata e papranueshme, sigurojuni pagat e prapambetura naftëtarëve
Politikë 10:22 - 26 Tetor, 2020

Dita e 12-të e grevës/ Përkeqësohet gjendja shëndetësore e naftëtareve

Greva e naftëtarëve gra ka hyrë në ditën e 12-të ndërsa gjendja shëndetësore e tyre sa vjen dhe rëndohet. Në këtë kohë, edhe gripet sezonale ndikojnë...

Rama tregon deri kur do të mbahen maskat me detyrim
Aktualitet 21:52 - 15 Tetor, 2020

Rama tregon deri kur do të mbahen maskat me detyrim

Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste në emisionin “Opinion” tha se maskat do të jenë të detyrueshme deri në dalje të dimrit. Sipas tij, kjo për...

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë
Shëndeti 23:26 - 26 Shtator, 2020

Dallimi mes alergjisë, gripit sezonal dhe COVID-19

Simptomat e alergjisë, gripit, koronavirusit ose ftohjes, në fazën e hershme, mund të jenë të ngjashme ndaj duhet patur kujdes për të kuptuar dallimin. Me ardhjen...

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë
Sociale 22:16 - 3 Shtator, 2020

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë

Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie:dezinformacioni . Kjo “infodemi” është...

Varianti i ri i Covid-19/ Alimehmeti: Ishte e pritshme, bën mutacione për të rritur transmetueshmërinë
Shëndeti 14:45 - 12 Gusht, 2020

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19/ Vret më pak se gripi sezonal

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në rrjetet sociale komenton shifrat e vdekjeve të shkaktuara nga virusi i ri. Mjeku thotë se Covid-19 vret më pak...

Koronavirusi nuk do të zhduket ndonjëherë, shpresa është të shndërrohet në një grip të zakonshëm
Blog 08:16 - 7 Gusht, 2020

Koronavirusi nuk do të zhduket ndonjëherë/ Shpresa është të shndërrohet në një grip të zakonshëm

Koronavirusi që shkakton Covid-19 ka prekur më shumë se 18 milionë milion njerëz në 6 kontinente. Ai po përhapet frikshëm në vendet që nuk kanë arritur...

Shëndeti 11:09 - 3 Gusht, 2020

Mjekësia bën një hap të rëndësishëm/ Testet e reja do të zbulojnë Coronavirusin në më pak se 2 orë

Testet e reja 90-minutëshe që mund të zbulojnë koronavirusin dhe gripin do të përfshihen në laboratorë që nga java e ardhshme. Testet e ADN-së “në vend”...

Këshilla shtesë e Bashës për epideminë: Të vaksinohen të gjithë për gripin
Aktualitet 19:03 - 26 Korrik, 2020

Këshilla shtesë e Bashës për epideminë: Të vaksinohen të gjithë për gripin

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka kërkuar nga qeveria që në vjeshtë të sigurojnë vaksinën e gripit falas për të gjithë popullsinë, në mënyrë që mbrojë...

“Paguhen 18 mijë euro për çdo vdekje të shënuar me Covid-19”/ Avokati: Kjo bëri që të rriten shifrat
Politikë 18:31 - 12 Korrik, 2020

“Në fillim të 2017 rreth 1500 viktima nga gripi”/Avokati “plas bombën”: Nga Shkurti i këtij viti u fshi gjithçka në sistem

Avokati i njohur Altin Goxhaj, ka hedhur akuza të forta ndaj klasës politikë për të cilën tha se e ka kthyer koronavirusin në një plandemi, ndërsa...

“Koronavirusi është pak më shumë se "grip"/ Presidenti i Brazilit infektohet nga Covid-19
Bota 17:54 - 7 Korrik, 2020

“Koronavirusi është pak më shumë se “grip”/ Presidenti i Brazilit infektohet nga Covid-19

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë me dije vetë Bolsonaro, i cili e kishte pranuar publikisht edhe më...

Vetëflijimi që tronditi Tiranën/ Nard Ndoka: Dëshmitarët e Jehovait predikojnë dashurinë për jetën
Sociale 17:40 - 1 Maj, 2020

“Koronavirusi është një grip”/ Nard Ndoka: Ka qarkulluar prej vitesh në Shqipëri

Ish ministri i Shëndetësisë, Nard Ndoka thotë se koronavirusi është thjesht një grip i cili ka qarkulluar prej vitësh në Shqipëri. Sipas tij, njerëzit kanë gjetur...

Sociale 23:01 - 17 Mars, 2020

Covid-19 nuk është grip!/ Pneumologu: Gjasat që një pacient i shëruar të infektohet sërish janë të vogla

Doktor Perlat Kapisyzi, i ftuar në emisionin “Përballë” teksa ka folur për situatën nga koronavirusi tha se gjasat që një pacient i shëruar të prekët sërish...

Sociale 09:53 - 4 Mars, 2020

Mjeku shpjegon si të dallojmë një grip të zakonshëm nga koronavirusi

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur për përhapjen e koronavirusit dhe për gjëndjen në Shqipëri. Sipas Piperos, në vendin tonë sivjet gripi ka pasur dëme të...

Sociale 13:26 - 26 Shkurt, 2020

Humbi jetën në Sanatorium/ MSH sqaron vdekjen e 46-vjeçarit nga Skrapari

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thekson se në Shqipëri nuk ka asnjë person të prekur me virusin kinez. “Nuk ka asnjë rast të konfirmuar për koronavirusin....