Connect with Us

All posts tagged "greqia"

Masat ndaj koronavirusit/ Greqia zgjat sërish izolimin mbarëkombëtar
Kosova & Rajoni 15:56 - 26 Nentor, 2020

Masat ndaj koronavirusit/ Greqia zgjat sërish izolimin mbarëkombëtar

Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri më 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë të rriten, thanë zyrtarët...

Greqia “nuk hap” dyert në 30 nëntor/ Mbyllja totale do të vazhdojë
Aktualitet 11:03 - 24 Nentor, 2020

Greqia “nuk hap” dyert në 30 nëntor/ Mbyllja totale do të vazhdojë

Ndonëse ishte parashikuar që lockdoën të hiqej më 30 nëntor, Greqia ka vendosur që të shtyjë këtë masë për të frenuar rastet me koronavirus. Zëdhënësi i...

Bota 18:23 - 22 Nentor, 2020

Bilanc i rëndë në Greqi/ 103 viktima dhe rreth 1 500 të infektuar me koronavirus

Greqia ka regjistruar 1 498 raste pozitive me koronavirus gjatë 24 orët e fundit duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 91 619. Mësohet...

​“Kush ka kaluar nga Kapshtica të vetëkarantinohet”/ Ministria e Jashtme tregon deri kur është në fuqi vendimi
Aktualitet 12:50 - 20 Nentor, 2020

​“Kush ka kaluar nga Kapshtica të vetëkarantinohet”/ Ministria e Jashtme jep detaje mbi vendimin

Ministria e Jashtme përmes një njoftimi ka bërë me dije se pika kufitare e Kapshticës është mbyllur ditën e sotme në orën 06:00 të mëngjesit, duke...

Aktualitet 14:07 - 19 Nentor, 2020

Qeveria greke merr vendimin/ Mbyllet pika kufitare e Kapshticës

Duke nisur nga dita e nesërme me datë 20 nëntor,do të mbyllet pika kufitare e Kapshticës, ndërsa hapur mbetet Kakavija, Evzoni dhe Promahona. Shkak për këtë...

Bota 13:32 - 17 Nentor, 2020

Greqia do të vaksinojë gjysmën e popullsisë deri në Pashkë

Sipas informacionit më të fundit, të transmetuar nga MEGA, Greqia pritet të marrë rreth Krishtlindjeve 200,000 dozat e para të vaksinës. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, ministrat e...

Bota 14:07 - 14 Nentor, 2020

Greqia në izolim/ Mbyllen kopshtet, shkollat dhe çerdhet

Qeveria greke ka vendosur zyrtarisht sot të mbyllë shkollat fillore dhe kopshtet, për shkak të shifrave alarmante nga koronavirusi. Ministrja e Arsimit, Niki Kerameos, në prani...

Agravohet situata nga Covid në Greqi/ Pritet të mbyllen shkollat fillore
Kosova & Rajoni 15:42 - 13 Nentor, 2020

Agravohet situata nga Covid në Greqi/ Pritet të mbyllen shkollat fillore

Pasditen e sotme pritet të jepet vendimi për mbylljen e shkollave fillore në Greqi. Këtë vendim e kishte paralajmëruar më herët  zëdhënësi i qeverisë, Stelios Petsas....

Greqia në shtetërrethim/ Ndalohet lëvizja nga ora 21:00-05:00
Bota 12:33 - 12 Nentor, 2020

Greqia në shtetrrethim/ Ndalohet lëvizja nga ora 21:00-05:00

Edhe Greqia do të hyjë në shtetërrethim, ku do të ndalohet lëvizja dhe çdo lloj aktivitetit tjetër nga ora 21:00 deri në orën 05:00. Këtë gjë...

“Do ti varja të tre në shtyllën e turpit”/ Berisha revoltohet me gazetarët, i kujtojnë marreveshjen e detit me Greqinë
Politikë 22:33 - 11 Nentor, 2020

“Do ti varja të tre në shtyllën e turpit”/ Berisha revoltohet me gazetarët, i kujtojnë marreveshjen e detit me Greqinë

Ish-kryeministri Sali Berisha, është vënë përballë analistëve sonte në “Debat Plus”, RTv Dukagjini. Mes diskutimve, Berisha është pyetur dhe nëse i qëndron ende akuzave se Hashim...

Ra në kontakt me një të infektuar me Covid/ Karantinohet ministri i Jashtëm grek
Kosova & Rajoni 16:47 - 11 Nentor, 2020

Ra në kontakt me një të infektuar me Covid/ Karantinohet ministri i Jashtëm grek

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias është karantinuar pasi ka rënë në kontakt me një person që ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Dendias ndodhet në pritje...

Greqia drejt karantinës/ Kryeministri Mitsotakis njofton masa të reja shtrënguese
Bota 09:48 - 5 Nentor, 2020

Greqia drejt karantinës/ Kryeministri Mitsotakis njofton masa të reja shtrënguese

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pritet që të njoftojë masat e reja shtrënguese në Greqi  në orën 12.00 të ditës së sotme. Bashkë me Mitsotakis, pritet të...

Sekuestrohen 2.6 ton kanabis në Mal të Zi/ Erdhi nga Shqipëria, një i arrestuar
Kronika 20:21 - 3 Nentor, 2020

Sekuestrohen 2.6 ton kanabis në Mal të Zi/ Erdhi nga Shqipëria, një i arrestuar

Një sasi e madhe kanabisi është sekuestruar mbrëmjen e sotme në Mal të Zi. Bëhet fjalë për 2.6 ton kanabis, e cila ishte fshehur në një...

Shtohen masat ndaj Covid/ Në shtetin fqinj mund të vendoset në funksion dalja nga shtëpia me SMS
Bota 10:34 - 2 Nentor, 2020

Shtohen masat ndaj Covid/ Në shtetin fqinj mund të vendoset në funksion dalja nga shtëpia me SMS

Masat ndaj Covid-19 po shtohen pothuaj në të gjithë botën. Nga sot, shumë shtete kanë rritur masat dhe kanë ndaluar daljen nga shtëpia pas orës 21:00....

Pse Italia dështoi ta mposhtë Greqinë në fushatën e viteve 1940-1941
Blog 08:32 - 29 Tetor, 2020

Pse Italia dështoi ta mposhtë Greqinë në fushatën e viteve 1940-1941

Deri në vjeshtën e vitit 1940, pjesëmarrja e Italisë në Luftën e Dytë Botërore i kishte siguruar 13 fshatra në Alpet Franceze të Jugut. Në atë...

Kufiri detar në Hagë/ Bashkurti: Greqia është entuziaste, Shqipëria në vështirësi
Lajme 20:46 - 28 Tetor, 2020

Kufiri detar në Hagë/ Bashkurti: Greqia është entuziaste, Shqipëria në vështirësi

Profesori për marrëdhëniet ndërkombëtare, Lisien Bashkurti thotë se me dërgimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës të çështjes së detit, praktikisht negociatat nisin nga e para për caktimin e kufirit ujor mes Shqipërisë...

“Po blejmë “OK” për integrimin”/ Lubonja zbulon se çfarë fshihet pas marrëveshjes se detit me Greqinë
Politikë 18:09 - 22 Tetor, 2020

“Po blejmë “OK” për integrimin”/ Lubonja zbulon se çfarë fshihet pas marrëveshjes së detit me Greqinë

Analisti Fatos Lubonja ishte i ftuar pasditen e sotme në rubrikën “Opinion” ku ka komentuar vizitën e ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, në Tiranë,...

Cili shtet humbet në Hagë, Shqipëria apo Greqia/ Studiuesi jep detaje
Politikë 17:29 - 22 Tetor, 2020

Cili shtet humbet në Hagë, Shqipëria apo Greqia/ Studiuesi jep detaje

Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord që mosmarrëveshjet për çështjen e detit t’i zgjidhin në Hagë. Kjo qasje u mësua nga vizita që pati në Tiranë...

Çështja e kufirit detar shkon në Hagë/ Reagon kryeministri grek
Aktualitet 14:30 - 22 Tetor, 2020

Çështja e kufirit detar shkon në Hagë/ Reagon kryeministri grek

Kryeministri grek Kiriakos Micotakis ka reaguar për herë të pare, në lidhje me vendimin që për çështjen e kufirit detar me Shqipërinë, ti drejtohen Hagës. Sipas mediave greke, Micotakis...

Ligji i luftës, Greqia dhe kryeministri i Shqipërisë në mes…
Opinione 21:50 - 21 Tetor, 2020

Ligji i luftës, Greqia dhe kryeministri i Shqipërisë në mes…

Nga Luan Rama Prej padijes nuk ma do mendja sepse nuk është aq i paditur, por me gjasë më shumë se sa prej servilizmit, prej një...

PD: Top Channel vegël e Edi Ramës/ Maskaradë publike e dështua
Politikë 17:08 - 21 Tetor, 2020

Çështja çame me Greqinë/ PD me dy qëndrime politike

Demokratët duket se janë të përçarë dhe në qëndrimet e tyre politike sa i përket çështjes çame me Greqinë. Për ish deputetin Tritan Shehu, nuk ekziston...

Çështja e Detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës
Politikë 17:15 - 20 Tetor, 2020

Çështja e Detit, Greqia dhe Shqipëria i drejtohen Hagës

Shqipëria dhe Greqia ranë dakort sot që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare...

"Do e zgjidhim Ligjin e luftës"/ Dendias: Integrimi i Shqipërisë në BE, objektiv i përbashkët
Politikë 14:00 - 20 Tetor, 2020

“Do e zgjidhim Ligjin e luftës”/ Dendias: Integrimi i Shqipërisë në BE, objektiv i përbashkët

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka bërë me dije se heqja e ligjit të luftës do të zgjidhet së shpejti. Gjatë një deklarate të përbashkët...