Connect with Us

All posts tagged "greqi"

Turqia “mbytet” nga tërmetet/ Dhjetëra lëkundje rrisin panikun
Bota 19:27 - 30 Tetor, 2020

Turqia “mbytet” nga tërmetet/ Dhjetëra lëkundje rrisin panikun

Pas tërmetit tragjik që shembi dhjetëra banesa dhe la disa viktima, Turqia nuk ka zënë më qetësi. Faqja sizmiologjike “Earthquake” ka raportuar për një sërë tërmetesh...

Bota 19:14 - 30 Tetor, 2020

Tërmeti i fuqishëm “shkrin akujt” mes Greqisë dhe Turqisë

Pas telefonatës me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, edhe presidenti turk Regep Taip Erdogan i ka shprehur Greqisë dhe Mitsotakis, ngushëllimet për viktimat që la pas tërmeti...

E premtja e zezë në Greqi/ Pesë viktima dhe mijëra raste të reja me COVID-19
Bota 19:08 - 30 Tetor, 2020

E premtja e zezë në Greqi/ Pesë viktima dhe mijëra raste të reja me COVID-19

Greqia është përballur me rritje të frikshme të rasteve të reja me koronavirus. Gjatë 24 orëve në Greqi janë raportuar 1690 raste me COVID-19, duke e...

Bota 13:24 - 30 Tetor, 2020

Tronditet Turqia dhe Greqia/ Tërmeti i fuqishëm 6.6 ballë shkund vendin

Një tërmet i fuqishëm ka shkundur Greqinë dhe Turqinë pak minuta më parë. Këshilli i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave deklaroi se tërmeti ishte 6.6 i...

Kronika 12:21 - 29 Tetor, 2020

Pasuri nga pastrimi i parave/ Vlonjatit i sekuestrohen dyqane, apartamente dhe 300 mije euro

Gjykata e Vlorës ka vendosur sot të sekuestrojë pasurinë e një shtetasi me iniciale J. Xh. në Vlorë, pas dyshimeve se mund të jetë vënë me...

"Marrëveshje me Shqipërinë për në Hagë"/ Mitsotakis në parlamentin grek: Zgjerimi s’kushtëzohet
Aktualitet 22:47 - 25 Tetor, 2020

“Marrëveshje me Shqipërinë për në Hagë”/ Mitsotakis në parlamentin grek: Zgjerimi s’kushtëzohet

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka folur në parlament për marrëveshjen e Greqisë dhe Shqipërisë për të çuar çështjen e detit në Hagë Ai tha gjatë një...

Rekord infektimesh në Greqi/ Humbin jetën 5 pacientë, 91 në intubim
Kosova & Rajoni 20:28 - 24 Tetor, 2020

Rekord të infektuarish në Greqi/ Humbin jetën 5 pacientë, 91 në intubim

Greqia vijon të shënojë rekord të infektuarish me Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 935 raste të reja ndërsa kanë humbur jetën pesë pacientë....

Rekord infektimesh në Greqi/ Humbin jetën 5 pacientë, 91 në intubim
Kosova & Rajoni 18:53 - 22 Tetor, 2020

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Greqi, ka bërë që shteti fqinj të shkojë drejt izolimit sërish. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis njoftoi ndalimin e...

“Raportet me Greqinë me ulje-ngritje”/ Çollaku: Politika e jashtme e Ramës katastrofë
Politikë 21:35 - 21 Tetor, 2020

“Raportet me Greqinë me ulje-ngritje”/ Çollaku: Politika e jashtme e Ramës katastrofë

Anëtari i kryesisë së PD-së, Kreshnik Çollaku, ka folur mbrëmjen e sotme për çështjen e detit, e cila duket se do të dërgohet për zgjidhje në...

Politikë 11:41 - 21 Tetor, 2020

Çështja e detit/ Rama: Në Hagë kërkojmë një marrëveshje të drejtë!

Kryeministri Edi Rama ka treguar se çfarë kërkon Shqipëria në gjykatën e Hagës për çështjen e detit me Greqinë. Rama u shpreh se kërkohet një marrëveshje...

Aplikimi për dokumentet biometrike/ Ambasada shqiptare në Greqi jep njoftimin e rëndësishëm
Sociale 19:59 - 20 Tetor, 2020

Aplikimi për dokumentet biometrike/ Ambasada shqiptare në Greqi jep njoftimin e rëndësishëm

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë ka bërë një njoftim të rëndësishëm për shqiptarët që duan të pajisen me dokumente biometrike Ambasada shqiptare deklaron se...

Në Hagë për kufirin detar/ Bashkurti jep alarmin: Ja rreziku që i kanoset Shqipërisë
Politikë 19:46 - 20 Tetor, 2020

Në Hagë për kufirin detar/ Bashkurti jep alarmin: Ja rreziku që i kanoset Shqipërisë

Profesori për marrëdhëniet ndërkombëtare, Lisien Bashkurti e cilëson pozitive gjetjen e gjuhës së përbashkët me Greqinë për të zgjidhur çështjen e kufirit detar në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës, por nga ana tjetër...

Çështja e detit në Hagë/ Ish-deputeti i PS i hakërrehet Ramës: Të mbrosh shtetin tënd përballë Greqisë do b***
Politikë 19:15 - 20 Tetor, 2020

Çështja e detit në Hagë/ Ish-deputeti i PS i hakërrehet Ramës: Të mbrosh shtetin tënd përballë Greqisë do b***

Ish-prefekti i Tiranës dhe ish-deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Dedja, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama për çështjen e detit me Greqinë, të cilën do ta çojë në Hagë....

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën
Politikë 18:59 - 20 Tetor, 2020

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën

Vendimi i sotëm i Shqipërisë dhe Greqisë që çështja e diskutueshme e përcaktimit të kufijve detarë t’i besohet një mekanizmi ndërkombëtar si Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë...

Basha në një linjë me Ramën/ Çështja e detit me Greqinë duhet të zgjidhet në Hagë
Politikë 18:21 - 20 Tetor, 2020

Basha në një linjë me Ramën/ Çështja e detit me Greqinë duhet të zgjidhet në Hagë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar sot ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, me të cilin ka diskutuar për çështjen e kufijve detarë....

Bota 17:48 - 16 Tetor, 2020

Shifra shqetësuese në Greqi/ Mbi 500 të infektuar dhe 8 viktima në 24 orë

Autoritetet greke njoftuan sot se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 508 raste reja me koronavirus. Ndërkohë numri i përgjithshëm i rasteve ka shkuar në...

Vala e dytë e Covid-19/ Kozani në nivelin e kuq, autoritetet greke vendosin bllokimin
Kosova & Rajoni 10:05 - 16 Tetor, 2020

Vala e dytë e Covid-19/ Kozani në nivelin e kuq, autoritetet greke vendosin bllokimin

Rritja e numrit të të prekurve me Covid-19, po bën që shumë vende të Europës, të ashpërsojnë masat parandaluese. Kështu, një ditë më parë, autoritetet greke...

Kronika 15:10 - 14 Tetor, 2020

Kapet gomonia me 6 milionë euro kanabis në Greqi/ Arrestohet shqiptari, dalin pamjet

Prej dy ditësh, në mediat greke është raportuar kapja e një sasie të madhe droge me origjinë të dyshuar nga Shqipëria. “Protothema” ka publikuar sot detaje...

Greqia shtyn sërish masat kufizuese me Shqipërinë
Sociale 14:46 - 13 Tetor, 2020

Greqia shtyn sërish masat kufizuese me Shqipërinë

Greqia ka shtyrë serish masat kufizuese me Shqipërinë. Mësohet se deri në 25 tetor shtetasit shqiptarë kanë të drejtën të udhëtojnë me të njëjtat rregulla. Deri...

Detaje/ Kapen mbi 102 kg heroinë në një apartament në Athinë
Kronika 11:08 - 13 Tetor, 2020

Detaje/ Kapen mbi 102 kg heroinë në një apartament në Athinë

Policia greke ka kapur dhe sekuestruar një sasi prej 102 kg dhe 685 gram. Sipas mediave greke sasia është sekuestruar në një apartament në Athinë, nga...

Agimi i Artë shpallet organizatë kriminale/ Shpërthejnë trazirat dhe përplasjet para gjykatës
Bota 11:14 - 7 Tetor, 2020

Agimi i Artë shpallet organizatë kriminale/ Shpërthejnë trazirat dhe përplasjet para gjykatës

Pak më herët Gjykata e Apelit në Athinë e shpalli Agimin e Artë organizatë kriminale. Tashmë mediat greke raportojnë se para kësaj gjykate kanë nisur trazirat...

Bota 11:02 - 7 Tetor, 2020

Vendimi historik/ “Agimi i Artë” në Greqi shpallet organizatë kriminale

“Agimi i Artë” në Greqi është shpallur organizatë kriminale. Gjykata e Apelit ka shpallur drejtuesit rajonalë të Agimit të Artë fajtorë për anëtarësimin në një organizatë...

Pas 5 vitesh e gjysmë gjyqe, pritet vendimi për “Agimin e Artë” në Greqi
Politikë 10:45 - 7 Tetor, 2020

Pas 5 vitesh e gjysmë gjyqe, pritet vendimi për “Agimin e Artë” në Greqi

Pas 5 vitesh e gjysmë gjyqe, liderë dhe ligjvënës të partisë Agimi i Artë, pritet të përballen sot me verdiktin final nën akuzën e kryerjes së...