Connect with Us

All posts tagged "grate"

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe
Bota 22:32 - 29 Tetor, 2020

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, shprehu keqardhje për mungesën e vazhdueshme të grave në përpjekjet për paqe në botë, edhe dy dekada...

Hipoteka e vështirëson kredimarrjen për gratë
Kosova & Rajoni 15:39 - 24 Tetor, 2020

Hipoteka vështirëson kredimarrjen për gratë

Gëzime Rexhepi-Çollaku, pronare e institucionit parashkollor “Bardha” në Prishtinë, thotë se për të marrë kredi në njërën nga bankat komerciale të Kosovës, i është dashur që bashkëhumarrës të...

Sociale 11:15 - 24 Tetor, 2020

“Reagimi i Ramës absurd”/ Gratë naftëtare nuk tërhiqen: Do na bashkohen edhe fëmijët

Gratë naftëtare në Ballsh, duken të vendosura për të mos hequr dorë nga kërkesat e tyre, ndërsa reagimin e djeshëm të kryeministrit Edi Rama e cilësojnë...

Gratë naftëtare në Ballsh prej katër ditësh në grevë, por ende asnjë zgjidhje nga qeveria
Sociale 16:59 - 18 Tetor, 2020

Gratë naftëtare në Ballsh prej katër ditësh në grevë, por ende asnjë zgjidhje nga qeveria

Një prej grave naftetare, ka përfunduar sot në spital për shkak të problemeve shëndetësore. Pasi mori ndihmën ne spitalin e Ballshit, ajo u kthye ne ambientet...

Seksi pas moshës 40 vjeç/ 10 gjërat që duhet t’i dini patjetër
Life Style 16:40 - 17 Tetor, 2020

Seksi pas moshës 40 vjeç/ 10 gjërat që duhet t’i dini patjetër

1-Do duhet të sforcoheni pak më shumë. Të dyja palët, burrat dhe gratë përballen me ndryshimin e hormoneve në 40-tat e tyre që mund të shkaktojë...

Sociale 11:19 - 9 Tetor, 2020

Gratë sipërmarrëse, tashmë me një përfaqësi zyrtare/ Bregu: Kontribut i madh në ekonomi

Gratë sipërmarrëse dhe vajzat e reja që duan të nisin një biznes mund të kenë tashmë një përfaqësi të tyren. Dhoma Ekonomike e Gruas sapo është...

Kuriozitete 14:16 - 28 Shtator, 2020

Zbulohet “misteri” shekullor/ Ja pse gratë pas martese marrin mbiemrin e burrave

Planifikimi i një martese gjatë një pandemie është i mbushur me pasiguri, por për 30-vjeçaren Lindsey Evans, ka një gjë që ajo e ka të qartë....

Oerd Bylykbashi: Nëse miratohen ndryshimet kushtetuese, politikisht kthehemi në pikën zero
Politikë 21:24 - 8 Shtator, 2020

“S’kanë ndodhur kurrë kaq shpejt ndryshime kushtetuese”/ Bylykbashi: Rama po përdor gratë…

Përfaqësuesi i PD-së në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi, ka folur sërish për ndryshimet kushtetuese të bëra pa miratimin e opozitës së Lulzim Bashës. Bylykbashi deklaroi mbrëmjen...

“Rama me mua nuk ka shanse afrimi”/ Kryemadhi: Nuk luftoj për postin e kryeministrit
Politikë 22:56 - 7 Shtator, 2020

“Rama me mua nuk ka shanse afrimi”/ Kryemadhi: Nuk luftoj për postin e kryeministrit

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është pyetur për një mundësi afrimi midis LSI dhe PS. Kryemadhi është përgjigjur në mënyrë kategorike që nuk do të ketë...

Si ishte jeta në haremin e sulltanit, dhe roli i fuqishëm i grave në Perandorinë Osmane
Blog 08:51 - 26 Gusht, 2020

Si ishte jeta në haremin e Sulltanit, dhe roli i fuqishëm i grave në Perandorinë Osmane

Rrallë herë gratë në histori, kanë luajtur një rol aq të fuqishëm por edhe misterioz sa ai në 600 vitet e ekzistencës së Perandorisë Osmane. Ajo...

Horoskopi 15:49 - 12 Gusht, 2020

Ndjenjat apo seksin/ Cilën preferojnë gratë sipas shenjës së horoskopit

Dashi Padyshim seksin. Të udhëhequr nga instinkti. Midis çarçafëve ai është impulsivnuk është i prirur për ëmbëlsi apo përkëdhelje. Pasi bën dashuri, ajo del nga shtrati...

Horoskopi 15:55 - 9 Gusht, 2020

Punonjës të thjeshtë apo menaxherë të suksesshëm/ Zbuloni se çfarë preferojnë gratë sipas shenjës së horoskopit

1) Dashi Shenja është mjaft impulsive, siç dihet. Gratë e shenjës janë të prirura të ndërmarrin karrierë sipërmarrëse ose, të paktën, nuk kanë frikë të përfshihen...

Dëshmi të rralla/ Femrat që vuajtën në burgjet e regjimit komunist dhe abuzimet që bëheshin ndaj tyre
Histori 20:51 - 27 Korrik, 2020

Dëshmi të rralla/ Femrat që vuajtën në burgjet e regjimit komunist dhe abuzimet që bëheshin ndaj tyre

Faqja që i dedikohet historive të trishta të periudhës së Komunizmit, ka nxjerrë sot dëshmitë e rralla të Tanush Kasos, kryetarit të Shoqatës së Burgosurve Politikë...

Kur në Anglinë e shekujve XVIII-XIX, gratë shiteshin në treg si bagëtitë...
Blog 08:42 - 14 Korrik, 2020

Kur në Anglinë e shekujve XVIII-XIX, gratë shiteshin në treg si bagëtitë…

Midis fundit të shekullit XVIII dhe mesit të shekullit XIX, në Angli ekzistonte një zakon të çuditshëm por njëherazi tërheqës i shitjes së bashkëshorteve. Gjatë kësaj...

Majlinda Bregu: Gratë më dinjitoze në politikë
Politikë 23:24 - 7 Korrik, 2020

Majlinda Bregu: Gratë më dinjitoze në politikë

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu, ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në “Provokacija” , ku ka folur për situatën poltike...

Humbasin vetë-kontrollin/ Këto janë 3 shenjat më impulsive të horoskopit
Horoskopi 16:29 - 27 Qershor, 2020

Humbasin vetë-kontrollin/ Këto janë 3 shenjat më impulsive të horoskopit

Peshorja Gruaja me shenjën zodiake të Peshores është rrallë impulsive. Të lindurit e kësaj shenje janë të përzemërta, të qeta, të sjellshme, ata urrejnë kontrastet dhe...

Shëndeti 09:06 - 27 Qershor, 2020

Studimet/ Përse vdesin më shumë burra nga COVID-19?

Burrat, gratë dhe fëmijët infektohen njëlloj nga virusi i ri i koronës. Por burrat sëmuren shpesh më rëndë me COVID-19 dhe vdesin më shpesh prej tij....

Mediu nuk e fton dot Jozefinën në PD
Sociale 12:02 - 5 Qershor, 2020

Dhuna ndaj grave/ Jozefina Topalli bën apelin e fortë

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka bërë një apel të fortë kundër dhunës ndaj grave. Në një postim në rrjetet sociale, ajo ka zgjedhur të citojë një frazë...

Life Style 12:15 - 30 Maj, 2020

Dashuria dhe paraja/ Burrat stresohen kur gratë fitojnë më shumë të ardhura se ata

Nuk është sekret që paratë në marrëdhënie mund të jenë një gjë e vështirë për tu menaxhuar ndonjëherë, por një studim i ri shkencor tregoi se...

Politikë 18:21 - 4 Prill, 2020

Kryemadhi i bën propozimin e veçantë qeverisë/ Të subvencionohet ilaçi i enëve dhe rrobave për gratë

Teksa i gjithë vendi ndodhet në izolim dhe roli i gruas është përqëndruar 100% në familje me punët e shtëpisë, kryetarja e LSI-së, Monikl Kryemadhi i...

Bota 10:26 - 2 Prill, 2020

Në Panama ka rregulla për daljen/ Koronavirusi po “ndan” burrat nga gratë

Koronavirusi po mban në alarm pothuajse gjithë botën, ndërsa autoritetet kanë marrë masa drastike për të kufizuar përhapjen e tij. Ndërkohë, në Panama është duke u...

Blog 08:45 - 1 Prill, 2020

Pse Covid-19 vret më shumë burrat se sa gratë?

Koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen e Covid-19, është një “virus i shanseve të barabarta” thotë dr.Kara Tanenbaum, drejtore shkencore e Institutit të Gjinisë dhe Shëndetit...

Analizë nga Artan Fuga/ Formati me të cilën u zgjodh ministre Shahini, Shqipëria nxjerr me mijëra
Opinione 18:41 - 30 Mars, 2020

Nga Artan Fuga/ Pse burrat infektohen më shumë se gratë nga Covid-19?

Kush infektohet më shumë me covid19? Nga krahasimet e informacioneve shkencore që mbledh nga qendra spitalore evropiane dhe nga intervista me mjekë shumë të njohur europianë...