Connect with Us

All posts tagged "gra"

Ekonomi 13:56 - 6 Korrik, 2020

Burrat kryefamiljarë shpenzojnë për bare dhe restorante/ Gratë investojnë tek banesa

Familjet që drejtohen nga burrat, kanë tendencë t’i përdorin të ardhurat për argëtime, restorante dhe udhëtime, ndërsa familjet që “qeverisën” nga gratë e çojnë buxhetin mujor...

Ambicioze dhe mbizotëruese/ Gratë më të vendosura sipas shenjës së horoskopit
Horoskopi 16:57 - 3 Korrik, 2020

Ambicioze dhe mbizotëruese/ Gratë më të vendosura sipas shenjës së horoskopit

Gruaja Dash Gruaja e shenjës së Dashi është e vendosur, por edhe agresive, arrogante dhe mbizotëruese. Karakter shumë i fortë për këtë grua, mërzia nuk ekziston,...

Gratë deputete/ Yuri kim mesazh të fortë: Investimi i tyre ndihmon në arritjen e paqes
Politikë 10:01 - 1 Korrik, 2020

Gratë deputete/ Yuri kim mesazh të fortë: Investimi i tyre ndihmon në arritjen e paqes

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka dhënë një mesazh të fortë në sesionin e tretë të Akademisë së Lidershipit për gratë deputete. Kim deklaron...

Horoskopi 12:29 - 16 Qershor, 2020

Kontrollojnë gjithçka/ Gratë më të përpikta sipas shenjës së horoskopit

Virgjëresha Ndër gratë më të përpikta sipas horoskopit, nuk mund të mungojë shenja e Virgjëreshës. Gratë e kësaj shenje janë shumë metodike dhe të përpikta. Kur...

Horoskopi 15:27 - 12 Qershor, 2020

Flasin pa menduar dhe janë shumë agresive/ Gratë më impulsive të horoskopit

Dashi Ndër gratë më impulsive të Zodiakut janë ato të shenjës së Dashit. Gruaja Dash favorizohet nga Marsi, planeti i veprimit dhe lëvizjes, që e bën...

Horoskopi 13:13 - 8 Qershor, 2020

Të gatshme të martohen për interes/ Gratë më pak të pasura sipas shenjës së horoskopit

Gaforrja Në radhë të parë në mesin e grave me më pak para të horoskopit , është Gaforrja , një grua që kurrë nuk është e...

Kosova & Rajoni 21:13 - 7 Qershor, 2020

Kosovë: Shqetësim për numrin e vogël të grave si anëtare të qeverisë

Në Kosovë organizatat që trajtojnë çështjet e barazisë gjinore dhe të sundimit të ligjit, shprehin shqetësimin me përfshirjen e paktë të grave në qeveri, dhe praninë...

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi i yjeve për ditën e sotme
Horoskopi 11:22 - 2 Qershor, 2020

Nuk qëndrojnë dot pa flirtuar/ Gratë dhe burrat më të pabesë të horoskopit

Gratë më të pabesa të horoskopit Peshorja Ndër gratë më të pabesa të Zodiakut është ajo e shenjës së Peshores, joshëse për nga natyra dhe të...

Shëndeti 18:17 - 24 Maj, 2020

Studimi- COVID po vret më shumë burra/ Gratë po mbajnë barrën e kësaj pandemie

Koronavirusi është më vdekjeprurës për burrat, por janë gratë po mbajnë barrën e kësaj pandemie”, shkruan CNN në një artikull ku nënvizohet se masat bllokuese janë...

Sociale 09:23 - 4 Maj, 2020

Kriza e Koronavirusit kthen gratë në kohët e vjetra

Lufta kundër pandemisë nënkupton kufizime dhe kërkon sakrifica nga shumë njerëz. Por ka një dallim në këtë pikë. Pasojat e pandemisë prekin gratë shumë më tepër...

Politikë 16:56 - 20 Prill, 2020

Rama bën propozimin e papritur/ “Burrave që nuk bëjnë punët e shtëpisë kur dalin nënat me fëmijë t’ju hiqet liria”

Kryeministri Edi Rama ka bërë një propozim të papritur ditën e sotme, teksa po fliste për daljen e nënave me fëmijë gjatë ditës së djeshme. Rama...

Sociale 22:30 - 16 Prill, 2020

Kur do hapen klinikat dentare dhe qendrat estetike/ Rama: Janë me rrezik të lartë, u kërkoj falje grave

Kryeministri Edi Rama tha se qendrat estetike konsiderohen me risk të mesëm dhe të madh dhe nuk do të hapen për momentin. Me tone ironike, Rama...

Sociale 11:18 - 31 Mars, 2020

Kriza ekonomike nga koronavirusi/ Gratë më të shqetësuara se burrat

Rreth 70 për qind e shqiptarëve kanë pritshmëri negative sa ai takon ndikimit që do të ketë panemia e COVID-19 në financat e tyre për shkak...

Lajme 15:42 - 10 Mars, 2020

“Rakia ball kazani nuk mungon”/ Thirrja e deputetit: Ndajeni rakinë me zonjat tuaja

Deputeti socialist Vullnet Sinaj ka dhënë disa këshilla kundër koronavirusit. Ai thotë që qytetarët të përdorin raki “ballë kazani” si dizifektues teksa i bën thirrje miqve...

Sociale 14:43 - 8 Mars, 2020

Foto-8 marsi/ Gratë në Tiranë marshojnë me pankarta në duar

Një grup vajzash dhe grash në Tiranë kanë bërë një marshim në Kuadër të Ditës Ndërkombëtare të grave. Ato e kanë nisur marshimin me parrulla në...

Sociale 13:34 - 8 Mars, 2020

Gjesti i veçantë i policëve në Vlorë/ Shpërndajnë lule dhe kartolina për gratë

Efektivet e policisë së Vlorës me rastin e 8 Marsit, kanë bërë një gjest mjaft të bukur për gratë e qytetit. Policët kanë shpërndarë lule për...

Sociale 11:12 - 8 Mars, 2020

Bushati ndalet tek gratë dhe vajzat e harruara/ Mesazhi i fortë i ish ministrit

Ish ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në mesazhin e tij për 8 Marsin u ndal tek gratë dhe vajzat e harruara të cilave sipas tij, nuk...

kryetari i parlamentit kritik ndaj institucioneve
Lajme 09:35 - 8 Mars, 2020

110 vjet nga festimi i Ditës së Grave/ Ruçi: Jemi më lart se BE për qeverisjen

Kryetari i Parlamentit, Gramoz Ruçi ka uruar Ditën Ndërkombëtare të Grave. Ruçi thotë se megjithë përpjekjet shekullore të njerëzimit, gratë dhe vajzat janë ende të diferencuara...

Sociale 08:28 - 8 Mars, 2020

Gratë me pushtet/ Shqiptaret ua kalojnë europianeve në politikë dhe ekonomi

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pushteti dhe pozicionet drejtuese kanë qenë më gjerësisht të...

Dhuna ndaj të riut/ Këlliçi paralajmëron Lleshajn dhe Veliun: Shumë shpejt do përballeni me drejtësinë
Politikë 14:48 - 28 Shkurt, 2020

Shtatë gra të vrara në 2020/ Këlliçi thirrje për të rinjtë: Sensibilizoni njerëzit që keni përreth

Kreu i Formuit Rinor të PD, Belind Këllici thotë se dhuna ndaj grave është ende një fenonem që ndodh rëndom në shoqërinë shqiptare. Këllici kujton se...

Kronika 16:52 - 26 Shkurt, 2020

Vrasjet e dy grave brenda 24 orëve/ Hajdari: Ligjet janë pavlerë, të merren masa të rrepta

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka reaguar lidhur me vrasjet e ndodhura gjatë 24 orëve të fundit në vend. Hajdari bën thirrje se duhet të denoncojmë...

Politikë 14:16 - 26 Shkurt, 2020

“Me Ramën gratë dhe vajzat janë vetëm fasadë”/ Ish deputetja: Kryeministri, ka dhunuar nënën dhe partneret e veta

Ish deputetja e PD, Izmira Ulqinaku ka reaguar pas vrasjeve të bujshme në vendon tonë gjatë 24 orëve të fundit. Sipas Ulqinakut, nën shembullin e Edi...

Lajme 15:10 - 21 Shkurt, 2020

Gratë shqiptare më “të paditura” në krahasim me ato të rajonit

Krahasuar me gratë në vendet e rajonit, gratë shqiptare kanë shënuar indeks më të ulët të dijeve. Sipas publikimit të indeksit të barazisë gjinore të INSTAT,...