Connect with Us

All posts tagged "gorbacov"

Blog 08:30 - 21 Nentor, 2019

Samiti i Gjenevës/ Takimi i parë Regan-Gorbaçov që shënoi fillimin e fundit të Luftës së Ftohtë

Samiti i Gjenevës, takimi i parë midis presidentit amerikan Ronald Regan dhe udhëheqësit komunist sovjetik, Mikail Gorbaçov, u mbajt në datat 19-20 nëntor 1985. Që të...

Blog 08:35 - 13 Nentor, 2019

Intervista/ Mikail Gorbaçov: Pse ishte e pashmangshme shembja e sistemit komunist

Në një intervistë për gjermanen “Der Spiegel”, ish-udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik Mikail Gorbaçov, flet për rënien e Murit të Berlinit, shpjegon pse shembja e sistemit komunist...

Politikë 16:37 - 19 Tetor, 2019

“Po shkojmë drejt një epoke të rrezikshme”/ Gorbaçov: SHBA dhe Rusi të ulen urgjentisht në bisedime

Lideri i fundit komunist, Mihail Gorbaçov, ka bërë thirrje urgjente për uljen e kontrollit të armëve bërthamore, teksa shprehet se bota është duke shkuar drejt një...

Aktualitet 11:14 - 10 Korrik, 2016

Gorbaçov: NATO po përgatitet për një luftë kundër Rusisë!

Ish-presidenti sovjetik, Mikhail Gorbatchev, ka akuzuar NATO-n për përgatitje të luftës së “nxehtë” kundër Rusisë. Ai thotë se retorika e përdorur nga udhëheqësit e Aleancës po...

Aktualitet 20:47 - 29 Janar, 2015

Gorbaçov: Lufta e Ftohtë mund të përfundojë e nxehtë

Ish- lideri sovjetik, Mikhail Gorbachev thotë se frikësohet që konfrontimet në mes të Rusisë dhe Perëndimit për Ukrainën, mund të përshkallëzohen në një konflikt të armatosur....

Aktualitet 15:41 - 18 Janar, 2015

Gorbaçov: Rusi-Perëndim, kjo është Lufta e re e Ftohtë

Në një intervistë për prestigjiozen gjermane “Spiegel”, ish-lideri sovjetik Mikail Gorbaçov, flet mbi rreziqet e marrëdhënieve të acaruara mes Rusisë dhe Perëndimit, për shkak të krizës...