Connect with Us

All posts tagged "gjyqtaret"

Politikë 22:55 - 26 Shkurt, 2020

Gjyqtarët, jo betim te Presidenti/ Neritan Ceka: Njësoj si të martohesh, por mos shkosh te prifti dhe bashkia

Politikani Neritan Ceka, i pranishëm në studion e emisionit “Arena”, në RTV Ora, u shpreh se nuk është dakord që betimi i gjyqtarëve të mos bëhet tek...

Lajme 09:27 - 21 Shkurt, 2020

E vërteta për Top Channel, Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Në një nga flet-rrufetë e tyre on-line aksionerja e Top Channel dhe ortakja në biznesin e kafesë me pronarët e inceneratorëve, ka reaguar duke pretenduar se...

Lajme 11:25 - 8 Shkurt, 2020

Mbi 900 ankesa për gjyqtarët dhe prokurorët/ ILD vihet në lëvizje

Kreu i sapozgjedhur i Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka deklaruar se deri tani se...

Politikë 12:45 - 6 Shkurt, 2020

Betimi i gjyqtarëve/ Kuvendi nxjerr jashtë loje Metën

Komisioni i Ligjeve miratoi sot ndryshimet e propozuara në ligjin “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”. Sipas ligjit në fjalë, nëse Presidenti i Republikës...

Kronika 12:24 - 21 Janar, 2020

Fluks kërkesash e ankesash për gjyqtarët/ KLGJ ia kalon Inspektorit të Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën të ditur se ia ka kaluar Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë të gjitha ankesat për gjyqtarët. Në një deklaratë, KLGJ sqaron...

gazetarja anila hoxha
Kronika 15:24 - 6 Janar, 2020

Çështja e Dritan Dajtit/ Gjykata e Posaçme “rrëzon” SPAK

Gjykata e Posaçme rrëzon kërkesën e prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për të pushuar hetimet për 3 gjyqtarët e çështjes...

prokuroria e krimeve te renda
Kronika 11:05 - 6 Janar, 2020

Shpëtuan Dritan Dajtin/ SPAK pushon çështjen ndaj tre gjyqtarëve

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka pushuar hetimet për tre gjyqtarët që në Apel, morën vendimin në favor të  Dritan Dajtit, duke...

Kronika 12:15 - 10 Dhjetor, 2019

KLGJ cakton gjyqtarët për Mediat/ Zbardhen emrat

Këshilli i Lartë Gjyqësor në mbledhjen e sotme, në zbatim të ligjit “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, vendosi caktimin në pozicionin e Gjyqtarit...

Vetingu 12:12 - 12 Nentor, 2019

Gjyqtarët dhe prokurorët gënjejnë për pasurinë/ Bushati zbardh mashtrimet

Gjyqtarët dhe prokurorët, ndërsa deklarojnë si burim të ardhurash vetëm pagat, paralelisht deklarojnë kursime, llogari dhe depozita të tërë bankare. Por, një gjë e tillë arrrihet...

Kronika 18:20 - 9 Nentor, 2019

“Kësaj i thonë të dënohesh pa ligj”/ Ish Prokurori hedh dyshime mbi procesin e vettingut

Ish-kreu i Prokurorisë së Përgjithshme, Theodhori Sollaku, ka hedhur akuza ndaj procesit të vettingut ndërsa ka theksuar se 70% e atyre që kanë ngelur, kanë ngelur...

Politikë 12:52 - 9 Tetor, 2019

Rama “tregon dhëmbët” në Kuvend/ Zbulon grupin e rrezikshëm kriminal që po bën “kërdinë”

Kryeministri Edi Rama vijon të hedhë akuza në drejtim të prokurorëve dhe gjyqtarëve. Nga foltorja e Kuvendit, Rama ka thënë se ata që e dinë se...

Politikë 21:48 - 19 Shtator, 2019

Tahiri i vetëm në betejë/ Minxhozi: “Treshja e gjyqtarëve në presion”

Treshja e gjyqtarëve që do të japë vendimin për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, është në një situatë të vështirë.” Kështu u shpreh analisti i...

Lajm i Rekomanduar 10:51 - 4 Shtator, 2019

Beni nuk mësoi kurrë të ecë vetë/ Zbulohen “makthet” e drejtuesit të Top Channel

Top Channel, media e kthyer në dritaren e Ben Blushit, ka filluar të na tregojë edhe diçka tjetër kohët e fundit. Përtej lajmeve, informacioneve dhe sensacioneve,...

Vetingu 10:48 - 29 Gusht, 2019

SHBA-BE kundër gjyqtarëve të Administratives

Pjesa më e madhe e gjyqtarëve të Gjykatës Administrative janë kategorizuar në listën e zezë të SHBA-BE. Një pjesë prej tyre kanë rënë në Vetting që në...

Politikë 15:22 - 27 Gusht, 2019

Braçe kërkon “kokat” e tre gjyqtarëve/ Dorëzon dosjet para drejtësisë

Zëvendëskryeministri Erion Braçe akuzon tre gjyqtarë, konkretisht atë të të Tiranës, Vlorës dhe Gjirokastrës, që sipas tij kanë kryer veprime në kundërshtim me ligjin. Braçe ka...

Lajm i Rekomanduar 12:33 - 26 Korrik, 2019

“Bllok” korrupsionit dhe luksit/ Zbulohet gjyqtarja më e varfër e Apelit

Vitin e kaluar, përmes shortit u përzgjodhën për t’ju nënshtruar Vetingut  11 gjyqtarë pranë Gjykatave Administrative të Apelit. Të përzgjedhurit, por që nuk kanë dalë ende në...

Kronika 10:07 - 25 Korrik, 2019

Ngec në “rrjetë”/ KPK shkarkon një tjetër prokuror

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra drejtuesin e Prokurorisë së Përmetit Hysen Keta. Mësohet se shkarkimi i Hysen Ketës, është bërë pasi ai...

Aktualitet 15:00 - 21 Maj, 2019

Shtyhet seanca për tre gjyqtarët e Durrësit

Gjykata ka shtyrë procesin gjyqësor lidhur me tre gjyqtarët e Durrësit, Kliton Spahiu, Petraq Dhimitri dhe Petrit Ceno. Shtyrja është bërë për shkak se nuk lajmëruar...

Aktualitet 21:40 - 17 Maj, 2019

Fshehu shkarkimin nga detyra/ Njihuni me anëtarin e Vettingut që vendos për fatin e gjyqtarëve

Gjyqtari i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci, i cili sot vendos për fatin e gjyqtarëve rezulton të jetë i shkarkuar nga sistemi i drejtësisë...

kryedemokrati
Aktualitet 17:52 - 14 Maj, 2019

“Nuk do të të shpëtojë asgjë”/ Basha kërcënon gjyqtarin

Kryedemokrati, Lulzim Basha, gjatë fjalës së tij përpara mediave, falenderoi edhe të arrestuarit pjesëmarrës në protestën e të Shtunës. Ndërkohë Basha ka përcjellë një mesazh për...

Aktualitet 15:51 - 23 Mars, 2019

Ekzekutimi i Ravik Gurrës/ Shoqata e Avokatëve fajëson gjyqtarët dhe prokurorët

Mbrëmjen e djeshme një ngjarje e rëndë ndodhi në qytetin e Elbasanit, ku u ekzekutua avokati i Emiliano Shullazit, Ravik Gurra. Avokat Saimir Vishaj në një...

Aktualitet 11:15 - 15 Mars, 2019

“Shpata” e Vettingut, i përzuri nga drejtësia/ Hetim penal për milionerët e shkarkuar?

Më shumë se gjysma e gjyqtarëve dhe prokurorëve që i janë nënshtruar Vettingut kanë “ngelur në klasë”.  Pasuria ka djegur pjesën më të madhe të gjyqtarëve...

Aktualitet 17:34 - 11 Mars, 2019

Emrat/ Ja, cilët janë gjyqtarët dhe prokurorët që kanë zaptuar institucionet  

Procesi i Vettingut thuajse është në kulmin e tij, ndërkohë që nga ky proces janë “shkrirë” Gjykata e Lartë dhe ajo Kushtetuese dhe në të njëjtën...