Connect with Us

All posts tagged "gjyqtare"

Sociale 09:26 - 24 Nentor, 2020

Infektohen me Covid katër gjyqtarë e tri sekretare/ Rimbyllet Gjykata e Elbasanit

Katër gjyqtarë dhe tri sekretare në Gjykatën e Elbasanit janë infektuar me koronavirus dhe kjo ka bërë që Gjykata të rimbyllet sërish. Të infektuarit kanë shfaqur...

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi
Vetingu 11:17 - 18 Nentor, 2020

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi

Me 17 korrik 2020 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Kukësit Alma Ahmeti. Kjo e fundit një eksperiencë të shkurtër ka...

Gjyqtarja që shpalli Ballën, shpifës/ Me 2 banesa, blen me borxhe sobë dhe lavatriçe
Vetingu 13:52 - 9 Nentor, 2020

Gjyqtarja që shpalli Ballën, shpifës/ Me 2 banesa, blen me borxhe sobë dhe lavatriçe

Në fund të vitit 2019, Komisioni i Vettingut ka nisur rivlerësimin për gjyqtaren Vjosa Zaimi. Kjo e fundit, e ka nisur karrierën në Elbasan, më pas...

Vettingu/ Yuri Kim i kthehet Ballës: Asnjë gjyqtar apo prokuror nuk është dënuar
Vetingu 15:21 - 6 Nentor, 2020

Vettingu/ Yuri Kim i kthehet Ballës: Asnjë gjyqtar apo prokuror nuk është dënuar

Ambasdorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim ka postuar në Twitter deklaratën e Sekretarit të Përgjithshëm të PS, Taulant Balla i cili kërkoi ndëshkimin e gjyqtarëve...

Vetingu 14:54 - 5 Nentor, 2020

Në 9 vite, gjyqtarja u bë me 3 apartamente/ Pasuria e pedagoges së Magjistraturës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimin për gjyqtaren Tereza Merkaj, që në Mars të këtij viti. Merkaj, e cila rezulton me një profil të...

Covid-19 “mbërthen” SPAK/ Izolohen gjyqtarët
Aktualitet 13:46 - 5 Nentor, 2020

Covid-19 “mbërthen” SPAK/ Izolohen gjyqtarët

Koronavirusi tashmë ka hyrë edhe në Prokurorinë e Posaçme SPAK. Mësohet se 11 persona janë konfirmuar me Covid-19, ndërkohë janë karantinuar edhe disa persona të tjerë...

Vetingu 14:39 - 1 Nentor, 2020

Pas shkarkimit të bashkëshortit, prokuror/ Gjyqtarja tentativa për t’i shpëtuar Vettingut

Që prej vitit 2019, Komisioni i Vettingut, shkalla e parë, njoftoi se kishte nisur hetimit për subjektin e rivlerësimit, Marinela Osmani, gjyqtare e Faktit në Tiranë....

Vetingu 12:39 - 1 Nentor, 2020

La pa urdhër mbrojtjeje Fildez Hafizin/ Gjyqtarja punëson vajzën në Bashkinë e Tiranës

Procesi i Vettingut ka hyrë në fazën finale. Të paktën për prokurorët dhe gjyqtarët e Tiranës. Pjesë e listës finale që është bërë publike në Qershor...

“Hajdut dhe gënjeshtar dy metra nuk ka”/ Rama e pranon: Inceneratori i Fierit nuk punon
Politikë 12:27 - 13 Tetor, 2020

“Kokat e korrupsionit nuk janë politikanët”/ Rama: ‘Peshkaqenët e vjetër’ s duhet të lundrojnë në politikë

Në fjalën e tij për luftën kundër krimit të organizuar, kryeministri Edi Rama deklaroi se koka e korrupsionit në vend nuk janë politikanët por koorporatat e...

A përgjigjet Edi Rama për “krimet” e të atit
Politikë 12:18 - 13 Tetor, 2020

Reforma në Drejtësi/ Rama: Nëse nuk ndëshkohen gjyqtarët dhe prokurorët, s’goditen zyrtarët e lartë!

Teksa ka qene duke folur për Reformën në Drejtësi, kryeministri Edi Rama ka dhënë mesazhe të forta në drejtim të sistemit të drejtësisë në Shqipëri. Rama...

Çuditë e drejtësisë/ Gjyqtari me kompani HEC-esh dhe shtëpi me paratë e vjehrrit
Vetingu 13:18 - 11 Tetor, 2020

Nga Gjykata e Lartë në atë të Faktit/ Alma Kodraliu, gjyqtarja që jeton me qira

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Alma Kodraliu, është pjesë e listës së gjyqtarëve, të cilëve do t’iu rihapen çështjet që kanë gjykuar. Kodraliu e...

Nga Bledi Mane/ Një grua bërtet rrugëve të Tiranës
Aktualitet 16:46 - 1 Tetor, 2020

Nga Bledi Mane/ Një grua bërtet rrugëve të Tiranës

*** Fëshfëritja e gjetheve të tetorit shtangu, të paktët zogj të vjeshtës ngjirën cicërimat, trafiku i rënduar i metropolit fiku semaforët, mileti hoqi maskat nga goja...

Fatmira Hajdari apelon vendimin e shkarkimit/ Kërkon të rikthehet në detyrë
Politikë 08:28 - 29 Shtator, 2020

Fatmira Hajdari apelon vendimin e shkarkimit/ Kërkon rikthimin në detyrë

Ish-gjyqtarja e Apelit të Tiranës Fatmira Hajdari, ka apeluar vendimin në KPA dhe kërkon rikthimin në detyrë. Më datë 21 shtator 2020, Hajdari ka paraqitur në...

Ndërron jetë gjykatësja e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg
Bota 09:08 - 19 Shtator, 2020

Ndërron jetë gjykatësja dhe feministja e njohur, Ruth Bader Ginsburg

Gjykatësja e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara dhe ikona për mbrojtjen e të drejtave të grave, Ruth Bader Ginsburg, ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare....

Sociale 15:34 - 15 Shtator, 2020

Covid mbyll gjykatën e Kurbinit/ Gjyqtarët nga Tirana do shqyrtojnë çështjet urgjente

Mbyllet gjykata e Kurbinit pasi tre gjyqtarë janë infektuar me koronavirus. Mësohet se gjyqtarët e infektuar janë karantinuar në banesat e tyre. KLGJ ka miratuar një...

Aktualitet 12:55 - 14 Shtator, 2020

Akuza për korrupsion/ Pritet vendimi i KLGJ për gjyqtaren Margjeka

Këshilli i Lartë Gjyqësor do të zhvillojë ditën e sotme mbledhjen e saj të radhës që pritet të mbahet sot në orën 14:00. Në mbledhje pritet...

Lajme 20:42 - 11 Shtator, 2020

“Nuk ka spastrim drejtësie”/ Vishaj: I hoqën me vetting për t’i vendosur në studio luksoze avokatie

Juristi Saimir Vishaj thotë se gjatë kësaj kohe nuk është bërë spastrim i drejtësisë, por thjeshtë një kalim i gjyqtarëve nga sistemi i drejtësisë në zyra...

Plagosja "Starova' fundos pesë persona/ Mes tyre gjyqtarja e Korçës dhe dekan i Fakultetit Juridikarmë në Shkodër/ Policia zbardh dinamikën e ngjarjes, një i arrestuar
Kronika 16:01 - 9 Shtator, 2020

“Starova” fundos pesë persona/ Mes tyre gjyqtarja e Korçës dhe dekani i Fakultetit Juridik

Finalizohet operacioni policor i koduar “Starova”. Drejtoria Hetimore Qendrore, pas një hetimi disamujor, nën drejtimin e SPAK-ut, finalizoni operacionin policor të koduar “Starova”, në kuadër të...

I paditur tek Krimet e Rënda/ Biznesmeni prej 4 vitesh në postin e gjyqtarit
Aktualitet 14:45 - 9 Shtator, 2020

SPAK e akuzon për korrupsion/ Gjyqtarja e Apelit Korçë, arrestohet në Durrës

Pesë persona janë vënë në pranga në Durrës mes të cilëve një avokat dhe një gjyqtare. Mësohet se arrestimi i tyre është bërë pasi SPAK lëshoi...

Hidhet shorti/ Zgjidhen 8 gjyqtarët që do të shqyrtojnë ankesat e partive për zgjedhjet
Politikë 17:25 - 8 Shtator, 2020

Hidhet shorti/ Zgjidhen 8 gjyqtarët që do të shqyrtojnë ankesat e partive për zgjedhjet

Pasditen e sotme Këshilli i Lartë Gjyqësor zgjodhi me short 8 gjyqtarët e Kolegjit Zgjedhor që do të shqyrtojnë ankesat e partive politike për zgjedhjet e...

Vetingu 15:09 - 11 Gusht, 2020

Komisioneri Publik kundër KPK/ Ankimon në KPA vendimin për dy gjyqtare

Komisioneri Publik ka ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, pranë Gjykatës Kushtetuese vendimin e KPK për të konfirmuar në detyrë subjektin e rivlerësimit, znj. Valdete...

Gjyqtarja e Apelit Administrativ në Tiranë në sitën e vettingut/ KPK merr vendimin
Vetingu 09:24 - 27 Korrik, 2020

Gjyqtarja e Apelit Administrativ në Tiranë në sitën e vettingut/ KPK merr vendimin

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e gjykatës administrative të apelit Blerona Hasën. Ajo ka rezultuar e pastër në verifikimin e figurës...

Gjyqtarja Alkelina Gazidede përballet me akuza për “njëanshmëri dhe konflikt interesi”
Vetingu 20:04 - 7 Korrik, 2020

Gjyqtarja Alkelina Gazidede përballet me akuza për “njëanshmëri dhe konflikt interesi”

Në seancën e dytë dëgjimore, gjyqtares Alkelina Gazidede iu vu në dukje një denoncim që ngrinte dyshime për njëanshmëri në dy vendime të prishura nga Gjykata...