Connect with Us

All posts tagged "gjyqatre"

Huatë nga prindërit “fundosin” gjyqtaren Alma Hicka
Vetingu 10:11 - 2 Prill, 2021

Huatë nga prindërit “fundosin” gjyqtaren Alma Hicka

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqatren Alma Hiçka. KPK relatoi për së dyti mungesën e dokumentimit të të ardhurave të prindërve si...

Enkelejda Hoxha rrëfehet nga qelia/ Si i lirova të dënuarit para kohe, gabova me Hekuran Billën, si unë kanë vepruar edhe gjyqtarë të tjerë
Aktualitet 08:44 - 16 Mars, 2021

Enkelejda Hoxha rrëfehet nga qelia/ Si i lirova të dënuarit para kohe, gabova me Hekuran Billën

Gjyqtarja Enkelejda Hoxha ka thyer heshtjen për herë të parë, duke folur nga qelia, ku është izoluar me kërkesë të SPAK që në 11 shkurt 2021,...

Kërkonte para në emër të kryeministrit Rama/ Pasuria e prokurorit që “shpëtoi” 30 vjeçarin
Vetingu 13:57 - 10 Mars, 2021

U sëmur nga Vettingu/ Pasuria që ngre dyshime për dorëheqjen e gjyqtares

Për gjyqtaren e Sarandës, Ketra Bajrami procesi i verifikimit nga Komisioni i Vetingut ka nisur në nëntor 2019. Por pasi ishte njoftuar nga Komisioni i Pavarur...

Politikë 10:58 - 3 Mars, 2021

“E lidhur kokë e këmbë më krimin”/ Rama: SPAK veproi me gjyqtaren dhe mjekun

Kryeministri Edi Rama thotë se Partia Socialiste është mbështetja më e madhe e Reformës në Drejtësi. Rama u ndal tek rasti i mjekut Edvin Prifti dhe...

Vetingu 11:46 - 25 Shkurt, 2021

Problemet e pasurisë “fundosin” gjyqtaren e Apelit, Tiranë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Apelit Tiranë, Maria Qirjazi. Gjatë relatimit të KPK-së në seancën dëgjimore të së hënës u...

Nis seanca në KLGJ për shkarkimin e gjyqtaren Enkelejda Hoxha/ Avokati kërkon pezullim të procesit
Kronika 10:55 - 24 Shkurt, 2021

Hidhet shorti/ Caktohet trupa gjykuese për Enkelejda Hoxhën

Hidhet shorti në Apel për gjykimin e gjyqtares Enkelejda Hoxha. Mësohet se kryesuese e trupës gjykuese do të jetë Nertina Kosova, ndërsa anëtarë Dhimitër Lara dhe...

Vetingu 14:59 - 23 Shkurt, 2021

Skandali i tokave në bregdet/ Gjyqtarja “shfryu” Operacionin “Forca e Ligjit”

120 gjyqtarë dhe prokurorë pranë gjykatave të Shkallës së Parë, përgjatë vitit 2021 do t’i nënshtrohen Vetingut. Në këtë listë është gjyqtarja Diamela Goxha me një...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Shëndeti 12:48 - 23 Shkurt, 2021

Biznese dhe patundshmëri të dyshimta?/ Gjyqtari që ka privatizuar bregdetin e Spillesë

Luan Lusha është zgjedhur kryetar i Gjykatës së Shkallës së Parë në Kavajë. Për Lushën hetimet-Vetting kanë nisur që në vitin 2019, por ende nga Komisioni...

Vetting/ KPK konfirmon në detyrë prokuroren e Tiranës, Lindita Ziguri
Vetingu 10:15 - 23 Shkurt, 2021

Gjyqtarja e Tiranës në sitën e Vettingut/ KPK merr vendimin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Marjana Shegani. Komisioni kishte konstatuar një numër problemesh me deklarimin e pasurisë...

Lidhja e gjyqtares me Blushin e Topit/ Bëmat e gjyqtares me 4 apartamente dhe makina të shtrenjta
Vetingu 14:29 - 4 Dhjetor, 2020

Lidhja e gjyqtares me Blushin e Topit/ Bëmat e gjyqtares me 4 apartamente dhe makina të shtrenjta

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, duket se do të ketë shumë me gjyqtaren e Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, Marjana Shegani (Dedi), si në...

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi
Vetingu 11:17 - 18 Nentor, 2020

Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi

Me 17 korrik 2020 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Kukësit Alma Ahmeti. Kjo e fundit një eksperiencë të shkurtër ka...

Nga pasuria e prindërve tek konflikti i interesit/ KPK konfirmon në detyrë gjyqtaren e Vlorës
Vetingu 10:58 - 17 Nentor, 2020

Gjyqtarja me makinë të shtrenjtë dhe kredi/ 20 000 euro dhuratë, për të blerë shtëpi

Gjyqtarja e Korçës Ariola Kristo, i është nënshtruar hetimeve  të Vetting që në muajin Dhjetor të vitit 2019. Kur po bëhen gati rreth një vit nga...

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës
Vetingu 11:11 - 13 Nentor, 2020

“Refuzoi” gjyqtarët problematikë/ E pastreha nga KLD në Apelin e Shkodrës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur hetimet-Vetting për gjyqtaren e Gjykatës së Apelit, Shkodër, Valbona Vata, në Mars të vitit 2019. Ende nuk ka një...

Vetingu 13:49 - 3 Nentor, 2020

Dosja e “mostrës” e Laprakës/ Pasuria e gjyqtares që i dha lirinë pedofilit

Gjyqtaja e Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, Shefkie Demiraj, e cila që prej një viti po hetohet nga Vettingu, është përballur edhe më herët...

Bilanc shqetësues në Kosovë/ Rritet numri i viktimave, më shumë se 500 të infektuar në 24 orë
Sociale 10:48 - 3 Nentor, 2020

Covid “mbërthen” gjykatën e Durrësit/ Gjyqtarë e prokurorë rezultojnë pozitivë

Gjykata e Durrësit është “mbërthyer” nga Covid-19. Mesohet se një gjyqtare, një prokuror dhe një oficer i policisë gjyqësore janë konfirmuar pozitivë. Tashmë priten rezultatet e...

Shpëtuan nga burgu përjetë Dritan Dajtin/ GJKKO pushon çështjen për 3 gjyqtarët
Lajme 16:26 - 26 Tetor, 2020

Shpëtuan nga burgu përjetë Dritan Dajtin/ GJKKO pushon çështjen për 3 gjyqtarët

Gjykata e posaçme pushon akuzen ndaj tre gjyqtarëve që shpëtuan Dritan Dajtin nga burgimi i përjetshëm, të dyshuar për korrupsion e shpërdorim detyre. Pushohet çështja për...

Vetingu 14:07 - 18 Tetor, 2020

Vetingu “i vë kyçin” Apelit të Korçës/ Mbetet vetëm me një gjyqtar, qindra dosje në pritje

Nga gjashtë gjyqtar që ka patur Gjykata e Apelit te Korçës momentalisht shkallët e kësaj gjykate edhe ditën e sotme i ka ngjitur vetëm një gjyqtar....

U mor i pandehur nga SPAK/ KPA pezullon nga detyra gjyqtarin Luan Daci
Vetingu 10:52 - 9 Qershor, 2020

“Drejtësi për Drejtësi”/ Gjyqtarët e ngelur në sitën e vettingut kërkojnë shkarkimin e Luan Dacit

Gjyqtarët e shkarkuar nga vettingu kanë krijuar shoqatën “Drejtësi për Drejtësi” ndërsa kërkojnë shkarkimin e Luan Dacit. Gjyqtarët dhe Prokurorët e shkarkuar nga Vettingu i kanë dërguar...

Akuzat për tenderin e ushqimeve/ SPAK merr të pandehur 3 zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes
Kronika 13:49 - 8 Maj, 2020

U shkarkuan për fshehje të pasurisë/ SPAK nis hetimet për “10 koka të mëdhaja” të drejtësisë

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar deklaron se po heton 10 ish-gjyqtarë të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese që u shkarkuan nga vettingu...

25 vjet me kredi për një shtëpi/ Vettingu i gjyqtares më të varfër në Tiranë
Aktualitet 21:58 - 10 Nentor, 2018

Dënoi kokën e mafies së Vlorës/ Kush është gjyqtari që KPK e shkarkoi

“I paprekshmi” i Vlorës, Edison Harizaj, që u ekzekutua mbrëmjen e së martës në Durrës, kishte arritur të rifitonte lirinë pas një rasti të dokumentuar korrupsioni...

Aktualitet 11:54 - 28 Prill, 2018

Rama u tregon “dhëmbët” gjyqtarëve dhe prokurorëve/ “Po iu shembet pallati i drejtësisë”

“Pallati i drejtësisë po shembet, të korruptuarit brenda pallatit nuk kanë shpëtim, njerëzit po e shohin se si po përshkallëzohet procesi e si po ikin një...