Connect with Us

All posts tagged "Gjykata Kushtetuese"

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret
Politikë 17:02 - 23 Shtator, 2020

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetuese/ Afati dhe kriteret

Kuvendi i Shqipërisë njoftoi sot se ka rishpallur vakancën duke hapur procedurën e aplikimit për një vend në Gjykatën Kushtetuese të krijuar për shkak të mbarimit...

Xhezair Zaganjori: Marrëveshja e detit me Greqinë të mos zgjidhet në Gjykatën e Arbitrazhit
Politikë 22:00 - 16 Shtator, 2020

Xhezair Zaganjori: Marrëveshja e detit me Greqinë të mos zgjidhet në Gjykatën e Arbitrazhit

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Xhezair Zaganjori thotë se, dërgimi i çështjes së kufirit detar me Greqinë në Gjykatën e Hagës do të ishte zgjidhja më e...

Vendi vakant në Gjykatën Kushtetuese/ KED i dërgon presidentit dy emrat
Aktualitet 20:32 - 16 Shtator, 2020

Vakancat në Gjykatën Kushtetuese/ KED i hap rrugë Altin Binajt, “vë pritë” për dy të tjerë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka lejuar kandidimin e Altin Binajt për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Mësohet se KED ka ndaluar të kandidojë në Gjykatën...

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 10:07 - 16 Shtator, 2020

Ngritja e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese/ Meta letër KED: Vonesat të pajustifikuara

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me vonesat dhe  problematikat në bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë. Në një letër...

Ambasadori i BE ultimatum palëve politike/ “Të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese”
Politikë 16:37 - 14 Shtator, 2020

Ambasadori i BE ultimatum palëve politike/ “Të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese”

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, i ka bërë thirrje autoriteteve shqiptare të finalizojë emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Soreca thekson se autoritetet shqiptare duhet të...

Yuri Kim e pakënaqur me Reformën në Drejtësi/ “Duhet ta thellojmë”
Politikë 22:14 - 9 Shtator, 2020

“Nuk ka tolerime”/ Yuri Kim e prerë: Gjykata Kushtetuese duhet të funksionojë deri në fund të vitit

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, kritikoi punën e KED-së në seancën parlamentare të së hënës, teksa tha se vonesat e KED nuk duhet toleruar dhe Gjykata...

Kufiri detar/ Meta i kërkon “llogari” Ramës: Na informo mbi bisedën me Mitsotakis
Politikë 13:59 - 27 Gusht, 2020

Çështja e detit/ Meta: Do respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar pas deklaratave të zyrtarëve grekë, përfshirë kryeministrin Kyriakos Mitsotakis për çështjen e detit. Meta ka kundërshtuar politikanët e shtetit fqinj të...

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese
Aktualitet 12:35 - 10 Gusht, 2020

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, ka bërë të ditur datën e mbajtjes së mbledhjes së ardhshme si dhe objektin e shqyrtimit të mbledhjes që pritet të...

vendimi 2017
Kronika 09:29 - 18 Korrik, 2020

Bllokohet sërish ngritja e Kushtetueses/ 6 kandidatë nuk plotësojnë kushtet, 3 tërhiqen

Bllokohet sërish ngritja e Gjykatës Kushtetuese e cila thuajse ishte gati për tu plotësuar me dy gjyqtarë për të çuar në gjashtë numrin e trupës funksionale....

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Sociale 19:10 - 30 Qershor, 2020

Emërimet në Kushtetuese/ Zbardhet mbledhja e KED, ngrihet grup pune për rekomandimet e Venecias

Zbardhet mbledhja e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që është mbajtur ditën e sotme. Mësohet se KED ka ngritur grup pune për rekomandimet e Komisionit të...

Deklarata e anëtares së Venecias/ Meta: Është koha për zbatimin korrekt të rekomandimeve
Politikë 18:50 - 29 Qershor, 2020

Venecia refuzon të bëjë interpretime/ Meta: Koha për zbatimin korrekt të rekomandimeve

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë në rrjetet sociale deklaratën e anëtares gjermane të Komisionit të Venecias, Prof. Angelika Nußberger, e cila tha se nuk ka vend...

Debati për Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Nuk ka vend për interpretime
Politikë 18:45 - 29 Qershor, 2020

Debati për Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Nuk ka vend për interpretime

Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e hapura juridike në Shqipëri. A keni qenë vetë...

Yuri Kim nga Himara: Ata që nënshkruan 5 qershorin mos të devijojnë! Është çështje nderi
Politikë 18:12 - 25 Qershor, 2020

Kushtetuesja dhe reformat/ Yuri Kim “godet” ashpër politikanët: Duhet të përgjigjen, i detyrohen shqiptarëve

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, ka komentuar opinionin e Komisonit të Venecias për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, ku i jepte të drejtë...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 09:41 - 24 Qershor, 2020

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka sqaruar se çfarë do të ndodhë me Gjykatën Kushtetuese pas raportit përfundimtar të Komisionit të Venecias. Blushi konfirmon...

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW
Politikë 15:37 - 23 Qershor, 2020

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW

Zëdhënësi i Presidencës, tedi Blushi ka reaguar në lidhje me një shkrim të publikuar në DË, ku ndër të tjera thuhet se Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Politikë 15:10 - 23 Qershor, 2020

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese është në krye të listës prej 15 kushtesh, që disa vende të BE kanë kërkuar nga Shqipëria, para fillimit “de facto” të...

vendimi 2017
Politikë 16:45 - 30 Maj, 2020

Pse PD kërkon Gjykatën Kushtetuese për çështjet zgjedhore?

Reforma Zgjedhore duket se do bëhet. Por përfaqësuesit e palëve në Këshillin Politik do duhet të strapacohen si gjithmonë deri në sekondat e fundit. Pas 3...

Taulant Balla e thotë hapur/ Ja për çfarë bie dakord me Lulzim Bashën
Politikë 22:29 - 29 Maj, 2020

“Venecia” i dha të drejtë Metës për emërimet në Kushtetuese/ Balla: Do i japim kohë për verdiktin final

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ëështë pyetur mbrëmjen e sotme për draft-opinionin e Komisionit të Venecias, i cili i jepte të drejtë...

Paralajmëron Ngjela/ Shqipëria s'do hyjë kurrë në BE me këtë strukturë korruptive
Politikë 12:15 - 29 Maj, 2020

“Gjykata Kushtetuese bëri një gabim historik”/ Deklarata e fortë e Ngjelës: Kush përfiton nga korrupsioni shtetëror

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila konstatoi se mocioni i mosbesimit ndaj një qeverie në Kuvendin...

Kosova & Rajoni 23:04 - 28 Maj, 2020

Gjykata Kushtetuese favorizon Hashim Thaçin/ Kosova nuk do shkojë në zgjedhje të parakohshme

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur në favor të Presidentit Hashim Thaçi për qeverinë e re. Kushtetuesja më vota unanime ka marrë vendimin që shteti i...

Opinione 18:19 - 27 Maj, 2020

Nga Andi Bushati/ Heshtja rraskapitëse e “zotit Luli Basha”

Lulzim Basha arrin të zhgënjejë edhe ata që nuk kanë pasur kurrë shpresë tek ai. Edhe njëherë ai ka anashkaluar, ose e ka lënë vetë të...

Kosova & Rajoni 20:28 - 25 Maj, 2020

Debate në distancë/ Kosova në pritje të vendimit të Kushtetueses për zgjidhjen e krizës politike

Kosova ka hyrë në javën që cilësohet vendimtare për situatën politike meqë deri të premten Gjykata Kushtetuese pritet të publikojë vendimin rreth “kushtetutshmërisë” së dekretit të...

Politikë 23:27 - 18 Maj, 2020

“Teatri Kombëtar ishte një mumje në vdekje klinike”/ Veliaj: Mua s’ma hedh njeri

“Teatri Kombëtar ishte një mumje në vdekje klinike”. Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, teksa foli për shembjen e Teatrit Kombëtar. Veliaj...