Connect with Us

All posts tagged "Gjykata Kushtetuese"

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 16:10 - 7 Dhjetor, 2020

KED miraton procesverbalin/ Përjashton tre kandidatë për Gjykatën Kushtetuese, nuk plotësonin kriteret

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka miratuar ditën e sotme procesverbalin e datës 26 nëntor 2020. Në një njoftim për mediat, KED ka bërë me dije...

SHBA-BE ultimatum për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese/ KED mblidhet për verifikimin e kandidatëve
Aktualitet 13:49 - 7 Dhjetor, 2020

SHBA-BE ultimatum për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese/ KED mblidhet për verifikimin e kandidatëve

Pas thirrjes së bërë sot nga ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim dhe ambasadorit të Bashkimit Evropian, Luigi Soreca, që Këshilli...

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Pas ultimatuit të Kim reagon Soreca: KED të përfundoj sa më oarë vlerësimin e kandidatëve
Aktualitet 12:20 - 7 Dhjetor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Pas ultimatumit të ambasadores Kim, reagon Soreca

Pas ultimatum të ambasadorës së SHBA Yuri Kim, që të mblidhet Këshilli i Emërimeve në Drejtësi dhe t’i dërgojë Kuvendit e Presidencës listën me emrat e...

Gjykata e Apelit e rikthehu në garë/ KED shqyrton procedurat për Zhaklina Peton
Aktualitet 10:40 - 7 Dhjetor, 2020

U skualifkua se nuk plotësonte kriteret/ Gjykata Administrative e Apelit kthen në garë për Kushtetuesen Zhaklina Peton

Gjykata Administrative e Apelit ka rikthyer në garë për në Gjykatën Kushtetuese Zhaklina Peton. Kjo e fundit u skualifikua nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi me...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 16:39 - 27 Nentor, 2020

U skualifikua për herë të dytë nga gara për Kushtetuesen/ Eugen Papandile dorëzon padi në gjykatë

Eugen Papandile nuk dorëzohet në luftën institucionale për një vend në Gjykatën Kushtetuese. 4 ditë pasi KED e përjashtoi nga gara për herë të dytë për vakancën...

“Lëvizjni me urgjencë”/ Yuri Kim tjetër thirrje: Kushtetuesja të jetë gati brenda vitit
Politikë 14:44 - 27 Nentor, 2020

“Lëvizni me urgjencë”/ Yuri Kim tjetër thirrje: Kushtetuesja të jetë gati brenda vitit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ripërsërit edhe njëherë thirrjen për politikën shqiptare se Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale brenda këtij viti. Përmes një...

Aktualitet 10:47 - 27 Nentor, 2020

Konstituimi i KED/ Presidenca njofton hedhjen e shortit, zbardhet data

Shorti për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi do të hidhet në 4 Dhjetor në presidencë. Njoftimi është bërë nga presidenti Ilir Meta...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 20:38 - 26 Nentor, 2020

Vakanca në Gjykatën Kushtetuese/ KED përjashton nga gara 3 gjyqtarë

Gjykata Kushtetuese vijon të mbetet në pikëpyetje nëse do të jetë funksionale brenda këtij viti. Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka përjashtuar nga gara 3 gjyqtarë....

Nga Spartak Ngjela/ Ja pyetjet dhe përgjigjet që duhet të ngrihen për të sqaruar  gjendjen e sotme
Aktualitet 14:14 - 24 Nentor, 2020

Ngjela rendit pyetjet dhe përgjigjet/ Tregon pse Meta është politikani më i trembur

Avokati Spartak Ngjela ka bërë një analizë të përgjithshme të situatës në vend, duke nisur që nga ngritja dhe funksionimi i Gjykatës Kushtetuese e deri tek...

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret
Aktualitet 20:36 - 23 Nentor, 2020

KED s’kualifikon tre kandidatë/ Ngec sërish plotësimi i Gjykatës Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi gjatë mbledhjes së mbajtur sot për procedurat e verifikimit të kandidatëve për vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese ka s’kualifikuar tre prej...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 12:18 - 23 Nentor, 2020

Sot mblidhet KED/ Pritet të zgjidhen 2 kandidatë për Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është mbledhur ditën e sotme për të shqyrtuar kandidaturat për vakancat që janë krijuar në Gjykatën Kushtetuese, të shpalluira nga Presidenca...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 17:24 - 20 Nentor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ KED shqyrton të hënë kandidaturat e Kuvendit dhe Presidencës

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi do të mblidhet ditën e hënë, datë 23.11.2020, ora 11.00 për të shqyrtuar 7 kandidatura për dy vende vakante në Gjykatën...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Politikë 11:44 - 19 Nentor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Yuri Kim jep ultimatumin: Brenda vitit të jetë funksionale

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka reaguar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, e cila është edhe një nga kushtete e Bundestagut për hapjen e...

Vetingu 13:52 - 17 Nentor, 2020

Hakmarrja për Strasburgun/ Dariel Sina përdori postin e Komisionerit Publik?

Instituticioni i Komisionerit Publik, pretendohet se është rregullator i procesit të Vettingut. Në fakt njëri nga komisionerët publik, dyshohet se ka ndryshuar destinacion në zbatimin e...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 16:46 - 10 Nentor, 2020

Gjykata Administrative e Apelit prish vendimin e KED/ Rikthen në garë Zhaklina Peton

Gjykata Administrative e Apelit rikthehu në garë për në Gjykatën Kushtetuese kandidaten që u skualifikua nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, Zhaklina Peto. Vendimi u mor...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 14:58 - 6 Nentor, 2020

Paditi KED pas skualifikimit / Gjykata rikthen në garë kandidatin për “Kushtetuesen”

Gjykata Administrative e Apelit ka hedhur poshtë vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për skualifikim nga gara për Gjykatën Kushtetueses të Eugen Papandiles. KED skualifikoi...

KED i rrëzon ankimimin pas skualifikimit/ Sinan Tafaj: E kam çuar në Strasburg
Vetingu 11:13 - 6 Nentor, 2020

KED i rrëzon ankimimin pas skualifikimit/ Sinan Tafaj: E kam çuar në Strasburg

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka rrëzuar ankimimin e Sinan Tafaj pas skualifikimit të tij nga gara për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. Sinan Tafaj ka deklaruar...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 11:12 - 30 Tetor, 2020

U skualifikuan për të qenë pjesë e Gjykatës Kushtetues/ Dy kandidatë padisin KED në Gjykatën Administrative

Dy kandidatë Sinan Tafaj dhe Eugen Papandile që u skualifikuan për të qenë pjesë e Gjykatës Kushtetuese nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi kanë paditur këtë...

Betimi i anëtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese/ Soreca thirrje KED të finalizojë listat për Presidentin
Politikë 21:11 - 21 Tetor, 2020

Soreca: Gjykata Kushtetuese, kusht ‘për të kapur trenin’

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, z. Luigi Soreca theksoi nga studio e Ilva Now në Euronews Albania me gazetaren Ilva Tare se Gjykata Kushtetuese është...

Greva e naftëtareve/ Meta bën thirrjen urgjente: Do ketë pasoja
Politikë 14:56 - 16 Tetor, 2020

Vakanca në Gjykatën Kushtetuese/ Meta i çon KED emrat e 10 aplikantëve

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar sot Këshillit të Emërimeve në Drejtësi listën e re me 10 kandidatë, për plotësimin e vakancës së krijuar në Gjykatën...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Meta: Hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve mes 2 vendeve
Politikë 20:23 - 13 Tetor, 2020

Një ditë para përfundimit të afatit/ Meta thirrje juristëve: Kandidoni për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka bërë një thirrje për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese, për shkak të përfundimit para kohe të mandatit të një...

Heshti për skandalin në Gjykatën e Krujës/ ILD kërkesë KLP: Të shkarkohet prokurori Bujar Memia
Aktualitet 14:22 - 6 Tetor, 2020

Vakancat në Gjykatën Kushtetuese/ KLP thirrje prokurorëve, afati i aplikimeve

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka mbajtur ditën e sotme, mbledhjen plenare të radhës përmes platformës on-line Zoom. Mbledhja është zhvilluar në prani të 8 anëtarëve,...

Politikë 17:14 - 24 Shtator, 2020

Vakanca në Kushtetuese/ Yuri Kim falenderon Metën dhe Ruçin: Shpresojmë të përgjigjen juristët

Kuvendi dhe presidenti Ilir Meta kanë rishpallur thirrjen për vakancën në Gjykatën Kushtetuese, të krijuar për shkak të mbarimit para afatit ligjor të mandatit të Fatos...