Connect with Us

All posts tagged "Gjykata Kushtetuese"

“Tërhiquni menjëherë”/ Meta del me thirrjen e fortë: Qeveria dhe Bashkia po ndërhyjnë me forcë në Kombinat
Aktualitet 17:56 - 23 Dhjetor, 2020

Pas ultimatumit të SHBA Meta nuk humb kohë/ Zgjedh anëtarin e gjashtë për Gjykatën Kushtetuese, zbardhet emri

Presidenti Ilir Meta nuk ka humbur kohë dhe ka zgjedhur anëtarin e gjashtë për në Gjykatën Kushtetuese. Sot KED dërgoi në Presidencë listën me dy emra,...

Politikë 16:21 - 23 Dhjetor, 2020

Ngritja dhe funksionimi i Gjykatës Kushtetuese/ Felaj: Përplasjet me presidentin krijuan vonesa

Fundvitit i 2019 dhe fillim viti i 2020 kanë qenë një lloj sfide për qeverinë. Tërmeti tragjik i 26 nëntorit por edhe pandemia e COVID kanë...

Kreu i OSBE takon Vitore Tushën/ “Bashkëpunimi institucional do e bëj funksionale shumë shpejt Kushtetuesen”
Aktualitet 14:38 - 23 Dhjetor, 2020

Kreu i OSBE takon Vitore Tushën/ “Bashkëpunimi institucional do e bëj funksionale shumë shpejt Kushtetuesen”

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco, u takua, sot, për herë të parë, me Kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, për...

Gjykata Kushtetuese mban sot seancën e parë/ Çështjet që presin zgjidhje
Aktualitet 14:21 - 23 Dhjetor, 2020

Politika nuk i bindet ultimatumit të ndërkombëtarëve/ 2020 mbyllet pa finalizimin e Gjykatës Kushtetuese

Kuvendi ka mbyllur sot sesionin parlamementar. Ka qenë kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ai i cili ka deklaruar se seanca e radhës do të mbahet në...

Çështja e detit/ Berisha tregon sa do të zvogëlohet Shqipëria
Politikë 21:30 - 22 Dhjetor, 2020

“Rama po ndalon formimin e Kushtetueses”/ Berisha: Ka bërë puçe brenda shtetit

Ish-kryeministri Sali Berisha, nuk i ka kursyer akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama as mbrëmjen e sotme. Berisha tha në Ora News se Rama do të bëjë...

Aktualitet 10:55 - 22 Dhjetor, 2020

U zgjodh anëtari i Gjykatës Kushtetuese nga Kuvendi/ Altin Binaj thirret në Presidencë

Altin Binaj, anëtari i Gjykatës Kushtetuese i zgjedhur pak ditë më parë nga Kuvendi i Shqipërisë, thirret për betim përpara Presidentit Ilir Meta sot, në orën...

Kosova duhet të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditësh/ Reagon për herë të parë ambasada e SHBA, thirrje të fortë partive politike
Kosova & Rajoni 10:45 - 22 Dhjetor, 2020

Kosova duhet të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditësh/ Reagon për herë të parë ambasada e SHBA, thirrje të fortë partive politike

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për rrëzimin e qeverisë. Ambasada amerikane u ka bërë thirrje...

Rrëzohet qeveria Hoti/ Kosova shkon në zgjedhje
Kosova & Rajoni 21:33 - 21 Dhjetor, 2020

Rrëzohet qeveria Hoti/ Kosova shkon pas 40 ditësh në zgjedhje

Kosova do të sërish shkojë në zgjedhje. ky është vendimi i marrë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, e cila e ka cilësuar qeverinë e Avdullah Hotit...

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 16:34 - 21 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese drejt funksionalitetit/ KED dërgon nesër në Presidencë listën e kandidatëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka vendosur të dërgojë emrat në Presidencë për plotësimin e vakancës së gjashtë të Gjykatës Kushtetuese. Pas ultimatumit të vendosur nga...

Politikë 10:22 - 21 Dhjetor, 2020

Zgjedhjet e 25 prillit dhe situata në vend/ Mediu tregon qëllimin e vetëm të Ramës

Kreu i Partisë Republikane ka zhvilluar një takim me strukturat në njësinë numër 1 në kryeqytet, nga ku deklaroi se zgjedhjet e 25 prillit kanë një...

“Votimi elektronik është dështim politik”/ Drejtuesja e Koalicioneve: ODHIR do jetë në Shqipëri në 25 prill
Politikë 10:28 - 18 Dhjetor, 2020

Miratimi i Altin Binajt në Kushtetuese/ Reagon OSBE: Presim emërimet pasuese

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar dje me 96 vota pro Altin Binajt për anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Për votimin e Binajt ka reaguar edhe Prezenca e...

Gjykata Kushtetuese me shtatë anëtarë/ Soreca: Përgëzoj presidentin dhe KED
Aktualitet 16:40 - 17 Dhjetor, 2020

“KED të dërgoj pa vonesë listën e kandidatëve”/ Soreca: Funksionimi i Kushtetueses, kusht për tryezën ndërqeveritare

Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca ka reaguar pas miratimit të anëtarit të ri për Gjykatën Kushtetuese Altin Binajt nga Kuvendi, duke i bërë thirrje KED...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Yuri Kim “zbarkon” në Shkodër
Aktualitet 16:11 - 17 Dhjetor, 2020

Miratimi i Altin Binajt në Kushtetuese/ Kim: Lajm i madh! Tani mbetet vetëm vakanca e Presidentit, KED të veprojë shpejt

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka përshëndetur votimin e anëtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese që vjen nga vakancat e Parlamenti, Altin Binaj. Kim shprehet se...

“Të rivendoset shpejt funksionimi i Kushtetueses”/ Ambasadori gjerman: Është kolonë e shtetit ligjor, kusht për integrimin
Aktualitet 16:06 - 17 Dhjetor, 2020

“Të rivendoset shpejt funksionimi i Kushtetueses”/ Ambasadori gjerman: Është kolonë e shtetit ligjor, kusht për integrimin

Ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, reagon pas miratimit të anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetuese, Altin Binaj, nga Kuvendi. Përmes një deklarate, ambasadori Zingraf thekson...

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 12:35 - 15 Dhjetor, 2020

Plotësimi i vakancave në Kushtetuese/ “Ligjet” miratojnë emrin e dërguar nga KED

Komisioni i Ligjeve ka miratuar kandidaturën e Altin Binajt për në Gjykatën Kushtetuese. Ditën e djeshme Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i ka dërguar një emër...

Soreca përshëndet progresin për ngritjen e Kushtetueses/ Duhet të vazhdohet më të njëjtën frymë për anëtarin e Presidencës
Aktualitet 18:11 - 14 Dhjetor, 2020

Soreca përshëndet progresin për ngritjen e Kushtetueses/ Duhet të vazhdohet më të njëjtën frymë për anëtarin e Presidencës

Pas ambasadores Yuri Kim, edhe ai i BE-së, Luigi Soreca ka përshëndetur progresin e bërë për ndërtimin e Gjykatës Kushtetuese. Përmes një postimi në Twitter, ai...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Yuri Kim “zbarkon” në Shkodër
Aktualitet 17:08 - 14 Dhjetor, 2020

Gara për Kushtetuese/ Reagon Yuri Kim, tregon kur do jetë funksionale

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim ka reaguar pas mbledhjes së Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, e cila dërgoi në Kuvend emrin e...

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 16:17 - 14 Dhjetor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ KED i dërgon Kuvendit emrin e Altin Binajt

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, ku është diskutuar lista finale e kandidatëve për në Gjykatën Kushtetuese. Në këtë mbledhje, merrnin...

Plotësimi i Gjykatës Kushtetuese/ KED i dërgon Metës emrin e Sonila Bejtes
Aktualitet 11:07 - 14 Dhjetor, 2020

Ultimatumi i Yuri Kim/ KED mblidhet sot për listën e kandidatëve në Gjykatën Kushtetuese

Sot do të mblidhet Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Në rend dite ka diskutimin dhe votimin e listës përfundimtare të kandidatëve për Gjykatën Kushtetuese. Në mbledhjen...

Yuri Kim e prerë/  Kushtetuesja gati në 31 dhjetor, SPAK duhet të funksionojë plotësisht, jemi në proces për BKH
Aktualitet 20:30 - 10 Dhjetor, 2020

Yuri Kim e prerë/  Kushtetuesja gati në 31 dhjetor, SPAK duhet të funksionojë plotësisht, jemi në proces për BKH

Në Shqipëri ambasadorja amerikane Yuri Kim, ka besim se brenda 31 dhjetorit Gjykata Kushtetuese do të jetë funksionale dhe se për këta ka marrë dhe fjalën...

Gjykata Kushtetuese/ Ambasadorja Kim ‘zë ngushtë’ Metën: Malsorët e mbajnë fjalën
Politikë 19:17 - 10 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese/ Ambasadorja Kim ‘zë ngushtë’ Metën: Malsorët e mbajnë fjalën

Ambasadorja e SHBA-së në vendin tonë, Yuri Kim në një intervistë për VOA, ka folur për ndërtimin e Gjykatës Kushtetuese dhe nëse do të jetë funksionale...

Gjykata Administrative e Apelit lë në fuqi vendimin e KED/ S’kualifikon nga gara kandidatin për Kushtetuesen
Aktualitet 11:17 - 10 Dhjetor, 2020

Gjykata Administrative e Apelit lë në fuqi vendimin e KED/ S’kualifikon nga gara kandidatin për Kushtetuesen

Gjykata Administrative e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e KED për të s’kualifikuar nga gara për Gjykatën Kushtetuese kandidatin Shaqir Hasanaj. Hasanaj u skualifikua nga...

“Paqartësia e LSI solli marëveshjen Rama-Basha”/ Manjani: Qeveria ka nevoj urgjent për...
Politikë 21:19 - 8 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese me 6 anëtarë/ Ylli Manjani: Ja rreziku që i kanoset Shqipërisë

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se pavarësisht se ndërkombëtarë po kërkojnë që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale me 6 anëtarë, kjo nuk do të jetë...