Connect with Us

All posts tagged "Gjykata Kushtetuese"

Gjykata Kushtetuese nis shqyrtimin e çështjeve: Seanca e parë plenare më 26 Janar
Aktualitet 21:26 - 10 Janar, 2021

Gjykata Kushtetuese nis punën/ Seanca e parë plenare do mbahet më 26 Janar

Dita e parë e punës së Gjykatës Kushtetuese pas ringritjes së saj, do të fillojë më 26 janar. Mësohet se të martën e 26 janarit, do...

Mblidhen për herë të parë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese/ Çfarë pritet të shqyrtohet
Politikë 19:45 - 7 Janar, 2021

ISP ngre shqetësimin/ Gjykata Kushtetuese dhe e Lartë pa konkurrencë, duhet garë fiktive

“Për Gjykatën Kushtetuese nuk pati konkurrencë”. Ky është konkluzioni i aritur nga Instituti i Studimeve Politike, i cili ka bërë një vëzhgim për emërimet në Gjykatën...

Aktualitet 15:38 - 7 Janar, 2021

Merret vendimi/ Vitore Tusha vijon të jetë kryetare në detyrë në Gjykatën Kushtetuese

Vitore Tusha do të vijojë që të ketë kompetencat e kryetares e Gjykatës Kushtetuese deri në përfundimin e procesit të zgjedhjes së Kryetarit të ri. Ky...

Mblidhen për herë të parë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese/ Çfarë pritet të shqyrtohet
Aktualitet 10:28 - 7 Janar, 2021

Mblidhen për herë të parë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese/ Çfarë pritet të shqyrtohet

Ditën e sotme janë mbledhur për herë të parë shtatë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Bëhet me dije se anëtarët e Kushtetueses, janë mbledhur për të diskutuar...

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 14:51 - 3 Janar, 2021

Zgjedhjet e 30 qershorit, Teatri dhe Kodi Zgjedhor/ Këto janë dosjet që do shqyrtojë Kushtetuesja dhe që do ndikojnë politikën

Gjykata Kushtetuese do të duhet të përballet gjatë këtij viti me një sërë sfidash të rëndësishme. 2021-shi është një vit zgjedhor dhe roli i Kushtetueses do...

Aktualitet 22:20 - 1 Janar, 2021

Koronavirusi dhe ngjarjet që lanë shenjë përgjatë vitit 2020 në Shqipëri

Më 9 Mars, në një mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë, kryeministri njoftoi se “laboratori virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ka konfirmuar mesnatën e mbrëmshme dy...

Viti 2020/ Ngjarjet e forta politike dhe përplasjet mes palëve
Lajme 16:23 - 30 Dhjetor, 2020

Viti 2020/ Ngjarjet e forta politike dhe përplasjet mes palëve

Viti 2020 ka qenë një vit i mbushur me plot zhvillime, të cilat kanë shenjuar reagime dhe përplasje të ashpra politike në vend. Të shumta kanë...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi prezanton kandidatin e Durrësit
Politikë 22:44 - 29 Dhjetor, 2020

Çoi në Kushtetuese mënyrën si ndahen mandatet/ Murrizi: Kjo gjykatë, më politike se e para

Kërkesa e dorëzuar ditën e sotme në Gjykatën Kushtetuese për shpërndarjen e mandateve, për Myslim Murrizin është një kërkesë që largon herësin dhe hap 100 %...

Astrit Patozi: Pushteti i kryeministrit duhet të kufizohet me ligj
Aktualitet 21:11 - 29 Dhjetor, 2020

Ndryshimet në qeveri/ Patozi: Asgjë për t’u shënuar, Rama vuri njerëzit me peshë në prag të zgjedhjeve

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, deklaroi se ndryshimet e fundit në qeveri nuk kanë asgjë për t’u shënuar, duke theksuar se janë të njëjtat emra...

Nga reforma në drejtësi tek përballimi i pandemisë/ Calavera bën bilancin e vitit 2020
Aktualitet 22:41 - 28 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese me shtatë anëtarë/ Shefja e ONM: Ky është një lajm i mirë

Shefja e Operacionit të Monitorimit në Shqipëri (ONM) Genoveva Ruiz Calavera e ka cilësuar si një lajm shumë të mirë emërimin e anëtares së 7-të të...

Meta thirrje qeverisë/ Ndaloni urgjentisht koncesionet
Politikë 22:38 - 28 Dhjetor, 2020

“Kushtetuesja u bllokua nga mazhoranca”/ Meta: Shqiptarët s’duhet të besojnë askënd, përfshirë dhe mua

Presidenti Ilir Meta foli për emërimet në gjykatën Kushtetuese dhe funskionimin e saj, pasi emëroi sot si anëtare të gjashtë të Kushtetueses Sonila Bejtjan. Meta tha...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Yuri Kim “zbarkon” në Shkodër
Aktualitet 20:47 - 28 Dhjetor, 2020

“Puna nuk do të ndalet deri në emërimin e nëntë”/ Kim reagon pas emërimit të Sonila Bejtjas në Kushtetuese

Pas emërimit nga presidenti Ilir Meta të anëtares së shtatë të Gjykatës Kushtetuese, ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim thekson se puna nuk duhet të ndalet deri...

Gjykata Kushtetuese me shtatë anëtarë/ Soreca: Përgëzoj presidentin dhe KED
Aktualitet 20:39 - 28 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese me shtatë anëtarë/ Soreca: Përgëzoj presidentin dhe KED

Reagimi i parë nga ndërkombëtaret për emërimin e Sonila Bejtes në Gjykatën Kushtetuese ka ardhur nga ambasadori i Bashkimit Europian. Soreca ka përgëzuar presidentin Ilir Meta...

Plotësimi i Gjykatës Kushtetuese/ KED i dërgon Metës emrin e Sonila Bejtes
Politikë 16:32 - 28 Dhjetor, 2020

Plotësimi i Gjykatës Kushtetuese/ KED i dërgon Metës emrin e Sonila Bejtes

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka dhënë miratimin për kandidaturën e shtatë të gjyqtarit kushtetues duke dërguar në presidencë emrin e juristes Sonila Bejtja. Bejtja garonte...

Meta emëron anëtaren e shtatë të Gjykatës Kushtetuese
Politikë 21:52 - 24 Dhjetor, 2020

Meta ngre tonet/ Një Gjykatë Kushetuese që njeh zgjedhjet e 30 qershorit është e vdekur!

“Një Gjykatë Kushtetuese që njeh zgjedhjet e 30 qershorit do të lindë e vdekur!” Kështu u shpreh presidenti Meta sonte në Syri tv. ‘Jemi të qartë...

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 17:11 - 24 Dhjetor, 2020

Funksionale pas 3 vitesh/ Vjen reagimi i parë nga Gjykata Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese në Shqipëri ka arritur kuorumin e domosdoshëm për tu bërë funksionale, pas tre vitesh mungesë. Në lidhje me këtë gjë, ka reaguar edhe GJK,...

Surprizë në prag të Krishtlindjes: Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ribëhet pas tri vitesh funksionale
Aktualitet 16:53 - 24 Dhjetor, 2020

Surprizë në prag të Krishtlindjes/ Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ribëhet pas tri vitesh funksionale

“Një gjykatë kushtetuese funksionale është kolonë qendrore në ekulibrin institucional dhe ndarjen e pushteteve në Shqipëri. Gëzohem që në këtë mënyrë është përmbushur një kusht qendror...

Gjykata Kushtetuese ultimatum Komitetit të Ekspertëve/ "Keni një javë kohë të rishikoni masat shtrënguese"
Aktualitet 11:24 - 24 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese zyrtarisht funksionale/ Betohet në Presidencë anëtari i gjashtë Përparim Kalo

Nga sot Gjykata Kushtetuese mund të nisë zyrtarisht mbledhjet plenare dhe shqyrtimin e çështjeve pas gati 3 vitesh mosfunksionim. Përparim Kalo, anëtari i gjashtë i saj...

Politikë 10:05 - 24 Dhjetor, 2020

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Meta thërret për betim anëtarin e emëruar, Përparim Kalo

Presidenti i Republikës Ilir Meta, në datë 23.12.2020, ka administruar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, Listën Përfundimtare të Renditjes së Kandidatëve të lejuar për kandidim...

Fabjan Topollaj: Nëse Kushtetuesja do ishte funksionale, Meta s’do guxonte të anullonte zgjedhjet e 2019-ës
Politikë 23:08 - 23 Dhjetor, 2020

Fabjan Topollaj: Nëse Kushtetuesja do ishte funksionale, Meta s’do guxonte të anullonte zgjedhjet e 2019-ës

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabjan Topollaj, ka folur mbrëmjen e sotme për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese dhe emërimin e anëtarit të gjashtë. Topollaj...

LSI organizatore e protestave të dhunshme?/ Kryemadhi: Do ishte nder për mua
Politikë 23:03 - 23 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese funksionale/ Kryemadhi: Emërimi i anëtarëve i vonuar, fajin e ka…

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, ka reaguar për emërimin e anëtarit të gjashtë të Gjykatës Kushtetuese nga presidenti Ilir Meta. Kryemadhi e cilëson këtë si një...

Meta emëroi anëtarin e gjashtë të Kushtetueses/ Varhelyi: Lajm i shkëlqyeshëm, arritje e rëndësishme
Politikë 20:44 - 23 Dhjetor, 2020

Meta emëroi anëtarin e gjashtë të Kushtetueses/ Varhelyi: Lajm i shkëlqyeshëm, arritje e rëndësishme

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka reaguar për emërimin e anëtarit të gjashtë të Gjykatës Kushtetuese. Varhelyi thotë se ky është një lajm i shkëlqyeshëm,...

Vrasja e Klodjan Rashës dhe protestat/ Ambasadori gjerman shigjeton policinë: Të hiqet dorë nga dhuna
Politikë 19:36 - 23 Dhjetor, 2020

Zgjedhja e anëtarit të gjashtë të Kushtetueses/ Ambasadori gjerman: U përmbush një kusht qendror

Presidenti Ilir Meta ka zgjedhur sot Përparim Kalon si anëtarin e gjashtë të Gjykatës Kushtetuese, duke bërë kështu të mundur krijimin e Gjykatës Kushtetuese. Për këtë...