Connect with Us

All posts tagged "Gjykata Kushtetuese"

Aktualitet 12:02 - 16 Dhjetor, 2016

Flet Kryetari i Gjykatës Kushtetuese/“Vetting”-un, shumë shpejt

Gjykata Kushtetuese do të marrë në një kohë sa më të shpejtë, një vendim përfundimtar për ligjin e Vetting-ut. Kështu ka deklaruar kreu i organit më...

Aktualitet 14:42 - 2 Dhjetor, 2016

Statusi i gjyqtarit në Kushtetuese/ Unioni kërkon shfuqizim dhe pezullim të ligjit

Unioni i Gjyqtarëve dhe Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve kanë ankimuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin për statusin e gjyqtarit. Ankimi u dorëzua sot nga kreu i Unionit,...

Aktualitet 12:38 - 30 Nentor, 2016

Reforma në drejtësi/ Xhafaj: Absurde kërkesa e Bashës për Vettingun

Kreu i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj në një prononcim për mediat tha se pjesën më të madhe të dhjetorit do ja kushtojnë reformës në drejtësi....

Aktualitet 13:13 - 27 Nentor, 2016

Ish-pronarët letër Strasburgut/ Të rishikohet ligji i qeverisë për kthimin dhe kompensimin e pronave

Ish-pronarët i kanë dërguar një letër Strasburgut, për vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila më herët rrëzoi dy pika të nenit 6 të  ligjit të qeverisë...

Aktualitet 17:27 - 25 Shtator, 2016

Gjykata Kushtetuese nuk mund të shprehet për Vetingun

Pas vendimit të Partisë Demokratike për të ankimuar në Kushtetuese ligjin për vetingun, juristi Sokol Hazizaj sqaron se Gjykata Kushtetuese nuk mund të shprehet për vetingun....

Aktualitet 16:25 - 14 Korrik, 2016

Vendimi/Kushtetuesja rrëzon Qeverinë për pagesat e avokatëve

Gjykata Kushtetuese vendosi të pranojë ankimimin e Dhomës së Avokatisë kundër ligjit që ka bërë Qeveria për pagesat e sigurimeve shoqërore të anëtarëve të këtij institucioni. Dhoma...

Aktualitet 19:41 - 12 Prill, 2016

Nishani: Kandidatët për Gjykatën Kushtetuese, 10 ditë afat për vetëdeklarimin

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani përmes një deklarate për mediat, njofton se kandidatët për Gjykatën Kushtetuese kanë 10 ditë afat për dorëzimin e vetëdeklarimit. Njoftimi i...

Aktualitet 18:36 - 5 Prill, 2016

Shoqata e Tregtarëve çon taksën e arsimit në gjykatë/ Është antikushtetuese

Faturimi për çdo NIPT sekondar i bizneseve për taksën e arsimit ka angazhuar Shoqatën për Mbrojtjen e Tregtarëve në një proces gjyqësor me Bashkinë e Tiranës,...

Aktualitet 21:24 - 24 Mars, 2016

Nishani: Presioni i qeverisë ndaj Kushtetueses, i paprecedentë!

Prsidenti Bujar Nishani është shprehur se presioni politik i qeverisë ndaj Gjykatës Kushtetuese është një akt i paprecedent në historinë e pluralizmit shqiptar. Përmes një reagimi zyrtar,...

Aktualitet 09:11 - 25 Shtator, 2015

Gjykata Kushtetuese shpëton ushtarakët nga fshesa e Mimi Kodhelit

Gjykata Kushtetuese ka shpëtuar qindra ushtarakë nga fshesa e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli. Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar si në kundërshtim me Kushtetutën dy nene të...

Aktualitet 14:43 - 30 Qershor, 2015

Gjykata Kushtetuese rrëzon dy kërkesat e Tom Doshit

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar dy kërkesat e deputetit të përjashtuar nga Partia Socialiste, Tom Doshit.   Doshi ka kërkuar që t’i rikthehej imuniteti i deputetit dhe...

Kosova & Rajoni 14:20 - 1 Prill, 2015

Beograd/Gjykata shpall antikushtetuese marrëveshjen e Brukselit

Gjykata Kushtetuese e Serbisë e ka shpallur ‘jokushtetuese’ marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë për kalimin e kufirit, raportojnë mediat serbe....

Politikë 12:04 - 17 Mars, 2015

Karriera Ushtarake në FA, Kushtetuesja shqyrton ankimimin e Nishanit

Gjykata Kushtetuese ka nisur shqyrtimin e ankimit të Presidentit të Republikës ndaj ligjit për karrierën ushtarake të Forcave të Armatosura, i cili konsiderohet nga Kreu i...

Kosova & Rajoni 10:44 - 17 Mars, 2015

Prishtinë/Kushtetuesja rrëzon kuotën e grave në Qeveri

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e 55 deputetëve që të amendamentohet Kushtetuta, në mënyrë që përfaqësimi i grave në Qeveri të jetë i rregulluar me...

Bota 22:15 - 14 Mars, 2015

Gjermani/ Gjykata Kushtetuese i thotë “JO” ndalimit të shamisë

Gjykata Kushtetuese Federale e Gjermanisë ka deklaruar se ligji për ndalimin e hyrjes me shami të mësuesve në shkolla është në kundërshtim me kushtetutën Federale të...

Kosova & Rajoni 13:52 - 13 Mars, 2015

Prishtinë/Miratohen tetë kandidatë për Kushtetuesen

Komisioni i Kuvendit ka miratuar tetë kandidatura për gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese të cilët kanë plotësuar kriteret ligjore. Kandidatët për gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese janë, Mazllum...

Aktualitet 17:08 - 6 Mars, 2015

Mbyllet greva e studentëve, çështja kalon i kalon Gjykatës

Studentët e Fakultetit të Mjekësisë kanë vendosur ti japin fund grevës së urisë por jo kërkesave të tyre. Pas përfundimit të grevëvës, studentët do ta dërgojnë...