Connect with Us

All posts tagged "Gjykata Kushtetuese"

Reforma Zgjedhore/ Ambasadorja Kim: 5 qershori duhet të kalojë siç është, nuk mund të hapet sërish
Politikë 17:14 - 24 Shtator, 2020

Vakanca në Kushtetuese/ Yuri Kim falenderon Metën dhe Ruçin: Shpresojmë të përgjigjen juristët

Kuvendi dhe presidenti Ilir Meta kanë rishpallur thirrjen për vakancën në Gjykatën Kushtetuese, të krijuar për shkak të mbarimit para afatit ligjor të mandatit të Fatos...

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret
Politikë 17:02 - 23 Shtator, 2020

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetuese/ Afati dhe kriteret

Kuvendi i Shqipërisë njoftoi sot se ka rishpallur vakancën duke hapur procedurën e aplikimit për një vend në Gjykatën Kushtetuese të krijuar për shkak të mbarimit...

Xhezair Zaganjori: Marrëveshja e detit me Greqinë të mos zgjidhet në Gjykatën e Arbitrazhit
Politikë 22:00 - 16 Shtator, 2020

Xhezair Zaganjori: Marrëveshja e detit me Greqinë të mos zgjidhet në Gjykatën e Arbitrazhit

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Xhezair Zaganjori thotë se, dërgimi i çështjes së kufirit detar me Greqinë në Gjykatën e Hagës do të ishte zgjidhja më e...

Gjyqtarin e përjashtuan nga gara për në Kushtetuese/ Rrëzohet vendimi i KED
Aktualitet 20:32 - 16 Shtator, 2020

Vakancat në Gjykatën Kushtetuese/ KED i hap rrugë Altin Binajt, “vë pritë” për dy të tjerë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka lejuar kandidimin e Altin Binajt për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Mësohet se KED ka ndaluar të kandidojë në Gjykatën...

Si mund ta rikthejmë shpresën në Shqipëri z.President?
Politikë 10:07 - 16 Shtator, 2020

Ngritja e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese/ Meta letër KED: Vonesat të pajustifikuara

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me vonesat dhe  problematikat në bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë. Në një letër...

Ambasadori i BE ultimatum palëve politike/ “Të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese”
Politikë 16:37 - 14 Shtator, 2020

Ambasadori i BE ultimatum palëve politike/ “Të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese”

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, i ka bërë thirrje autoriteteve shqiptare të finalizojë emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Soreca thekson se autoritetet shqiptare duhet të...

“Nuk ka tolerime”/ Yuri Kim e prerë: Gjykata Kushtetuese duhet të funksionojë deri në fund të vitit
Politikë 22:14 - 9 Shtator, 2020

“Nuk ka tolerime”/ Yuri Kim e prerë: Gjykata Kushtetuese duhet të funksionojë deri në fund të vitit

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, kritikoi punën e KED-së në seancën parlamentare të së hënës, teksa tha se vonesat e KED nuk duhet toleruar dhe Gjykata...

Kufiri detar/ Meta i kërkon “llogari” Ramës: Na informo mbi bisedën me Mitsotakis
Politikë 13:59 - 27 Gusht, 2020

Çështja e detit/ Meta: Do respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta, ka reaguar pas deklaratave të zyrtarëve grekë, përfshirë kryeministrin Kyriakos Mitsotakis për çështjen e detit. Meta ka kundërshtuar politikanët e shtetit fqinj të...

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese
Aktualitet 12:35 - 10 Gusht, 2020

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, ka bërë të ditur datën e mbajtjes së mbledhjes së ardhshme si dhe objektin e shqyrtimit të mbledhjes që pritet të...

vendimi 2017
Kronika 09:29 - 18 Korrik, 2020

Bllokohet sërish ngritja e Kushtetueses/ 6 kandidatë nuk plotësojnë kushtet, 3 tërhiqen

Bllokohet sërish ngritja e Gjykatës Kushtetuese e cila thuajse ishte gati për tu plotësuar me dy gjyqtarë për të çuar në gjashtë numrin e trupës funksionale....

Emërimet në Kushtetuese/ Zbardhet mbledhja e KED, ngrihet grup pune për rekomandimet e Venecias
Sociale 19:10 - 30 Qershor, 2020

Emërimet në Kushtetuese/ Zbardhet mbledhja e KED, ngrihet grup pune për rekomandimet e Venecias

Zbardhet mbledhja e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që është mbajtur ditën e sotme. Mësohet se KED ka ngritur grup pune për rekomandimet e Komisionit të...

Deklarata e anëtares së Venecias/ Meta: Është koha për zbatimin korrekt të rekomandimeve
Politikë 18:50 - 29 Qershor, 2020

Venecia refuzon të bëjë interpretime/ Meta: Koha për zbatimin korrekt të rekomandimeve

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë në rrjetet sociale deklaratën e anëtares gjermane të Komisionit të Venecias, Prof. Angelika Nußberger, e cila tha se nuk ka vend...

Debati për Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Nuk ka vend për interpretime
Politikë 18:45 - 29 Qershor, 2020

Debati për Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Nuk ka vend për interpretime

Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e hapura juridike në Shqipëri. A keni qenë vetë...

Kushtetuesja dhe reformat/ Yuri Kim “godet” ashpër politikanët: Duhet të përgjigjen, i detyrohen shqiptarëve
Politikë 18:12 - 25 Qershor, 2020

Kushtetuesja dhe reformat/ Yuri Kim “godet” ashpër politikanët: Duhet të përgjigjen, i detyrohen shqiptarëve

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, ka komentuar opinionin e Komisonit të Venecias për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, ku i jepte të drejtë...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 09:41 - 24 Qershor, 2020

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka sqaruar se çfarë do të ndodhë me Gjykatën Kushtetuese pas raportit përfundimtar të Komisionit të Venecias. Blushi konfirmon...

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW
Politikë 15:37 - 23 Qershor, 2020

 “Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës”/ Blushi i Metës, i përgjigjet gazetares së DW

Zëdhënësi i Presidencës, tedi Blushi ka reaguar në lidhje me një shkrim të publikuar në DË, ku ndër të tjera thuhet se Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese...

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës
Politikë 15:10 - 23 Qershor, 2020

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese në rend të ditës

Funksionimi i Gjykatës Kushtetuese është në krye të listës prej 15 kushtesh, që disa vende të BE kanë kërkuar nga Shqipëria, para fillimit “de facto” të...

vendimi 2017
Politikë 16:45 - 30 Maj, 2020

Pse PD kërkon Gjykatën Kushtetuese për çështjet zgjedhore?

Reforma Zgjedhore duket se do bëhet. Por përfaqësuesit e palëve në Këshillin Politik do duhet të strapacohen si gjithmonë deri në sekondat e fundit. Pas 3...

Politikë 22:29 - 29 Maj, 2020

“Venecia” i dha të drejtë Metës për emërimet në Kushtetuese/ Balla: Do i japim kohë për verdiktin final

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ëështë pyetur mbrëmjen e sotme për draft-opinionin e Komisionit të Venecias, i cili i jepte të drejtë...

Politikë 12:15 - 29 Maj, 2020

“Gjykata Kushtetuese bëri një gabim historik”/ Deklarata e fortë e Ngjelës: Kush përfiton nga korrupsioni shtetëror

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila konstatoi se mocioni i mosbesimit ndaj një qeverie në Kuvendin...

Kosova & Rajoni 23:04 - 28 Maj, 2020

Gjykata Kushtetuese favorizon Hashim Thaçin/ Kosova nuk do shkojë në zgjedhje të parakohshme

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur në favor të Presidentit Hashim Thaçi për qeverinë e re. Kushtetuesja më vota unanime ka marrë vendimin që shteti i...

Opinione 18:19 - 27 Maj, 2020

Nga Andi Bushati/ Heshtja rraskapitëse e “zotit Luli Basha”

Lulzim Basha arrin të zhgënjejë edhe ata që nuk kanë pasur kurrë shpresë tek ai. Edhe njëherë ai ka anashkaluar, ose e ka lënë vetë të...

Kosova & Rajoni 20:28 - 25 Maj, 2020

Debate në distancë/ Kosova në pritje të vendimit të Kushtetueses për zgjidhjen e krizës politike

Kosova ka hyrë në javën që cilësohet vendimtare për situatën politike meqë deri të premten Gjykata Kushtetuese pritet të publikojë vendimin rreth “kushtetutshmërisë” së dekretit të...