Connect with Us

All posts tagged "gjykata e larte"

“Zhbllokohet” Gjykata e Lartë/ Zgjidhet nënkryetari që do të ketë kompetencat e kryetarit
Lajme 11:53 - 7 Korrik, 2020

“Zhbllokohet” Gjykata e Lartë/ Zgjidhet nënkryetari që do të ketë kompetencat e kryetarit

Sokol Sadushi është zgjedhur nënkryetar i Gjykatës së Lartë, me kompetenca kryetari. Mësohet se Sadushi u zgjodh me 7 vota pro si kryetar i Gjykatës së...

Aborti në SHBA/ Gjykata e Lartë merr vendim të rëndësishëm
Politikë 20:33 - 29 Qershor, 2020

Aborti në SHBA/ Gjykata e Lartë merr vendim të rëndësishëm

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara mbrojti të drejtën për abort në një vendim të rëndësishëm të hënën, kur rrëzoi një ligj të shtetit të...

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Politikë 18:40 - 11 Qershor, 2020

KLGJ e shkarkoi nga detyra/ Reagon Dvorani: Gafë e paimagjinueshme

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi të shkarkojë nga detyra si anëtar i Gjykatës së Lartë Ardian Dvoranin  dhe rrjedhimisht edhe nga posti i kreut të KED-së....

Politikë 20:42 - 14 Maj, 2020

Dvorani: Gjykatës së Lartë i është rikthyer pjesërisht funksionaliteti

Kryetari i Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani, ka reaguar pas emërimit të anëtarëve të rinj të këtij institucioni. Dvoirani deklaron se Gjykata e Lartë i është...

Politikë 09:46 - 12 Maj, 2020

Skandali/ Loja e SPAK, i dënuari për sekser kallëzon ish-prokurorë e gjyqtarë

Dy ditë më parë u dha lajmi i madh në fundjavë se SPAK kishte filluar të bënte “gjëmen”. Po hetonte gati 20 prokurorë dhe gjyqtarë. Dhe...

Vetingu 16:00 - 5 Maj, 2020

KLGJ si program asistence

Sot ishte mbledhja e KLGJ për të shqyrtuar konfliktin e vjetër dhe të ri të Adrian Dvoranit me ligjin dhe moralin. Për ndonjë që ka mbetur...

Sociale 20:06 - 29 Prill, 2020

“Gjykata e Lartë 35,000 dosje të prapambetura”/ Ambasada e SHBA: Drejtësia e vonuar është e mohuar

Ambasada e SHBA në Tiranë deklaron se Gjykata e Lartë ka aktualisht pothuajse 35,000 dosje të prapambetura. Ambasada bën me dije se për këtë është nënshkruar...

Politikë 15:24 - 28 Prill, 2020

“Dvorani në detyrë në kundërshtim me ligjin”/ Zbardhet letra e Metës dërguar KLGJ dhe GJL

Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një letër Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Gjykatës së Lartë, në lidhje me kreun e KED-së, Ardian Dvorani. Në letrën...

Politikë 14:57 - 14 Mars, 2020

Si do të zgjidhen gjyqet e Top Channel në Gjykatën e Lartë?!

CNA.al ka paralajmëruar disa herë një problematikë në lidhje me aksionet, përplasjet dhe gjyqet e pafundme të një prej aksionerëve të Top Channel dhe të Top...

Lajme 14:12 - 14 Mars, 2020

Dështimi i Reformës në Drejtësi/ Si gjyqtarë pa vetting do të kapin Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuesen

Dje në Presidencë u betuan anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë, tre emra të cilët shpesh CNA.al i ka komentuar, i ka analizuar, ka dhënë...

Lajme 15:55 - 13 Mars, 2020

Baxhanaku i Ben Blushit anëtar i Gjykatës së Lartë

Sot në institucionin e presidencës është zhvilluar ceremonia e betimit të tre anëtarëve të rinj të Gjykatës së Lartë, përkatësisht, Sokol Sadushaj, Ilir Panda dhe Ervin...

Lajme 11:49 - 13 Mars, 2020

Betohen para Presidentit tre anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë

Në institucionin e Presidencës është zhvilluar sot ceremonia e betimit të të tre anëtarëve të rinj të Gjykatës së Lartë, z.Sokol Sadushaj, z.Ervin Pupe dhe z.Ilir...

Politikë 21:06 - 11 Mars, 2020

Meta dekretoi anëtarët e Gjykatës së Lartë/ Reagon Yuri Kim: Hap pozitiv

Yuri Kim ka përshëndetur emërimin e 3 anëtarë të Gjykatës së Lartë nga presidenti Ilir Meta. Nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, Kim thotë se ky...

Politikë 15:12 - 11 Mars, 2020

Meta dekreton anëtarët e Gjykatës së Lartë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar emërimin e tre anëtarëve në Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve. Presidenca bën të ditur se Meta ka dekretuar emërimin...

Lajme 16:50 - 5 Mars, 2020

KLGJ i dërgon Metës emrat e kandidatëve për në Gjykatën e Lartë/ Mes tyre i akuzuari për takimin me Çilin

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka hapur procedurat e kandidimit për secilin nga pozicionet e lira të shpallura në Gjykatën e Lartë. KLGJ i ka dërguar ditën...

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Politikë 13:58 - 2 Mars, 2020

Skandali me “Dosjen Çili”/ Dvorani sqaron rolin e Dvoranit

Katër ditë më parë, arrestimi i pronarit të UET, Henri Çili bëri bujë të madhe në media. Arrestimi i tij u bë në kuadër të operacionit...

Politikë 15:24 - 29 Shkurt, 2020

Çfarë e lidh arrestimin e Henri Çilit me Ben Blushin dhe Ardian Dvoranin?!

Një ditë më parë, në një operacion të gjërë policor, pas një investigimi për më shumë se pesë muaj është arrestuar nga policia edhe Naim (Henri)...

Politikë 12:26 - 29 Shkurt, 2020

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

Nuk është vetëm Ardian Dvorani njeriu që e lidh Ben Blushin me Gjykatën e Lartë. Jo vetëm ajo foto e publikuar disa muaj më parë kur...

Largimi i Dvoranit/ Zbardhet shkresa e KLGJ-së
Politikë 18:07 - 28 Shkurt, 2020

Skandali i “Dosjes Çili”/ Pse nuk arrestohet zyrtari i lartë i drejtësisë?

Në dosjen mediatike Çili, apo siç e quan policia “Mezhgorani”, e cila çoi në pranga gati 40 persona, del dhe një zyrtar i lartë i drejtësisë....

Vetingu 11:04 - 27 Shkurt, 2020

Çudirat e drejtësisë së re të Sokol Sadushit

Sokol Sadushi është një nga ekspertët e nivelit të lartë që janë paguar rreth 7.000 euro në muaj gjatë muajve të Reformës. Sot Sokol Safushi po...

Lajme 10:48 - 27 Shkurt, 2020

Fillon intervistimi i kandidatëve/ Sadushi: Gjykatës së Lartë i mungon strategjia

Këshilli i Lartë Gjyqësor, ka filluar intervistat me kandidatët për në Gjykatën e Lartë. KLGJ ka përzgjedhur 3 kandidatë, nga radhët e juristëve të spikatur, në...

Lajme 09:17 - 27 Shkurt, 2020

Intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë/ KLGJ bën njoftimin e rëndësishëm

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën me dije se ditën e sotme do të realizohet intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve. Në...

Kronika 14:43 - 26 Shkurt, 2020

Drejt zhbllokimit stoku i 35 mijë dosjeve në Gjykatën e Lartë/ KLGJ dërgon tre emrat e parë në Presidencë

Këshilli i Lartë Gjyqësorë premton që pas dy ditëve të dërgojë në presidencë emrat e gjyqtarëve të rinj për t’u emëruar në Gjykatën e Lartë. Në...