Connect with Us

All posts tagged "gjykata e larte"

GJKKO rikthen sekuestron për pasurinë/ Llalla rekurs në Gjykatën e Lartë
Kronika 10:36 - 25 Janar, 2021

GJKKO rikthen sekuestron për pasurinë/ Llalla rekurs në Gjykatën e Lartë

Gjykata kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit rikthen sekuestron e pasurive të ish kryeprokurorit Adriatik Llalla. Ky i fundit ka bërë rekurs në Gjykatën e Lartë...

Beteja me drejtësinë/ Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e Saimir Tahirit
Politikë 20:12 - 22 Janar, 2021

Beteja me drejtësinë/ Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e Saimir Tahirit

Gjykata e Lartë ka kaluar sot për gjykim dosjen e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahirit. Mësohet se dhoma e këshillimit ka marrë vendim që të gjykohet...

Aktualitet 18:47 - 22 Janar, 2021

Reforma në drejtësi/ Kim: Shumë shpejt do të jetë funksionale edhe Gjykata e Lartë

Pas plotësimit të vakancave që bënë të mundur nisjen e punës në Gjykatën Kushtetese, në fund të vitit të kaluar, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të...

Vakancat në Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuese/ Soreca dhe Kim takojnë kreun e KED
Aktualitet 17:07 - 22 Janar, 2021

Vakancat në Gjykatën e Lartë dhe Kushtetuese/ Soreca dhe Kim takojnë kreun e KED

Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca dhe ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim kanë zhvilluar një takim sot me kryetarin e Këshillit të ri të Emërimeve...

Bota 16:44 - 20 Janar, 2021

Joe Biden betohet sot/ Alarm për bombë në Gjykatën Supreme në SHBA

Një alarm për bombë është raportuar në Gjykatën e Lartë në SHBA. Mediat vendase raportojnë se alarmi është marrë nga oficerët, por ndërtesa nuk është evakuuar....

Reforma në drejtësi/ Sokol Sadushi: 2021 do jetë vit premtues
Aktualitet 15:02 - 17 Janar, 2021

Reforma në drejtësi/ Sokol Sadushi: 2021 do jetë vit premtues

Zëvendës Kryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi, në intervistën ekskluzive për DW tregon sfidat e funksionimit të plotë të kësaj Gjykate, e cila duhet të...

Mblidhen për herë të parë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese/ Çfarë pritet të shqyrtohet
Politikë 19:45 - 7 Janar, 2021

ISP ngre shqetësimin/ Gjykata Kushtetuese dhe e Lartë pa konkurrencë, duhet garë fiktive

“Për Gjykatën Kushtetuese nuk pati konkurrencë”. Ky është konkluzioni i aritur nga Instituti i Studimeve Politike, i cili ka bërë një vëzhgim për emërimet në Gjykatën...

Aktualitet 11:54 - 29 Dhjetor, 2020

Zv.kryetari i Gjykatës së Lartë bën bilancin/ Për 8 muaj me 3 anëtarë shqyrtuam rreth 2 mijë çështje

Zv.kryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi ka dhënë një deklaratë për shtyp mbi ecurinë e institucionit dhe pritshmëritë e kërkesat. Sipas Sadushit, në 8 muaj...

Bota 15:36 - 21 Dhjetor, 2020

Rezultati i zgjedhjeve në Pensilvani/ Trump padi në Gjykatën e Lartë

Zyrtarët e fushatës së Presidentit Donald Trump po vazhdojnë përpjekjet e pashembullta për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të 3 nëntorit. Ata njoftuan të dielën se...

Vetingu 10:19 - 11 Dhjetor, 2020

U përball me vettingun/ KPK jep vendimin për gjyqatarin e skandaleve

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë sot vendimin për Gjyqtarin e Apelit të Vlorës Sokol Ngresi, i njohur ndryshe si gjyqtari i skandaleve. Ngresi u...

Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit
Vetingu 14:39 - 8 Dhjetor, 2020

Tentativa për të kapur Gjykatën e Lartë/ Tre skandalet e Sokol Ngresit

Me datë 9 Dhjetor 2020, gjyqtari i Apelit të Vlorës, Sokol Ngresi do të përballet me Vettingun. Ngresi do të jetë në duar të komisionerëve, GentaTafa...

Plotësimi i vakancave në Gjykatën e Lartë/ Gjykata Administrative e Apelit kthen në garë Saida Dollanin
Vetingu 12:59 - 25 Nentor, 2020

Plotësimi i vakancave në Gjykatën e Lartë/ Apeli kthen në garë Saida Dollanin

Sistemi i drejtësisë në vend vijon të jetë në kolaps. Pas Gjykatës Kushtetuese edhe Gjykata e Lartë vijon të jetë jofunksionale për shkak të vakancave që...

Kandidati i vetëm në garë për vakancën në Gjykatën e Lartë/ KLGJ kualifikon Darjel Sinën
Aktualitet 09:18 - 17 Nentor, 2020

Kandidati i vetëm në garë për vakancën në Gjykatën e Lartë/ KLGJ kualifikon Darjel Sinën

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka kualifikuar me 5 vota pro e 4 kundër kandidatin nga radhët jogjyqtarëve Darjel Sina për në Gjykatën e Lartë. Darjel Sina...

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin
Aktualitet 17:31 - 15 Nentor, 2020

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin

Vendi i Xhezair Zaganjorit në Gjykatën e Lartë pas shkarkimit nga vetingu vijon të mbetet bosh. Në garë janë 4 kandidatë, Kestrin Katro, Jetmira Rragami, Theodhori...

“Gjykata e Lartë ka shkelur Kushtetutën”/ Trump: Votat e ardhura pas zgjedhjeve janë ilegale
Bota 17:48 - 6 Nentor, 2020

“Gjykata e Lartë ka shkelur Kushtetutën”/ Trump: Votat e ardhura pas zgjedhjeve janë ilegale

Presidenti Donald Trump vijon të jetë shumë aktiv në rrjetet sociale teksa në disa shtete vendimtare vijojnë të numërohen votat. Përmes një postimi në Twitter, kandidati...

A mund t’i zihet besë kësaj Amerike?
Blog 09:27 - 6 Nentor, 2020

A mund t’i zihet besë kësaj Amerike?

Nga Gwynne Dyer Ndërsa nuk ka dalë ende rezultati përfundimtar, në mund të nxjerrim tashmë disa përfundime në lidhje me zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara....

Gjykata e Lartë mund të mos ketë fjalën e fundit në zgjedhjet e SHBA
Bota 15:12 - 5 Nentor, 2020

Gjykata e Lartë mund të mos ketë fjalën e fundit në zgjedhjet e SHBA

Ndërsa Presidenti Donald Trump synon që Gjykata e Lartë e SHBA të ndërhyjë në garën presidenciale, e cila është ende e paparashikueshme, ajo mund të mos...

Nis shqyrtimi i çështjeve në Gjykatën e Lartë/ Proceset civile dhe administrative do gjykohen nga 3 anëtarët
Aktualitet 13:46 - 4 Nentor, 2020

Nis shqyrtimi i çështjeve në Gjykatën e Lartë/ Proceset civile dhe administrative do gjykohen nga 3 anëtarët e emëruar

Gjykata e Lartë njofton se nga nesër do të fillojë shqyrtimi i çështjeve gjyqësore në seanca publike. Bëhet fjalë për proceset civile dhe administrative, të cilat...

Protesta për vrasjen e Klodian Rashës/ Gjykata e Tiranës lë në burg 11 qytetarë
Vetingu 13:18 - 11 Tetor, 2020

Nga Gjykata e Lartë në atë të Faktit/ Alma Kodraliu, gjyqtarja që jeton me qira

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Alma Kodraliu, është pjesë e listës së gjyqtarëve, të cilëve do t’iu rihapen çështjet që kanë gjykuar. Kodraliu e...

Pjesë e klanit “Ndragheta”/ Gjonaj firmos për ekstradimin e ”xhaxhait” në Itali
Politikë 21:36 - 5 Tetor, 2020

Ndryshimet në Kodin Penal, Etilda Gjonaj tregon arsyet madhore që çuan drejt këtij hapi

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj komentoi në “Ilva Now” votimin e sotëm të Kodit Zgjedhor në Parlamentin e Shqipërisë, por edhe një sërë çështjesh të tjera,...

Bota 15:31 - 26 Shtator, 2020

Trump pritet të emërojë kandidaten për në Gjykatën e Lartë

Presidenti Donald Trump pritet të emërojë Amy Coney Barrett për të plotësuar vendin e lirë të Gjykatës së Lartë të mbetur bosh nga vdekja e gjykatëses...

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli
Politikë 10:07 - 16 Shtator, 2020

Ngritja e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese/ Meta letër KED: Vonesat të pajustifikuara

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me vonesat dhe  problematikat në bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë. Në një letër...

Ndarja nga jeta e ish-ministrit Kondi/ Gjykata e Lartë mesazh ngushëllimi
Sociale 13:09 - 26 Gusht, 2020

Ndarja nga jeta e ish-ministrit Kondi/ Gjykata e Lartë mesazh ngushëllimi

Gjykata e Lartë ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish-ministrit të Drejtësisë, juristit dhe avokatit Thimjo Kondi. Gjykata e Lartë kujton se Kondi ka...