Connect with Us

All posts tagged "gjumi"

Blog 08:38 - 27 Janar, 2020

Depresioni i Mëngjesit/ Pse zgjohemi shpesh të zymtë, dhe si ta kalojmë këtë gjendje

A jeni zgjuar sot në një gjendje depresive dhe shumë të lodhur? Mos u shqetësoni. Lajmi i mirë, është se ekzistojnë disa mënyra për t’ju ardhur...

Blog 08:34 - 21 Dhjetor, 2019

Zbuloni sekretin për mbrojten më të mire të trurit

Ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh që ndërprerjet e vazhdueshme të gjumit rrisin ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit. Gjumi ndahet në disa kategori: gjumi i lehtë,...

Politikë 21:23 - 25 Tetor, 2019

Njejtë si 20 vite më parë/ Sali Berisha tregon aleatin më të fortë

Ish kryeministri, Sali Berisha, i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, ka rrëfyer disa sekrete, se çfarë e mban në gjendje të mirë fizike. Berisha u...

Blog 10:07 - 19 Shtator, 2019

Kush e shpiku dyshekun?

Ne nuk kemi emrin e shpikësit të tij, edhe pse në çdo rast patenta e tij do të kishte skaduar. Gjithsesi, fakt është se modelet më...

Aktualitet 10:34 - 27 Qershor, 2019

Meta zgjon Lulin nga gjumi

Më në fund dikush ka arritur ta zgjojë Lulzim Bashën. Megjithëse e ka pasur shumë të vështirë, për herë të parë, Lulzim Basha është zgjuar në...

Aktualitet 22:25 - 23 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët shpjegojnë pse duhet të flini nudo

Të flesh nudo do të ndihmojë që të krijosh një lidhje më të fortë me partnerin. Oksitocina është një hormon që krijon edhe lidhjen mes dy...

Aktualitet 23:20 - 22 Dhjetor, 2018

Gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Gjumi i pakët sipas studimeve, vendos në rrezik shëndetin e trurit tonë. Pa orët e nevojshme të gjumit, truri ynë mund të jetë në rrezik të...

Aktualitet 13:25 - 16 Dhjetor, 2018

Ky aeroport krijoi “kutitë e gjumit” për udhëtarët e lodhur

Nëse Babagjyshi do të ketë nevojë për një sy gjumë pas fluturimit në mbarë botën në prag të Krishtlindjeve, ai mund ta mund ta ulë slitën...

Femra 16:16 - 7 Dhjetor, 2018

Më mirë me qenin se me partnerin, e thotë shkenca

U habitët? Mirë,gratë flenë më mirë me qenin se me partnerin, ky është rezultati i  një studimi të publikuar së fundmi.  Në studim kanë marrë pjesë...

Aktualitet 00:00 - 2 Dhjetor, 2018

Këto janë zakonet e këqija, që ju shkaktojnë probleme me gjumin

Nëse ke probleme me gjumin, me siguri  kjo ndodh sepse ke zakone të këqija të cilat e kanë shëndrruar gjumin në makth për ty.  Në këtë...

Life Style 12:30 - 27 Shtator, 2018

Njihuni me 5 shenjat e HOROSKOPIT që nuk e duan fare gjumin!

Shumica e të rriturve duhet të flenë 7 deri në 9 orë gjumë në mbrëmje. Sidoqoftë, të gjithë e dinë vetë sa orë gjumë kanë nevojë....

Aktualitet 18:05 - 19 Janar, 2018

Pse nuk duhet të flini në krahun e djathtë

Historikisht është këshilluar që të flihet gjumë në krahun e djathtë, pasi kështu nuk ushtrojmë tension në anën e zemrës, por ekspertët rendisin pesë arsye për...

Aktualitet 01:00 - 7 Janar, 2018

Të flesh me çorape, gjë e mirë apo e keqe?

Jo vetëm që ju ndihmojnë që të flini më lehtë, por çorapet ngrohin këmbët, duke çuar në zgjerimin e enëve të gjakut, që i dërgojnë trurit...

Aktualitet 18:00 - 25 Dhjetor, 2017

Misteri i fshatit të seksit dhe gjumit

Ata që jetojnë në fshatin e Kalachit, që është në kufirin rus të Kazakistanit kishte një problem me sëmundjen e “gjumit”. Edhe pse banorët e fshatit...

Aktualitet 19:12 - 3 Dhjetor, 2017

Studimi tregon se gjumashët janë më inteligjentë, më të lumtur dhe më kreativë

Shpesh herë njeërzit të cilët flenë gjumë deri në orët e vona të mëngjesit ose e kanë të vështirë të zgjihen sapo alarmi bie, perceptohen si...

Aktualitet 22:17 - 28 Nentor, 2017

Ja përse trupi juaj zgjohet 5 minuta para alarmit

Ju mund të keni rastisur të dëgjoni termit ‘ritëm cirkadik’ më parë. Ai ju mban energjik në mëngjes dhe të përgjumur në mbrëmje, duke ju bërë...

Aktualitet 01:15 - 27 Nentor, 2017

Ja përse duhet të lini partnerin të vjedhë jorganin gjatë gjumit sipas shkencëtarëve

Me siguri ju k ndodhur, teksa ndani krevatin me partnerin tuaj të mbeteni zbuluar gjatë natës dhe të ngrini netëve të ftohta të dimrit, pasi partneri...

Aktualitet 22:40 - 13 Tetor, 2017

Të vërtetat që nuk i dinit për ëndrrat

Ju shkoni të flini çdo natë pa pasur idenë se çfarë do përjetoni në ëndrrat tuaja. Ju mund të fluturoni, bisedoni me njerëz të vdekur ose...

Aktualitet 23:00 - 19 Shtator, 2017

Foto/ Ushqimet që ju garantojnë një ‘gjumë të ëmbël’

Disa netë, gjumi vjen shpejt dhe me lehtësi dhe pa e kuptuar j ue gjeni veten duke ëndërruar. Netë të tjera, duket se duhet të sforcoheni...

Aktualitet 00:20 - 7 Shtator, 2017

Gjërat që bëjnë çiftet e lumtura para se të shkojnë të flenë

Është shumë e rëndësishme që të kaloni ca kohë me partnerin tuaj para se të shkoni në gjumë. Nuk ka rëndësi se sa kohë duhet të...

Aktualitet 14:12 - 22 Gusht, 2017

Këto fakte mbi ëndrrat të cilat me siguri nuk i keni ditur

Ëndërrat mund të jenë ndr fenomenet më misterioze. Ende nuk është gjetur nga shkencëtarët arsyeja pse njerëzit ëndërrojnë. Megjithatë ka shumë fakte interesante mbi ëndërrat të...

Aktualitet 22:25 - 21 Gusht, 2017

4 ushtrimet që duhet të bëni patjetër para se të flini gjumë

Pagjumësia mund të shkaktojë probleme të shumta, me zemrën, qarkullimin e gjakut, por veç kësaj sjell lodhje, mungesë energjie dhe stres. Shumë njerëz e kanë të...

Aktualitet 23:50 - 16 Gusht, 2017

7 këshilla për gjumin që do ju ndihmojnë kur të plakeni

 Shumë njerëz përjetojnë probleme gjatë natës teksa plaken. Por në shumicën e rasteve këto çështje nuk janë një shenjë e problemeve shëndetësore – ato janë thjesht...