Connect with Us

All posts tagged "gjume"

Blog 09:25 - 20 Shkurt, 2021

Pse disa njerëz besojnë se mund t’i dëgjojnë të vdekurit

Nga Adam J.Powell&Peter Moseley “The Conversation” Ishte një natë e zymtë e tetorit 1841. Edhe pse Liverpuli ishte në gjumë, zonja Bejts ishte zgjuar. Në këmbët...

Një orar i parregullt i gjumit mund të rrisë rrezikun e depresionit
Shëndeti 15:08 - 19 Shkurt, 2021

Një orar i parregullt i gjumit mund të rrisë rrezikun e depresionit

Qëdrimi shtrirë në fundjavë kur jeni mësuar të ngriheni herët gjatë gjithë javës mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore dhe të rrisë rrezikun e depresionit ,...

Darka e ministrave në Dubai/ Vjen reagimi i parë nga Basha: Shqiptarët nën ujë, qeveria shtrohet për 7 palë qejfe në restorant
Politikë 10:05 - 4 Shkurt, 2021

Fle vonë dhe zgjohet herët në mëngjes/ Basha gjen “hilen” e shpëtimit

Kreu i PD, Lulzim Basha duket se ka marrë seriozisht fushatën elektorale. Basha ka filluar të jetë aktiv nëpër rrjetet e tij sociale, gjatë gjithë kohës,...

Politikë 15:16 - 25 Janar, 2021

Braçe tallet me Bashën: Po të ishte libër pa figura do e zinte gjumi vetë para vajzës

Zëvendëskryeministri Erion Braçe ka ironizuar kreun e PD, Lulzim Basha pas fotos që publikoi ditën e djeshme teksa i lexonte vajzës së tij një libër. Braçe,...

Vesa Luma publikon videon qesharake të Big Bastës/ Ja ku e zë gjumi reperin
Showbizz 14:35 - 17 Janar, 2021

Vesa Luma publikon videon qesharake të Big Bastës/ Ja ku e zë gjumi reperin

Këngëtarja Vesa Luma dhe reperi Big Basta janë një nga çiftet më të pëqlyer të shoëbizit shqiptar. Prej vitesh dyshja janë zhvendosur në Zelandën e Re...

Vetëm dy filxhanë nga ky çaj “magjik” ju ndihmojnë të digjni dhjamin ndërsa flini
Shëndeti 15:24 - 10 Janar, 2021

Vetëm dy filxhanë nga ky çaj “magjik” ju ndihmojnë të digjni dhjamin ndërsa flini

Pirja e dy gotave çaj Oolong në ditë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin ndërsa jeni duke fjetur, duke rritur metabolizmin tuaj gjatë natës, sipas studiuesve....

Life Style 14:25 - 26 Dhjetor, 2020

Ja përse nuk duhet të flini një shtrat me burrin apo gruan tuaj

Mosfjetja në një shtrat me partnerin ose partneren nuk është një shenjë e grindjeve martesore. Ajo është çelësi për një shëndet më të mirë dhe një...

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini në orën 22:00?
Shëndeti 16:35 - 20 Dhjetor, 2020

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini në orën 22:00?

Kim Kardashian , Anna Wintour dhe Oprah Winfrey kanë një gjë të përbashkët: të gjitha flejnë rreth orës 22:00. Të fjeturit herët mund të ketë shumë...

Gratë kanë nevojë për më shumë orë gjumë sesa burrat/ Zbuloni arsyen
Kuriozitete 14:08 - 14 Dhjetor, 2020

Gratë kanë nevojë për më shumë orë gjumë sesa burrat/ Zbuloni arsyen

Sipas një studimi, gratë e përdorin më shumë trurin se sa burrat. Kjo është arsyeja pse ato kanë tendencën të kenë më shumë nevojë për më...

Përmirëson shikimin dhe shmang plakjen e hershme/ 7 përfitimet çudibërëse të qepës
Shëndeti 14:56 - 6 Dhjetor, 2020

Përmirëson shikimin dhe shmang plakjen e hershme/ 7 përfitimet çudibërëse të qepës

Ajo që ju bën të qani, vetëm ju bën më të fortë, është ndoshta ajo që do t’ju tregojë një qepë. E pasur me  vitamina dhe...

Gjumë i mirë dhe lehtësim i ankthit/ 4 përfitimet e çajit të kamomilit
Shëndeti 14:07 - 21 Nentor, 2020

Gjumë i mirë dhe lehtësim i ankthit/ 4 përfitimet e çajit të kamomilit

Çaji i kamomilit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit Çaji i kamomilit është përdorur prej kohësh në trajtimin e pagjumësisë. Kjo sepse kamomili përmban apigenin ,...

Shëndeti 14:19 - 18 Nentor, 2020

Ndiheni të lodhur dhe përgjumësht pasi keni ngrënë?/ Zbulohen arsyet pse ndodh kjo gjë

Të gjithë e kemi ndjerë atë – atë ndjenjë të përgjumur që depërton pas një vakt. Ju jeni të plotë dhe të relaksuar dhe po përpiqeni...

9 ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një gjumë të mirë
Shëndeti 11:39 - 18 Nentor, 2020

9 ushqimet që duhet të konsumoni për të patur një gjumë të mirë

Një gjumë i mirë është i rëndësishmëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike, të mbajë trurin...

Politikë 12:01 - 1 Nentor, 2020

Ekspertët e gjumit: Pse ka ardhur koha t’i jepet fund praktikës së ndryshimit të orës

Në SHBA ora dimërore vendoset këtë fundjavë më 1 nëntor, në Evropë dhe Shqipëri kjo gjë ka ndodhur që fundjavën e kaluar. Akrepat e orës kthehen...

6 arsyet pse ndiheni gjithnjë të lodhur
Life Style 16:10 - 9 Tetor, 2020

6 arsyet pse ndiheni gjithnjë të lodhur

Ka shumë arsye që mund të ndiheni të lodhur gjatë gjithë ditës edhe nëse po flini mjaftueshëm. Mund të jetë një  gjendje e quajtur sindromi i...

Blog 08:24 - 4 Tetor, 2020

Në cilën anë të shtratit flini?/Ja çfarë do të thotë kjo për personalitetin tuaj

Sipas një studimi me 3.000 të rritur të kryer nga “Premier Inn”, ata që flenë në anën e majtë të shtratit zgjohen më të lumtur, dhe...

Fletët e votimit me numra/ Revoltohet Agron Duka: Po na trajtojnë si bagëti të matrikulluara
Politikë 23:13 - 30 Shtator, 2020

Agron Duka bën “avokatinë” e Bashës/ Luli nuk po fle gjumë

Teksa po fliste për procesin e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, Agron Duka ka bërë “avokatinë” e aleatit të tij Lulzim Bashës. Duka...

Ëndërroni sikur po rrëzoheni dhe zgjoheni të trembur/ Çfarë është “hilja hipnike” dhe pse ndodh
Kuriozitete 12:23 - 28 Shtator, 2020

Ëndërroni sikur po rrëzoheni dhe zgjoheni të trembur/ Çfarë është “hilja hipnike” dhe pse ndodh

Gjithkush ka të ngjarë të ketë përjetuar një  hile hipnike ose tronditje teksa flini gjumë.Është ai momenti kur ju dridheni zgjuar për shkak të lëvizjes së...

Pritjes i erdhi fundi!/ Ledri Vula dhe Sara Hoxha bëhen prindër për herë të parë
Showbizz 23:17 - 13 Shtator, 2020

“Rrija pa gjumë për të folur në telefon”/ Ledri Vula tregon si është njohur me Sarën

Që nga dita kur zyrtarizuar lidhjen, këngëtari Ledri Vula dhe partnerja e tij Sara Hoxha janë kthyer në një ndër çiftet më të dashura për publikun....

Prindër, mos i gënjeni fëmijët!
Sociale 22:54 - 14 Korrik, 2020

Këshillat e Lira Gjikës/ Beben lajeni 30 minuta, nxirreni para pasqyrës dhe thojini këto fjalë…

Mjekia pediatre Lira Gjika, ka dhënë disa këshilla për të gjitha nënat e reja, që të kenë një jetë sa më të shëndetshme si për vete...

Life Style 15:14 - 7 Korrik, 2020

Nxjerrja e njërës këmbë jashtë batanijes para gjumit/ Zbuloni “misterin” e këtij zakoni të çuditshëm

Pas shumë përpjekjeve për të fjetur, shumica e njerëzve nxjerrin këmbën jashtë batanijes. Por, si ndikon dhe ku fshihet “misteri” i këtij zakoni të ccuditshëm Ndihmon...

Pozicioni në të cilin flini tregon shumë për personalitetin tuaj/ Zbuloni disa prej karakteristikave
Life Style 12:32 - 1 Korrik, 2020

Pozicioni në të cilin flini tregon shumë për personalitetin tuaj/ Zbuloni disa prej karakteristikave

Ne kemi gjetur një test të thjeshtë i cili mund të zbulojë shumë se kush jeni. Është një mënyrë e mirë për të zbuluar pak detaje...

VIDEO-“Të 7-at e karantinës”/ Florjan Binaj zbulon si po shkon periudha e izolimit
Showbizz 11:02 - 25 Qershor, 2020

VIDEO-“Të 7-at e karantinës”/ Florjan Binaj zbulon si po shkon periudha e izolimit

Aktori i njohur i humorit, Florjan Binaj, pak ditë më parë ndau me publikun lajmin se kishte rezultuar pozitiv me Covid-19. Që nga ai moment, Flori...

Me shume postime