Connect with Us

All posts tagged "gjuhe"

Politikë 20:31 - 4 Maj, 2020

“Tq pika pika robt”/ Nishani revoltohet me Ramën: Çfarë epiteti mund t’i vesh këtij kryeministri

Ish-presidenti, Bujar Nishani ka reaguar ashpër ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me gjuhën e përdorur nga ky i fundit me komentuesit në rrjetet sociale. Nishani shtroi...

Denoncim 21:09 - 18 Shtator, 2019

Denoncimi i “Fiks Fare”/ Nxënësit e shkollës “Pjetër Budi”, mësim italishteje me detyrim

Dhjetëra prindër janë ankuar në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” se fëmijët e tyre po detyrohen të mësojnë si gjuhë të parë italishten. Sipas ankesës, në...

Life Style 12:25 - 29 Maj, 2019

E keni gjuhën e çarë? Kujdes, këto shenja lidhen me një sëmundje serioze

1 – Nëse e keni gjuhën e çarë Një “çarje” në mes e gjuhës suaj mund të zhvillohet me moshën. Nëse vëren të çara në gjuhën...

Kryesore Show Biz 11:40 - 20 Mars, 2019

Është vetëm 3 vjeç dhe flet katër gjuhë/Djali i Lorik Canës i habit të gjithë

Djali i Lorik Canës, i cili mbush 4 vjeç në shtator,  di katër gjuhë dhe kjo falë prindërve dhe shkollës ku studion. Kështu është shprehur mami...

media italiane reagon ndaj nderkombetareve
Aktualitet 20:21 - 2 Mars, 2019

Media italiane reagon ndaj ndërkombëtarëve/ Përdorën një gjuhë jo diplomatike në Shqipëri

BE viziton Shqipërinë për shpëtimin e vendit, jo sepse akuzat për bashkëpunim me trafikun e drogës konsiderohen të pabazuara, por për shkak se frikësohet se është...

mosha e duhur per
Aktualitet 21:00 - 28 Shkurt, 2019

 Kjo është mosha e duhur për…

Mosha e duhur për të mësuar një gjuhë të huaj Sipas një studimi, mosha e duhur për të filluar mësimin e një gjuhe të re është...

idrizi shfrenon gjuhen ndaj qytetarit
Aktualitet 19:39 - 11 Shkurt, 2019

Foto-Shpëtim Idrizi përdor gjuhë rrugaçësh ndaj qytetarit

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi në një bisedë me një qytetar simpatizant të Partisë Socialiste nuk është përmbajtur në fjalorin e përdorur. Qytetari i shkruan Idrizit...

Kuriozitete 12:53 - 10 Shkurt, 2019

7 sekretet e gjuhës së trupit që duhet t’i mësojmë nga njerëzit e suksesshëm

Thonë që trupi e ka gjuhën e vet dhe nganjëherë ajo flet më shumë se sa vetë fjalët. Studimet e fundit kanë treguar se njerëzit, të...

kreu i lzhk, dashamir shehi ne studio
Aktualitet 17:58 - 2 Shkurt, 2019

Përplasjet në Kuvend/ Shehi kryqëzon Ramën

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehu ka thënë sot se gjuha që përdori kryeministri Edi Rama në Kuvend ishte shumë vulgare. Nga studio e emisionit “Kjo javë”...

Aktualitet 14:53 - 29 Janar, 2019

Nuk është anglishtja, kjo është gjuha që do të flitet në gjithë botën në të ardhmen

Gjuha kineze dhe anglishtja janë dy gjuhët më të folura në botë tani për tani. Por në të ardhmen një gjuhë tjetër do të dominojë mbi...

Aktualitet 16:35 - 14 Nentor, 2018

Gjuha e urrejtjes në mediat audiovizive/ AMA jep sugjerimet

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), dhe Këshilli i Ankesave, organizuan ditën e mërkurën, datë 14.11.2018, Tryezën e Rrumbullakët me temë “Gjuha e urrejtjes në mediat audiovizive”....

Kuriozitete 12:53 - 30 Tetor, 2018

E keni në majë të gjuhës po s’e nxirrni dot? Pse ndodh dhe si ta gjeni fjalën e humbur

Keni një bisedë dhe ju nuk e mbani mend atë fjalë që dëshironi të thoni, por e dini që e keni atë në majë të gjuhës...

Aktualitet 20:50 - 13 Tetor, 2018

Paralajmërimi i frikshëm i kritikut të politikanëve/ Rama fundos veten me paketën anti-shpifje

Këto ditët  e fundit në vendin tonë, po flitet pa fund për paketën anti-shpifje, të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Ditën e djeshme, ky i fundit...

Aktualitet 22:08 - 17 Shtator, 2018

“Mbylle, se po të flas unë e di ku shkon ti”/ Ngjela shpërthen ndaj historianit

Avokati Spartak Ngjela ka zhvilluar një debat të ashpër me historianin Panajot Barka në emisionin “360 Gradë” në  Ora News. Ngjela ka debatuar në lidhje me...

Aktualitet 23:01 - 1 Shtator, 2018

Konsiderohet si një nga gjuhët më të vështira/ Sa kohë i duhet një të huaji të mësojë shqip

Ndërkohë që shumica e të rinjve në Shqipëri janë duke u përpjekur të mësojnë gjuhën gjermane, një hartë e publikuar nga instituti i Shërbimit të Jashtëm...

Kuriozitete 23:50 - 13 Mars, 2018

Zbulohet një gjuhë e re!

Në një fshat të vogël përgjatë lumit Pergau në Sungai Rualu në Malajzi, gjuhëtarët kanë gjetur njerëz që flasin një gjuhë që ata nuk e kanë...

Aktualitet 23:30 - 14 Janar, 2018

Princesha 2 vjeçare di të flasë rrjedhshëm dy gjuhë/ Cila është ajo?

Familja mbretërore ka dy bukuri të vogla të cilat po rriten dita ditës në njerëz shembullorë. Charlotte dhe George janë të vegjëlit e Princit William dhe...

Aktualitet 23:00 - 1 Dhjetor, 2017

Studim/ Për sa javë mësohet shqipja nga të huajt

Çdo gjuhë e huaj ka kohën e vet për tu mësuar nga të huajt. Nuk është e lehtë dhe kërkon pak kohë. Falë përpjekjeve të Foreign...

Aktualitet 01:00 - 14 Tetor, 2017

Sa gjuhë kuptojnë kafshët?

Përgjigjia e shkurtër është, “Më shumë se sa mendoni.” Përgjigjia e gjatë është pak e komplikuar sepse studiuesit kanë gjetur se kjo varet nga shumë gjëra,...

Aktualitet 00:00 - 14 Tetor, 2017

Fjalët që përdorim në ditët e sotme/ Nuk ishin rreth 30 vjet më parë

Gjuha është një krijim i mrekullueshëm, vazhdimisht në ndryshim dhe ne ndryshim për t’iu përshtatur nevojave tona. Ndryshe nga disa gjuhë me rregulla më të ngurta,...

Aktualitet 23:50 - 8 Tetor, 2017

Emrat e bebeve që kanë një kuptim të papërshtatshëm në gjuhë të tjera

Nëse keni udhëtuar ndonjëherë jashtë shtetit, ndoshta ju jeni të njohur me konfuzionin që vjen nga mos njohja e gjuhës së atij shteti. Për fat të...

Aktualitet 00:10 - 23 Shtator, 2017

Pema e çudive/ Tregon se si gjuhët janë të lidhura me njëra tjetrën

A e dini se shumica e gjuhëve të ndryshme që flasim sot, mund të vendosen në vetëm disa grupe nga origjina e tyre? Kjo është ajo...

Kultura 16:15 - 29 Shtator, 2015

12 fjalët që zakonisht shkruhen gabimisht

Gjuhëtarët dhe akademikët tanë tërheqin vëmendjen vazhdimisht për kujdes në mirëshkrimin dhe mirëshqiptimin e shqipes, e cila, për fat të keq, si çdo fushë e jetës,...