Connect with Us

All posts tagged "Gjermania"

Aktualitet 17:05 - 27 Korrik, 2018

Ashpërsohen ligjet për OMGJ-të/ “Zemërohet” Gjermania

Gjykata Europiane e Drejtësisë (GJED) ka ashpërsuar ligjet për organizmat e modifikuar gjenetikisht. Siç raporton “Deutsche Welle”, deri më tani rregulli për etiketimin, vlente vetëm për...

Aktualitet 10:16 - 9 Korrik, 2018

Gjermania kërkon punonjës të kualifikuar/ Zbardhen kriteret

Qeveria gjermane do të paraqesë brenda këtij viti një ligj emigrimi. Për këtë ranë dakord partitë në koalicionin qeveritar. Por përmbajtja e një ligji të tillë...

Aktualitet 21:23 - 1 Korrik, 2018

Gjermania në “krizë”/ Kërkon fuqi punëtore në Shqipëri dhe Kosovë

Ministri i Shëndetësisë Spahn dhe kolegët e tij kritikojnë procedurën e stërzgjatur për viza pune në Kosovë dhe Shqipëri. Ata paralajmërojnë ndryshime. Ministri gjerman i Shëndetësisë...

Aktualitet 17:45 - 30 Qershor, 2018

SHBA përgatit tërheqjen e trupave nga Gjermania

Mund të jetë ndoshta taktikë e presidentit, Donald Trump para samitit të NATO-s por edhe shprehje e zemërimit të Trumpit për partnerët europianë, sidomos për Gjermainë....

Bota 18:04 - 29 Qershor, 2018

Progresi në negociata\ Gjermania kërkon konsolidimin e reformave

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, ka vlerësuar mbarëvajtjen e negociatave të BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë.  Në një prononcim të shkurtër për “DW”, ai ka...

Aktualitet 09:27 - 28 Qershor, 2018

Negociatat/ Gjermania: BE nuk bën pazare me Shqipërinë  

Intervistë ekskluzive me ministrin gjerman të shtetit për Çështjet e Europës, Michael Roth për politikat e BE-së ndaj Shqipërisë e Maqedonisë pas vendimit europian për hapjen...

Politikë 13:55 - 26 Qershor, 2018

Gjermania hap “dritën jeshile” për negociatat/ Fton Holandën dhe Francën ti bashkohen

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth, është shprehur se vendi i tij ka dhënë dritën jeshile për hapjen e negociatave për Shqipërinë. Roth ka ftuar gjithashtu...

Kryesore 17:03 - 22 Qershor, 2018

Negociatat me BE/ Berisha zbulon kushtet që “fundosin” Shqipërinë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar kushtet e Gjermanisë për çeljen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Në një intervistë për TV Klan, Berisha tha...

Kryesore 15:52 - 21 Qershor, 2018

Çelja e negociatave me Shqipërinë/ Çfarë kushtesh ka Gjermania?

Gjatë fjalës së tij në parlament, kreu i PD, Lulzim Basha ka hedhur akuza të forta ndaj qeverisë, duke e fajësuar edhe për bllokimin e negociatave...

Kryesore 11:02 - 21 Qershor, 2018

Basha jep lajmin “bombë”/ Gjermania kundër hapjes së negociatave

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka akuzuar Edi Ramën si gënjeshtar nga foltorja e Kuvendit. Sipas tij, kryeministri ka mashtruar shqiptarët, përsa i përket hapjes së...

Politikë 15:22 - 14 Qershor, 2018

Zyrtari i lartë jep lajmin e mirë/ Gjermania vijon mbështetjen e Shqipërisë drejt BE

Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist zhvilloi një takim me Sekretarin e Shtetit në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe të Mbrojtjes së Konsumatorit zotin Christian Lange dhe...

Aktualitet 18:08 - 11 Qershor, 2018

Gjermania “shuplakë” Ramës/ Jo, hapjes së negociatave?

“Kushti për hapjen e negociatave për anëtarësim është që vendet e Ballkanit Perëndimor të përmbushin plotësisht kriteret e duhura. Por kjo nuk ka ndodhur as në...

Aktualitet 09:26 - 1 Qershor, 2018

Task-Forca “Anti Skifter”/ Gjermania i dhuron dy makina dhe mjete komunikimi policisë shqiptare

Zyra Federale Kriminale Gjermane i dhuron dy automjete dhe disa mjete komunikimi Task-Forcës “ANTI SKIFTER” e ngritur pranë Zyrës Kombëtare EUROPOL, në Drejtorinë e Bashkëpunimit dhe...

Aktualitet 12:52 - 12 Maj, 2018

Çelja e negociatave/ Gjermania “shuplakë” Opozitës

Ndërsa ka folur për hapat e bërë nga Shqipëria për çeljen e negociatave, ministri gjerman Michael Roth,  i ka dhënë një leksion në distancë opozitës së...

Aktualitet 17:25 - 8 Maj, 2018

Tahiri “patate e nxehtë”/ Lubonja tregon çfarë fshihet pas dorëheqjes së ish-ministrit

Analisti Fatos Lubonja, ka analizuar situatën aktuale politike në vend, duke u ndalur tej dhënia e dorëheqjes nga mandati i deputetit nga ish-ministri i Brendshëm Saimir...

mustafaj kunder bashes
Aktualitet 17:21 - 25 Prill, 2018

Hapja e negociatave/ Mustafaj: Ndikimi i Gjermanisë, zero!

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka folur për dhënien e rekomandimit të KE-së, për Shqipërinë dhe Maqedoninë me qëllim...

Aktualitet 23:02 - 24 Prill, 2018

Gjermanët investim gjigant në Serbi, punësohen 11.000 persona

Kompanitë gjermane janë duke vazhduar edhe më tutje investimet në Serbi. Së fundmi, është firma e njohur “Leon”-i e cila ka derdhur miliona euro në shtetin...

besnik mustafaj ish minister i jashtem
Aktualitet 17:24 - 18 Prill, 2018

Çelja e negociatave/ Mustafaj: I druhem faktit se …  

Ish-ministri i Jashtëm dhe ish-ambasadori i vendit, Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 teksa ka komentuar dhënien e rekomandimit të KE-së, për Shqipërinë...

Aktualitet 21:41 - 17 Prill, 2018

Rekomandimi i KE/ Basha: Vendim i rëndësishëm, por Gjermania …

Kryetari i Partisë Demokratike, njëherësh kryetar i opozitës në vend, Lulzim Basha, ka reaguar pas rekomandimit të KE-së për çeljen e negociatave për anëtarësimin në BE...

Bota 19:44 - 2 Mars, 2018

Gjermania ndalon veturat dizel/ Mijëra nisen drejt Ballkanit me çmim të lirë

Pas vendimit të Gjykatës Federale Administrative në Gjermani shtohen kërkesat ndaj industrisë së automjeteve për të modifikuar teknikën e motorëve dizel. Po ashtu rriten shitjet drejt...

Aktualitet 09:10 - 5 Shkurt, 2018

Gjurmët e drogës/ Nga Shqipëria, ky “shtet maskarenjsh”, në lagjet gjermane

Revista e njohur gjermane «Stern» shkruan në një reportazh të gjatë mbi klanet shqiptare në Europën qendrore, ku ato po marrin kontrollin në biznesin e drogës....

Aktualitet 15:22 - 10 Janar, 2018

Gjermania dhe Franca dërgojnë emisarët në Kosovë për shkak të Gjykatës Speciale

Një delegacion i përbërë nga i dërguari i posaçëm për Evropën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s në Ministrinë Gjermane të Punëve të Jashtme, Christian Hellbach...

Aktualitet 14:53 - 3 Janar, 2018

Gjermania “rrëmben” shqiptarët e kualifikuar

Gjermania po njeh një bum të vendeve të reja të punës. Numri i personave që kanë punuar në ekonominë më të madhe të Evropës, në 2017-ën,...