Connect with Us

All posts tagged "Gjermania"

Blog 10:39 - 19 Tetor, 2019

Franca refuzon zgjerimin e BE-së në Ballkan, pasi kjo forcon shumë Gjermanisë

Nga Timothy Less “Open Democracy” * Liderët evropianë, refuzuan sërish kërkesën e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian....

Politikë 12:15 - 18 Tetor, 2019

Franca kundër negociatave/ Gjermania, plan “B” për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Liderët e Bashkimit Europian, pas dikutimesh të gjata që prej ditës së djeshme, duket se ende nuk kanë një qëndrim final sa i takon çeljes së...

Blog 10:26 - 15 Tetor, 2019

Amerexit/ Çfarë ndodh nëse Amerika largohet nga Evropa?

Nga Robert Fry “The Article” * Të gjithë i kanë aktualisht sytë tek tragjedia që po ndodh në veri të Sirisë. Për kurdët, leksionet e hidhura...

Blog 10:31 - 7 Tetor, 2019

Të arrijmë një marrëveshje, Evropa s’përballon dot më çmendurinë “Brexit”

Nga Christiane Hoffmann “Der Spiegel” * Është e natyrshme që të gjithë po i rezistojnë idesë së rihapjes së bisedimeve, për një marrëveshje mbi Brexit që...

Blog 11:10 - 4 Tetor, 2019

Demokracia po sulmohet/ A do të luftojë sërish Evropa për ta mbrojtur?

Nga Noah Barkin “Foreign Policy” * Në fillim të muajit gusht, teksa po shtoheshin spekulimet se ushtria kineze po përgatitet të shtypë me dhunë protestat pro-demokracisë...

Bota 08:38 - 3 Tetor, 2019

Pas gati 30 vitesh, ribashkimi gjerman ende s’ka përfunduar?

A ka përfunduar ribashkimi gjerman pas gati 30 vjetësh? Aspak, thotë Kay-Alexander Scholz, ekziston edhe një trashëgimi e vështirë. Nga rinia kërkohet të bëjë një përpjekje...

Blog 10:35 - 1 Tetor, 2019

Gensheri në Pragë, një thriller politik gjerman në tre akte

Ndriçim i dobët, cilësi e dobët e tonit, një fjali jo e plotë. Janë sekonda që përshpejtojnë historinë. Fjalimi i Gensherit nga ballkoni në Pragë ishte...

Bota 15:05 - 30 Shtator, 2019

Seehofer i shqetësuar me sasinë e armëve tek ekstremistët e djathtë/ RReziku është i qartë

Rreziku është i qartë – përmasat e armatimit ilegal të ekstremistëve të djathtë në Gjermani janë tepër shqetësuese. Këtë e ka komentuar edhe ministri i Brendshëm...

Bota 14:43 - 30 Shtator, 2019

Politika e jashtme gjermane/ Notë e dobët për qeverinë “Merkel”

Dy vite pas zgjedhjeve të fundit parlamentare në Gjermani, duket se politika e jashtme gjermane ka mbetur pa ide të qarta. Ky është një moment i...

Bota 09:03 - 28 Shtator, 2019

“Kundërpeshë ndaj nacionalizmit të Trumpit”/ Një aleancë e re në horizont

Më shumë se 30 ministra të Jashtëm dëgjuan fjalimin e ministrit të Jashtëm gjerman, Heiko Maas në New York, kundër veprimeve të njëanshme. Shumëkush dëshiron një...

Politikë 09:36 - 27 Shtator, 2019

Zëri i Amerikës: Bundestagu konfirmon qëndrimin ndaj Shqipërisë

Bundestagu gjerman konfirmoi mbrëmjen e së enjtes, pa ndonjë ndryshim, qëndrimin e grupit të tij kryesor parlamentar, CDU/CSU si dhe të socialdemokratësve të SPD-së, pro hapjes...

Politikë 11:44 - 26 Shtator, 2019

Mazhoranca feston dështimin/ Berlini ndëshkon qeverinë

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka reaguar në lidhje me vendimin e Budestagut gjerman për rekomandimin pozitiv, për hapjen e negociatave për Shqipërinë....

Politikë 14:56 - 25 Shtator, 2019

Manuel Sarrazin kritikon kushtet e reja për Shqipërinë

Politikani i Të Gjelbërve, Sarrazin tha, se partia e tij do të japë miratimin për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Ai ka...

Ekonomi 21:29 - 24 Shtator, 2019

Gjermania i jep Shqipërisë 10 milionë euro për bujqësinë

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me GIZ, prezantuan sot programin “Zhvillim i Qëndrueshëm Rural” (SRD), i financuar nga Ministria Federale Gjermane e Ekonomisë...

Politikë 10:47 - 19 Shtator, 2019

Hapja e negociatave/ Ish-ministri i Ramës zbulon mesazhin e Gjermanisë

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, ka reaguar në lidhje me 9 kushtet që sikurse raportohet nga mediat, i ka vënë Gjermania Shqipërisë, për të...

Politikë 16:17 - 18 Shtator, 2019

Hapja e negociatave/ Publikohen 9 kushtet e CDU/CSU për Shqipërinë

Publikohen 9 kushtet që Gjermania i ka vendosur Shqipërisë për çelejn e negociatave me Bashkimin Europian. Korrespondetja e ‘’Deutsche Welle’’ në Gjermani, Anila Shuka ka bërë...

Politikë 11:59 - 16 Shtator, 2019

Gjermania kërkon “peshq” në rrjetën e drejtësisë?/ Ja si përgjigjet Balla

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla në një prononcim për mediat, është shprehur se Gjermani mbështet rrugën e integrimit europian të Shqipërisë. Balla tha...

Politikë 18:19 - 13 Shtator, 2019

Pro hapjes së negociatave me Shqipërinë/ Deutsche Welle citon socialdemokratin gjerman

Deputeti socialdemokrat gjerman, Christian Petry, ka thënë për Deutsche Welles, se partia e tij është duke finalizuar kompromisin me kristiandemokratët dhe kristiansocialët për hapjen e negociatave...

Bota 12:18 - 12 Shtator, 2019

Angela Merkel e sheh Gjermaninë para sfidave të mëdha

Mbrojta e klimës, digjitalizimi, siguria nacionale… janë vetëm disa nga sfidat, për të cilat foli Angela Merkel në Bundestag. Në veçanti ruajtja e klimës konsiderohet si...

Politikë 14:59 - 11 Shtator, 2019

Shqipëria ndër vendet e para për dëbime nga Gjermania

Njerëzit nga Ballkani mund të jetojnë në Gjermani vetëm në kuadër të qëndrimit me leje pune. Rregullorja e Ballkanit e mundëson këtë. Shanset për azil janë...

Blog 11:22 - 10 Shtator, 2019

Pesë sfidat kryesore, me të cilat përballet sot Evropa

Nga Jacopo Barigazzi “Politico.eu” * Betejat më të mëdha të Evropës, nuk kanë të bëjnë vetëm me politikat, por me vetë identitetin e Bashkimit Evropian. Po cilat...

Politikë 15:15 - 9 Shtator, 2019

Deputeti gjerman: BE të hapë negociatat me Shqipërinë

Para përcaktimit të pozicionit të unionit CDU/CSU ende i pavendosur lidhur me hapjen e negociatave BE-Shqipëri, vjen një vlerësim pozitiv nga deputeti socialdemokrat gjerman, Nezahat Baradari....

Bota 08:33 - 9 Shtator, 2019

DW: Asnjë ndryshim, vetëm tregti me Kinën

Njëmbëdhjetë marrëveshje dhe disa fjalë paralajmëruese për Hong Kongun: Me Kinën, Gjermania luan me kujdes dhe me taban të dyfishtë. Pikërisht tani duhet pak guxim nga...