Connect with Us

All posts tagged "Gjermania"

Bota 11:07 - 4 Shtator, 2019

Peter Beyer: Jo ndryshimit të kufijve të Kosovës

Deputeti i Bundestagut, Peter Beyer vizitoi Prishtinën pas një vizite në Beograd, ku shprehu qëndrimin gjerman kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës. Pas tij vizitojnë Beogradin...

Blog 10:23 - 3 Shtator, 2019

Pas Angela Merkelit, Europës i duhen udhëheqës më të guximshëm

Nga Giuseppe Scognamiglio “EastWest” * Mëngjesin e 29 tetorit të vitit të shkuar, pasi humbi 11 për qind të votave në zgjedhjet rajonale në Hese, Angela...

Bota 08:46 - 3 Shtator, 2019

Koha për një mision gjerman në Ngushticën e Hormuzit?

Si mund të garantohet siguria e anijeve ndërkombëtare të transportit në Ngushticën e Hormuzit – një nga rrugët më të rëndësishme detare në botë? Ekspertët diskutojnë...

Bota 10:01 - 1 Shtator, 2019

Bombat e para ranë në Vielun/ Si nisi Lufta e Dytë Botërore

Më 1 shtator 1939 avionët ushtarakë gjermanë shkatërruan qytetin e vogël polak, Vielun. Bombardimi i Vielunit shënoi jo vetëm fillimin, por edhe krimin e parë të...

Bota 09:27 - 1 Shtator, 2019

Dy lande votojnë/ Gjermania mban frymën

Këtë të dielë (01.09) votohet në landet gjermane lindore, Saksoni e Brandenburg. Zgjedhjet po ndiqen me shumë interes, pasi rezultatet mund të shkaktojnë tërmet politik, për...

Bota 09:42 - 31 Gusht, 2019

Një Gjermani tjetër pas zgjedhjeve në Lindje?

Zgjedhjet të dielën në landet lindore gjermane Saksoni dhe Brandenburg pritet të forcojnë dukshëm AfD-në. Pasojat për klimën politike në Gjermani mund të jenë largvajtëse, shkruan...

Bota 12:06 - 29 Gusht, 2019

Trafik në rritje në Rrugën e Mëndafshit

Çfarë mund të bëjnë Gjermania dhe Evropa për të mos u shtypur në luftën tregtare të SHBA me Kinën? Të veprojnë në mënyrë më strategjike dhe...

Blog 10:04 - 29 Gusht, 2019

Dy herë kandidat për Çmimin Nobel, refuzoi të shpëtonte të birin nga gjermanët/ Çfarë nuk dini mbi Josif Stalinin

Josif Stalini, mbetet padyshim një nga diktatorët më famëkeqë në histori. Gjithsesi sundimi i tij i pamëshirshëm e shndërroi Bashkimin Sovjetik në një nga superfuqitë më...

Blog 10:17 - 28 Gusht, 2019

Evropa t’i japë fund trajtimit ç’njerëzor të emigrantëve ilegalë

Nga Leonid Bershidsky “Bloomberg” * Në korrik të këtij viti, në Detin Mesdhe u mbytën më shumë emigrantë se sa në korrikun e vitit 2015, në...

Bota 11:12 - 26 Gusht, 2019

Çfarë po e frenon ekonominë gjermane?

As agresiviteti i Donald Trumpit, as kërcënimet e Kinës apo një Brexit pa marrëveshje nuk e rrezikojnë ekonominë gjermane dhe prosperitetin ekonomik sa impulsi i dobët...