Connect with Us

All posts tagged "Gjermania"

Kronika 17:07 - 23 Gusht, 2019

Trafikoi 613 kg kokainë/ Gjykata gjermane vendos ekstradimin e Arbër Çekaj në Shqipëri

Afro një vit e gjysmë pas arrestimit, drejtësia gjermane ka vendosur për ekstradimin e Arbër Cekajt në drejtim të Shqipërisë. Sipas informacioneve vendimi për lejimin e...

Bota 15:11 - 23 Gusht, 2019

Gjermania dëbon gjithnjë e më shumë të huaj/ Zbardhen shifrat  

Shumica e të dëbuarve në vitin 2018 qenë qytetarëve të vendeve të Evropës Lindore, në veçanti shqiptarë, ukrainas dhe serbë. Këto shifra i njoftoi në Bundestag...

Sociale 08:19 - 23 Gusht, 2019

Gjermania super-oferta për personelin shëndetësor shqiptar/ QSUT drejt zbrazjes

Vala e emigracionit të personelit shëndetësor që ka prekur prej vitesh Shqipërinë rrezikon të përforcohet edhe më tej për shkak se spitalet gjermane kanë rritur stimujt...

Bota 15:15 - 22 Gusht, 2019

Trump sërish i pakënaqur me Gjermaninë

Presidenti amerikan, Donald Trump gjithmonë ankohet, se vendi i tij trajtohet kudo “jo drejt”. Madje edhe në tregjet financiare, gjermanët kanë kushte shumë më të mira...

Politikë 16:29 - 20 Gusht, 2019

Meta takon ambasadorin e ri gjerman/ “Mirërpresim ndihmën për integrimin”

Presidenti Ilir Meta ka pranuar sot Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Republikës Federale të Gjermanisë, Peter Zingraf. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis...

Bota 15:30 - 20 Gusht, 2019

Gjermania për herë të parë merr fëmijët e IS nga Siria

Autoritetet kurde në Siri kanë dorëzuar në konsullatën gjermane në Erbil katër fëmijë të luftëtarëve gjermanë të IS. Mbi 100 fëmijët e tjerë të xhihadistëve gjermanë...

Bota 12:52 - 13 Gusht, 2019

Punëtorët sezonalë në fushat e Gjermanisë

Rreth 300.000 punëtorë sezonalë vijnë kryesisht nga Europa Juglindore në Gjermani, për të ndihmuar në bujqësi e gastronomi. Edhe për ta vlen e drejta e pagës...

Aktualitet 08:19 - 18 Korrik, 2019

Të rinjtë drejt Gjermanisë/ Numri i lejeve të qëndrimit për studentët u rrit me 45%

Trendi i studentëve shqiptarë që po zgjedhin të studiojnë jashtë ka qenë në rritje së fundmi. Pjesa më e madhe e tyre i janë drejtuar universiteteve...

Aktualitet 08:15 - 17 Korrik, 2019

Shqiptarët po ikin edhe si të punësuar/ Kryeson Gjermania, trend dhe Malta  

Tashmë jo vetëm si azilantë, shqiptarët po ikin edhe si të punësuar. Gjatë 2018-s janë dhënë 9,288 leje qëndrimi nga vendet e Bashkimit Europian për arsye...

Aktualitet 09:51 - 15 Korrik, 2019

Tri fuqitë evropiane apel për ulje tensioni Teheran-SHBA

Gjermania, Franca e Britania e Madhe bëjnë thirrje për veprim “të përgjegjshëm” për të ulur tensionet mes Teheranit dhe SHBA mbi marrëveshjen atomike të vitit 2015...