Connect with Us

All posts tagged "Gjermania"

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura/ Manastirliu: Kemi rritur me 50% kapacitetet në terapinë intensive
Politikë 14:12 - 23 Shtator, 2020

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura/ Manastirliu: Kemi rritur me 50% kapacitetet në terapinë intensive

“Kapacitetet e terapisë intensive në aparatura jetëshpëtuese janë rritur me 50% për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e COVID19”. Deklarata u bë nga Ministrja...

Politikë 08:30 - 21 Shtator, 2020

Me borxhe rekord kundër krizës së Covid-19

Gjermania do të hyjë në borxhe të reja në vitin 2021. Parashikimet flasin për 96,2 miliardë euro. Kjo mund të ndodhë vetëm nëse parlamenti bën vlerësimin...

Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt, se do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në. Gjermania është një nga vendet dyshuese. Burime të Deutsche Welles bëjnë të ditur se kryeministri shqiptar, Edi Rama, ndodhet për një vizitë dyditore në Gjermani. Ai është takuar të enjten, 17.09.20 në mbrëmje, në një darkë me një grup parlamentarësh nga Bundestagu Gjerman. I pranishëm ka qenë edhe kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë. Taulant Balla, i cili është edhe kryetar i Shoqatës Parlamentare të Miqësisë Shqipëri-Gjermani. Sipas qarqeve ne Berlin, Rama ndodhet në Gjermani për të lobuar te grupi parlamentar më i madh në Bundestag, CDU/CSU, për t'i dhënë Shqipërisë po-në e hapjes së konferencës së parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave me BE--në. Por siç mësoi DW nga qarqet parlamentare pranë CDU/CSU, në takim nuk merrte pjesë as kryetari i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor nga partia CDU/CSU, Johann Wadephul, dhe as kryetari i Komisionit për BE në Bundestag, Günther Krichbaum. Ende shumë punë Në një konferencë të Institutit Aspen në Berlin, të zhvilluar të enjten, me 17.09., si dhe në një konferencë të mëparshme të zhvilluar javën e kaluar në Fondacionin Konrad Adenauer në Berlin, të dyja me rregulla “chattam house”, ka dalë në pah, se deri tani vendet e zakonshme skeptike të BE-së, ndër to edhe Gjermania, nuk janë bindur ende se Shqipëria e meriton çeljen e konferencës së parë ndërqeveritare. Dy pikat më delikate në argumentimin e skeptikëve nga Gjermania janë: ligji anti shpifje dhe ndryshimet që iu bënë marrëveshjes së 4 korrikut për ligjin elektoral në parlament, vetëm disa ditë pasi palët, opozita dhe qeveria, ishin dakordësuar pas ndërhyrjeve të diplomatëve perëndimorë në Shqipëri. "Do të duhet shumë punë diplomatike dhe politike deri sa të vijë te hapja e konferencës së parë ndërqeveritare", thonë skeptikët në Berlin. Nuk takohet me kancelaren Kohët e fundit Shqipëria është lëvduar nga qeveria gjermane për angazhimin e saj për të ndërmjetësuar në konfliktin e Bjellorusisë. Por, ndryshe nga ç'ishte raportuar më parë nga disa mediume të Tiranës. Rama nuk ka pasur takim me kancelaren Angela Merkel, i thanë DW-së burime diplomatike nga Berlini. Sipas burimeve të DW, në mesditë, Edi Rama do të niset për Bavari.
Aktualitet 09:22 - 18 Shtator, 2020

Gjermania ende e pabindur për integrimin e Shqipërisë/ Ja me kë u takua Rama në Berlin

Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt, se do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në. Gjermania është...

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?
Blog 08:13 - 16 Shtator, 2020

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?

Nga Dalibor Rohac “American Interest” Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë intelektualë perëndimorë dyshuan nëse Gjermania mund të bëhej sërish një komb demokratik i civilizuar. Megjithatë,...

Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë
Bota 16:50 - 15 Shtator, 2020

Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë

Gjermania planifikon të ofrojë strehim për 1,500 migrantë që aktualisht janë në ishujt grekë, kanë thënë disa burime qeveritare për agjencinë e lajmeve AFP, ndërkohë që...

Aleksej Navalny
Bota 14:31 - 9 Shtator, 2020

Helmimi i Navalny/ Rusia kritikon G7-ën për fushatë dezinformimi

Vazhdojnë akuzat nga ana e Moskës, ku këtë herë ka sulmuar shtetet e G7, për “fushatë masive dezinformimi”, që kishte në fokus rritjen e mbështetjes për...

Lufta e Dytë Botërore përfundoi 75 vjet më parë/ Ç’mund të na mësojë ajo mbi luftën kundër koronavirusit
Blog 13:03 - 3 Shtator, 2020

Lufta e Dytë Botërore përfundoi 75 vjet më parë/ Ç’mund të na mësojë ajo mbi luftën kundër koronavirusit

Nga Rebecca Grant “Fox News” Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin, e mërkura shënoi fundin e një lufte tjetër globale shumë vdekjeprurëse, pikërisht 75 vjet...

Nga Ilir Levonja/ Përse nuk bën përpara Shqipëria
Opinione 13:26 - 2 Shtator, 2020

Nga Ilir Levonja/ Përse nuk bën përpara Shqipëria

Për të kuptuar se përse nuk bën përpara vendi ynë, mjaft të bëjmë një krahasim të thjeshtë, mes Edi Ramës dhe Angela Merkelin. Plot dy vjet...

Bota 13:41 - 28 Gusht, 2020

Gjermania ashpërson masat kundër Covid-19/ Paralajmërimi i Merkel: Gjendja mund të përkeqësohet

Gjoba prej 50 eurosh për këdo që kapet pa maskë, ndalim i festave të mëdha publike deri vitin e ardhshëm. Gjermania shtrëngon masat për të frenuar...

Statistikat/Kush është vendi që prodhon më shumë akullore në BE?
Kuriozitete 10:46 - 21 Gusht, 2020

Statistikat/Kush është vendi që prodhon më shumë akullore në BE?

Stina e ngrohtë e verës rikthen në përditshmëri konsumin e akullores dhe në Evropë viti që lamë pas rezulton të jetë një vit i suksesshëm prodhimi...

Covid-19/ Gjermania fajëson shqiptarët për rritjen e numri të të infektuarve
Shëndeti 20:55 - 19 Gusht, 2020

Covid-19/ Gjermania fajëson shqiptarët për rritjen e numri të të infektuarve

Kreu i Institutit Shëndetësor gjerman ”Paul Ehrlich”, Lothar Wieler tha sot në një deklaratë për shtyp se shumica e rasteve të reja me Covid-19 mund të...

Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave
Bota 19:23 - 17 Gusht, 2020

Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave

Franca ka angazhuar trupat e ndërhyrjes së shpejtë për të zbatuar vënien e maskave, pasi po përjeton shtimin më të madh të infektimeve që nga maji....

“Ministria dhe komiteti në botën e çudirave”/ “Shpërthen” keq mjeku Dasho
Shëndeti 08:47 - 17 Gusht, 2020

Nga Erion Dasho/ Një leksion shqiptar për Gjermaninë

“Ne, Shqipëria, nuk besojmë se tamponat në kufi për ata që hyjnë në vendin tonë, kanë ndonjë efekt real në luftën kundër Covidit dhe si ne...

Gustavi i Madh
Blog 08:30 - 17 Gusht, 2020

“Gustavi i Madh”/ Topi gjigant përmes të cilit Gjermania u përpoq të pushtonte Evropën

“Gustavi i Madh”, është është emri i një topi të prodhuar nga gjermanët për Luftën e Dytë Botërore. Një armë me predha shpuese me një diametër...

Greenpeace
Blog 10:15 - 6 Gusht, 2020

Greenpeace/ Një sulm bërthamor ndaj Gjermanisë do të vriste gjysmë milion banorë

Një studim i Greenpeace tregon se çfarë mund të ndodhë, nëse Gjermania sulmohet me armë bërthamore. Sipas një simulimi, prej një bombe të vogël bërthamore, në...

Bota 08:40 - 5 Gusht, 2020

Koronavirusi/ Gjermania në prag të valës së dytë të pandemisë

Në Gjermani deri tani luftimi i Coronës kishte shkuar mirë. Por numri i turistëve të infektuar po rritet. Dhe këtë javë landet e para kanë filluar...

Kina një rivale sistematike e BE-së, siguria e qytetarëve tanë është në rrezik
Blog 08:34 - 5 Gusht, 2020

Kina një rivale sistematike e BE-së, siguria e qytetarëve tanë është në rrezik

Nga Michael Roth “Der Spiegel International” * Koronavirusi nuk interesohet për ideologji apo gjeopolitikë. E megjithatë pandemia ka qenë prej kohësh katalizatore e rivalitetit midis fuqive...

“Virusi s’bën pushime”!/ Gjermania merr vendimin, teste falas në aeroporte, stacione treni e klinika mjekësore
Bota 09:50 - 1 Gusht, 2020

“Virusi s’bën pushime”!/ Gjermania merr vendimin, teste falas në aeroporte, stacione treni e klinika mjekësore

Nga e shtuna, ata që kthehen nga pushimet mund të testohen në përgjithësi dhe falas në Gjermani. Për pushuesit nga zonat e rrezikut ekzistojnë rregulla më...

Heiko Maas
Bota 08:44 - 27 Korrik, 2020

Gjermania kundërshton propozimin për kthimin e Rusisë në G7

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka kundërshtuar kthimin e Rusisë në Grupin e Shtatë Shteteve më të Industrializuara (G7), pas presidenti amerikan, Donald Trump ka...

Lajme 14:35 - 24 Korrik, 2020

Sërish viza gjermane për ata me kontratë pune, por edhe pengesa

Shumë vetë presin për një vizë pune për të ardhur në Gjermani. Po si qëndron puna aktualisht me dhënien e vizave në ambasada? Dhe a po...

Shifrat alarmante/ Sa qytetarë janë larguar nga Shqipëria gjatë viteve 1990-2020, pritet të largohen dhe 615 mijë
Blog 08:32 - 22 Korrik, 2020

Covid-19/ Cili vend do të triumfojë në botën pas pandemisë?

Nga Ruchir Sharma ”The New York Times” * Imagjinoni një vend, një fuqi të madhe ekonomike perëndimore, ku koronavirusi mbërriti më vonë, por që qeveria, në...

Komploti i 20 Korrikut/ Kur elita u përpoq të vriste Hitlerin, për të shmangur humbjen poshtëruese të Gjermanisë
Blog 10:20 - 20 Korrik, 2020

Komploti i 20 Korrikut/ Kur elita u përpoq të vriste Hitlerin, për të shmangur humbjen poshtëruese të Gjermanisë

Rreth 200 kundërshtarë të nazizmit morën pjesë në “Operacionin Valkyrie” , komplot i dështuar i 20 korrikut 1944 për të vrarë Adolf Hitlerin, dhe për të...

Ambasada gjermane paralajmëron qytetarët e saj/ Shqipëria, rajon me rrezikshmëri
Sociale 12:03 - 10 Korrik, 2020

Ambasada gjermane paralajmëron qytetarët e saj/ Shqipëria, rajon me rrezikshmëri

Ambasada gjermane në Shqipëri ka paralajmëruar qytetarët e saj se Shqipëria kategorizohet aktualisht nga institucionet kompetente shëndetësore gjermane si rajon me rrezikshmëri për shkak të situatës...