Connect with Us

All posts tagged "Gjermani"

Bota 09:29 - 28 Tetor, 2020

Mungesë dramatike infermierësh në Gjermani

Mjekët reanimatorë paralajmërojnë për mungesën e 3500 deri në 4000 infermierëve për të përballuar pacientët me Covid-19 në spitalet gjermane. Në spitalet gjermane janë shtuar kapacitetet...

Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra
Bota 18:13 - 27 Tetor, 2020

Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra

Kancelarja Angela Merkel të martën u bëri thirrje gjermanëve t’i “përmbahen asaj që dimë” për koronavirusin, në një kohë kur Gjermania lufton me një valë të...

Gjermani/ Gjendet një bombë nga Lufta e Dytë Botërore, evakuohen mijëra persona në Këln
Bota 20:23 - 26 Tetor, 2020

Gjermani/ Gjendet një bombë nga Lufta e Dytë Botërore, evakuohen mijëra persona në Këln

Në Këln të Gjermanisë është gjetur një bombë e pashpërthyer që daton nga Lufta e Dytë Botërore Një bombë e Luftës së Dytë Botërore është gjetur...

Bota 17:44 - 25 Tetor, 2020

Pandemia e Covid/ Sulmohet me molotov Instituti për sëmundjet infektive në Gjermani

Ndërtesa e Institutit “Robert Koch”, në Gjermani është sulmuar me molotov duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Rojet e sigurisë tregojnë se arritën t’i dallonin agresorët...

Gjermania në gjendje kritike prej Covid-19/ Numri i viktimave arrin në 10,000
Bota 14:52 - 24 Tetor, 2020

Gjermania në gjendje kritike prej Covid-19/ Numri i viktimave arrin në 10,000

Gjermania ka humbur rreth 10,000 persona nga COVID-19 dhe ka regjistruar një rritje të infeksioneve. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se Hemisfera Veriore është në...

Bota 14:42 - 24 Tetor, 2020

Gjermania shënon rritje masive të infektimeve me Covid-19/ Merkel apel qytetarëve: Reduktoni kontaktet

Kancelarja Merkel apeloi sërish të shtunën në videomesazhin javor tek qytetarët që të reduktojnë sa të mundin kontaktet personale për të ulur valën e pandemisë. Gjermania...

Infektohen me Covid 7 mësues në Korçë/ Pezullohet mësimi
Bota 11:27 - 24 Tetor, 2020

Gjermania mes rritjes së infektimeve dhe paralajmërimit për një mbyllje të dytë

Për të dytën ditë me radhë në Gjermani raportohen 11.000 raste të reja infektimesh nga koronavirusi. Një mjek i ekipit drejtues paralajmëroi se 20.000 infektime në...

Bota 15:20 - 19 Tetor, 2020

Gjermani/ Samiti i integrimit nën shenjën e Coronës

E ngarkuara e qeverisë gjermane për integrimin, Annette Widmann-Mauz shprehet e shqetësuar për ndikimin negativ të pandemisë së Coronës tek integrimi i migrantëve. Një samit për...

Kompania “Eli Lilly” ndërpret provat klinike për ilaçin kundër COVID-19
Shëndeti 19:07 - 18 Tetor, 2020

Lajm i mirë nga Gjermania/ Vaksina mund të jetë gati këtë dimër

Me ardhjen e vjeshtës duket se shifrat e Covid-19 kanë ardhur duke u shtuar, ashtu siç edhe ishte paralajmëruar nga ekspertët shëndetësorë. E gjithë bota është...

“Luli bën çfarë i thonë ata të tre”/ Rama nga Asambleja e PS: Me ne në krye ka shumë vështirësi por nesër…
Aktualitet 15:46 - 18 Tetor, 2020

A do njihet patenta shqiptare në Gjermani?/ Rama: Ky moment i shumëpritur do të vijë shpejt!

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se shumë shpejt patenta shqiptare mund të njihet edhe në Gjermani. Rama tha se tanimë e kemi kaluar provimin e autoriteteve...

Emrat-Kush janë dy trafikantët shqiptarë që dyshohet se i njoftoi Shkëmbi se po hetoheshin nga Gjermania
Aktualitet 10:37 - 15 Tetor, 2020

Nxori sekretin hetimor/ Gjykata e Posaçme e Apelit jep vendimin për Artan Shkëmbin

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi pezullimin nga detyra numrin dy të OFL, Artan Shkëmbi. Artan Shkëmbi është hetuar 6 muaj më parë...

Rekord i ri. Gjermania regjistron mbi 5,000 raste me koronavirus
Bota 10:24 - 14 Tetor, 2020

Rekord i ri/ Gjermania regjistron mbi 5 mijë raste me koronavirus

Gjermania ka regjistruar më shumë se 5,000 raste me koronavirus brenda 24 orëve, për herë të parë nga muaji prill. Shifrat e publikuara nga Insitituti Robert...

Numri i infektimeve të reja me Corona në të gjithë vendin u rrit në mes të javës - në veçanti qytetet e mëdha po shkaktojnë shqetësim. Pas Berlinit dhe Frankfurtit mbi Main, edhe Shtutgarti raportoi të Shtunën në mbrëmje kalimin e vlerës kritike të 50 infektimeve të reja për 100.000 banorë në shtatë ditë. Kryeqyteti i landit federal të Baden-Württemberg tani synon të marrë pa humbur kohë kundërmasa. "Shifrat po rriten në mënyrë shqetësuese, aq sa Zyra e Shëndetit Publik nuk mund të garantojë më ndjekjen e personave të kontaktit, gjë që është aq e rëndësishme për kontrollin e pandemisë," shpjegoi Stefan Ehehalt, kreu i Zyrës së Shëndetit Publik të Shtutgartit. Prandaj tani duhet të mobilizohet për gjurmimin e të infektuarve e gjithë administrata e qytetit dhe po kërkohet mbështetja e ushtrisë, Bundeswehrit. Kryetari i Bashkisë së Shtutgartit, Fritz Kuhn tha pas një telefonate konferencë se duhen ndërmarrë veprime të vendosura për të ulur përsëri shifrat. "Kjo është mënyra e vetme që ne mund t'i mbajmë të hapura shkollat, kopshtet ditore, bizneset dhe shitësit me pakicë. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që të gjitha rastet të gjurmohen në Zyrën e Shëndetit Publik." Edhe Esseni kalon kufirin për paralajmërimin Në të gjithë Gjermaninë, gjithnjë e më shumë qytete po prekin numrin kritik të 50 rasteve të reja të infektimeve për 100.000 banorë. Këtë kufi e kaluan Berlini, Frankfurti mbi Main, Bremeni dhe Këlni. Të dielën Qendra e landit për Shëndetësinë në landin e Renanisë-Veriore-Vestfalisë informoi se Esseni ka pasur brenda shtatë ditësh 57.3 raste të reja infektimesh për 100.000 banorë. Në të gjithë Gjermaninë, numri i personave të infektuar rishtas me virusin Corona arriti 3483 të dielën, siç njoftoi Instituti Robert Koch. Nga e mërkura në të enjten, vlera qe rritur ndjeshëm nga 2828 në 4058 vetë, nga e enjtja në të premten shifra arriti 4516 raste të reja. Të shtunën në mëngjes ishin 4721 raste të reja. Përvoja ka treguar se numri i rasteve të regjistruara është zakonisht më i ulët të dielën dhe të hënën, edhe sepse jo të gjitha Zyrat e Shëndetit Publik raportojnë të dhëna gjatë fundjavës te Instituti-Robert-Koch. Përballë rritjes së konsiderueshme të numrit të infektimeve, disa kryeministra landash u kan bërë thirrje qytetarëve që të sillen në mënyrë të disiplinuar. "Gradualisht situata po bëhet e rrezikshme," i tha kryeministri i Bavarisë Markus Söder gazetës "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Në gazetën "Bild am Sonntag", ai mbështeti një gjobë uniforme në të gjithë vendin prej 250 eurosh për ata që nuk pranojnë të mbajnë maskë.
Bota 09:01 - 12 Tetor, 2020

Beteja me Covid-19/ Qytetet gjermane kërkojnë ndihmën e ushtrisë

Berlini, Frankfurti, Këlni. Tani edhe Shtutgarti e ka kapërcyer vlerën kritike të paralajmërimit për Coronan. Autoritetet kanë arritur në kufijtë e mundësive për gjurmimin e kontakteve,...

Bota 13:50 - 10 Tetor, 2020

Beteja me Covid-19/ Kufizime më të ashpra në Gjermani

Kancelarja Angela Merkel dhe kryebashkiakët e 11 qyteteve të mëdha ranë dakord për kontrolle më strikte në zonat urbane me numër të lartë infeksionesh. Berlini, Frankfurti...

21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir Putin
Blog 08:40 - 7 Tetor, 2020

21 vite në pushtet/ Çfarë nuk dini mbi Carin e ri të Rusisë, Vladimir Putin

Vladimir Putin, një nga njerëzit më me ndikim në botë, mbush sot 68-vjeç, nga të cilat 21 vite i ka kaluar në krye të vendit si...

Shpresë për vaksinën anti Covid/ Kompania gjermane nis procesin e miratimit
Shëndeti 12:02 - 6 Tetor, 2020

Shpresë për vaksinën anti Covid/ Kompania gjermane nis procesin e miratimit

Kandidatja për vaksinën e koronavirusit, e prodhuar nga kompania gjermane Biontech, do të futet në procesin e miratimit. Agjencia Europiane e Ilaçeve, EMA, pritet të shqyrtojë...

“Fiksojeni mirë këtë të voglin”/ Rama krenohet me Lirimin: Forca vëllaçko
Sociale 16:59 - 5 Tetor, 2020

“Fiksojeni mirë këtë të voglin”/ Rama krenohet me Lirimin: Forca vëllaçko

Kryeministri Edi Rama ka postuar një foto me të riun shqiptar nga Maqedonia, Lirim Zendeli. Kryeministri shkruan se shumë shpejt do ta shohim të mbështjellë me...

Emrat-Kush janë dy trafikantët shqiptarë që dyshohet se i njoftoi Shkëmbi se po hetoheshin nga Gjermania
Kronika 10:21 - 1 Tetor, 2020

Emrat-Kush janë dy trafikantët shqiptarë që dyshohet se i njoftoi Shkëmbi për hetimin nga Gjermania

Zbardhen emrat e dy trafikantëve që po hetoheshin nga Gjermania, të cilët dyshohet se u vunë në dijeni nga ish-kreu i OFL-së Artan Shkëmbi. Sipas Abc...

Gjermania shtrëngon masat/ Vendos kufizime të reja për grumbullimet, baret dhe restorantet
Bota 21:58 - 30 Shtator, 2020

Gjermania shtrëngon masat/ Vendos kufizime të reja për grumbullimet, baret dhe restorantet

Kancelarja Angela Merkel dhe udhëheqësit e 16 shteteve federale të Gjermanisë kanë rënë dakord për të vënë rregulla të reja më të rrepta për të parandaluar...

Merkel kërkon masa të ashpra ndaj COVID-19/ Jo bllokim të gjithë Gjermanisë
Aktualitet 15:51 - 29 Shtator, 2020

Merkel kërkon masa të ashpra kundër COVID-19/ Jo bllokim të gjithë Gjermanisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të kërkojë që 16 landet e Gjermanisë të bien dakord për masa më të ashpra kundër pandemisë, nëse rriten rastet e...

Shifrat/ Ja sa fiton një shqiptar emigrant në Gjermani
Sociale 14:47 - 26 Shtator, 2020

Shifrat/ Ja sa fiton një shqiptar emigrant në Gjermani

Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por pagat e...

“U zhvendos në Gjermani për mua dhe vajzën”/ “Hyrrem” flet për partnerin e saj misterioz
Showbizz 15:15 - 24 Shtator, 2020

“U zhvendos në Gjermani për mua dhe vajzën”/ “Hyrrem” flet për partnerin e saj misterioz

Aktorja shumë e njohur për rolin e saj në serialin “Sulejmani i Madhërishëm”, Meryem Uzerli është mjaft e rezervuar kur bëhet fjalë për jetën privte. Aktorja...

Vijojnë replikat Rama-Meta/ Kryeministrit nuk "i del e keqja" për “borxhin” e shqiptarëve ndaj presidentit
Politikë 17:20 - 19 Shtator, 2020

“Grushti i popullit, më i fortë se i shtetit”/ Rama ironi me “kërcënimet” e Metës: Varet nga Hëna!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur me ironi deklaratave të Presidentit Ilir Meta, të bëra ditën e djeshme gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, ku tha se “Grushti...