Connect with Us

All posts tagged "gjenerali"

Blog 08:51 - 10 Janar, 2020

SHBA e ka rrënuar ekonomikisht Iranin, regjimi nuk e përballon dot një luftë me superfuqinë e botës

Nga Joseph W.Sullivan “Foreign Policy” * Dy presidentët e fundit të SHBA, Barak Obama dhe Xhorxh W .Bush, ka pasur në konsideratë vrasjen e Kasëm Sulejmaniin,...

Blog 08:15 - 9 Janar, 2020

Jo tërheqje të trupave/ Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e Trumpit, Iraku...

Blog 08:13 - 7 Janar, 2020

Pse vrasja e një komandanti iranian, nuk do të shkaktojë Luftën e Tretë Botërore

Nga Ray Takeyh “Politico” * Pasi organizoi për shumë vite operacionet në mbarë Lindjen e Mesme, gjenerali iranian Kasëm Sulejmani, kreu i Forcës Kuds, u vra...

Bota 10:17 - 4 Janar, 2020

Donald Trump reagon pas vrasjes së gjeneralit/ Ne nuk duam luftë

Pas vrasjes së gjeneralit iranian, Soleimani, në botë është rritur shqetësimi për rrezikun e një lufte të re të Gjirit. Presidenti Trump përpiqet të qetësojë, por...

Bota 10:02 - 3 Janar, 2020

Vrasja e gjeneralit iranian/ Trump hodhi dinamitin mbi pluhurin e luftës

Vrasja e gjeneralit Kasem Sulejmani, komandant i forcave elitë të Iranit rrezikon të ketë pasoja të thella në marrëdhëniet e tensionuara midis Uashingtonit dhe Teheranit, në Lindjen...

Politikë 22:22 - 15 Shtator, 2019

Ndarja nga jeta e gjeneral Rrahman Parllaku/ Meta: Emri dhe vepra e tij nuk do të ndahen kurrë prej nesh!

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas lajmit se ka ndërruar jetë ish-gjenerali Rrahman Parrllaku. Përmes një reagimi në rrjetet sociale Meta shprehet se ka mësuar lajmin...

Aktualitet 16:29 - 13 Korrik, 2019

Vrau shoferin e zv.ministrit të arsimit/ Lirohet nga burgu “koka” e bandës së 97-ës

Ka përfunduar dënimin Nehat Kulla, i njohur ndryshe si “gjenerali”, i cili në vitin 1997 krijoi një “komisariat policie” në zonën e “Kinostudios”. Nehat Kulla ishte...

andi bushati opinion
Aktualitet 18:46 - 10 Prill, 2019

Nga Andi Bushati/ Lleshi, gjenerali i policisë së vdekur

Sulmeve të ashpra të opozitës dhe shqetësimit të publikut për grabitjen spektakolare të dhjetë milionë eurove në aeroportin e Rinasit ministri i Brendëshëm i është përgjigjur...

Aktualitet 15:46 - 6 Shkurt, 2017

Ambasada kineze dërgon gjeneralin në Bulqizë

Në minierën e Bulqizë këtë uikend ndodhi fatkeqësia e rradhës. Nga një shpërthim gazi pati shembje në minierë. Si rezultat i shembjes mbetën të plagosur 10...

Aktualitet 20:28 - 18 Korrik, 2016

Gjenerali turk rrëfen planin e grushtit të shtetit

 Një ish-komandant i Forcave Ajrore Turke, gjenerali Akin Ozturk ka rrëfyer planifikimin e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi. Këtë raporton agjencia vendase e lajmeve...