Connect with Us

All posts tagged "gjak"

Fiaskoja e vaksinimit në Europë
Blog 09:30 - 18 Mars, 2021

Vaksina e AstraZeneca, dhe rreziku i mpiksjes së gjakut, ja çfarë duhet të dini

Nga Gideon Meyerowitz “Sciencealert” Vaksinat janë inovacione të mahnitshme dhe shpëtuese të jetës. Dhe vaksinat kundër Covid-19 nuk bëjnë dallim. Ashtu si me çdo procedurë mjekësore,...

Meta, një President "i çmendur" që kërkon gjak për zgjedhje
Politikë 12:33 - 15 Mars, 2021

Meta, një President “i çmendur” që kërkon gjak për zgjedhje

Ilir Meta, Presidenti që nuk është më president, sa vjen edhe çmendet më shumë. Sot në një komunikim me gazetarët, Meta doli për të justifikuar veprimet...

Meta uron besimtarët katolikë për Pashkët/ Ditë më të mira na presin!
Politikë 12:02 - 15 Mars, 2021

Tërbohet Meta/ Flet për gjak dhe xhelatë

Gjatë konferencës për media Presidenti Ilir Meta është shprehur se ai po bën betejë jo për veten e tij, por për të gjithë. Teksa fliste me...

ku çalon kërkesa e Policisë për hapjen e dosjes së “21 Janarit”
Politikë 09:46 - 22 Janar, 2021

“Rama të hetohet për 21 janarin”/ Ish deputeti i PS: Ja kush e paralajmëroi gjakun që do derdhej

Ish-deputeti i PS-së në qarkun e Elbasanit, Taulant Dedja thotë se i pari që duhet të hetohet për ngjarjen e 21 janarit, është kryeministri Edi Rama....

“Kishte gjak kudo”/ Moderatorja tregon si përjetoi abort teksa prezantonte
Showbizz 12:10 - 19 Janar, 2021

“Kishte gjak kudo”/ Moderatorja tregon si përjetoi abort teksa prezantonte

Moderatorja e njohur britanike Myleene Klass, ka treguar se si e ka përjetuar abortin spontan që pësoi teksa po prezantonte. Gjatë një inetrviste për revistën “You”,...

Vrasja e Klodian Rashës/ Basha tregon pse heshi Rama për tre ditë
Politikë 13:17 - 16 Janar, 2021

“Kam shitur gjakun për të ushqyer fëmijët”/ Basha publikon dëshminë rrëqethëse

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka publikuar sot në rrjetet sociale një video prekëse, ku shfaqet një baba i cili mes lotësh pranon se ka shitur...

Denoncimi i Fiks Fare/ Plumba dhe gjak mes ndërtuesve, 120 familje lihen në mes të rrugës!
Denoncim 23:15 - 13 Janar, 2021

Denoncimi i Fiks Fare/ Plumba dhe gjak mes ndërtuesve, 120 familje lihen në mes të rrugës!

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së mërkurës konfliktin mes dy ndërtuesve në Tiranë, të cilët kanë lënë në mes të rrugës plot 120 familje. Më 9...

Bien dhurimet e gjakut, rrezikohen talasemikët
Aktualitet 19:22 - 10 Janar, 2021

Bien dhurimet e gjakut/ Rrezikohen talasemikët

Dhurimet e gjakut në Shqipëri gjatë pandemisë kanë rënë ndjeshëm dhe kjo dukuri po rrezikon jetën e 600 pacientëve kronikë me talasemi në të gjithë moshat....

Shëndeti 09:45 - 29 Dhjetor, 2020

Studimi/ Presioni i lartë i gjakut në çdo moshë, dobëson aftësitë njohëse të njeriut

Sipas një studimi më të fundit botuar në revistën “Hypertension”,presioni i lartë i gjakut duket se përshpejton një rënie të performancës njohëse tek të rriturit e...

Çfarë ndodh me trupin tuaj në dimër/ Zbuloni 7 ndryshimet më të zakonshme
Life Style 13:37 - 4 Dhjetor, 2020

Çfarë ndodh me trupin tuaj në dimër/ Zbuloni 7 ndryshimet më të zakonshme

Temperaturat e ftohta priren të na mbajnë brenda dhe të na bëjnë më të prekshëm nga viruset dhe infeksionet, por përveç këtyre sëmundjeve të dimrit, moti...

Life Style 14:25 - 21 Nentor, 2020

Vetëm 12 minuta stërvitje fizike intensive, mjaftojnë për të ndryshuar gjakun në trupin tuaj

Ushtrimet fizike të shkurtra në kohë, kanë më shumë ndikim mbi trupat tanë sesa mund ta mendoni. Një studim i ri tregon se vetëm 12 minuta...

Kosova & Rajoni 13:13 - 28 Tetor, 2020

Kosova nis procedurat për përdorimin e plazmës së gjakut për pacientët me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se ka formuar një grup pune që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente për...

Ish drejtoresha e Tatimeve me PS, “kryqëzon” Ramën/ Mos lejo askënd të vjedhë gjakun e shqiptarëve
Politikë 11:27 - 18 Tetor, 2020

Ish drejtoresha e Tatimeve me PS, “kryqëzon” Ramën/ Mos lejo askënd të vjedhë gjakun e shqiptarëve

Nënkryetarja e LSI-së për Tiranën, Brisida Shehaj i është drejtuar kryeministrit Edi Rama me disa pyetje lidhur me Rafinerinë e Ballshit. Shehaj ngre pyetjet nëse Ministria...

19 qytetarë humbin jetën nga Covid/ Infektimet vijojnë të jenë në shifra të larta
Shëndeti 14:24 - 27 Gusht, 2020

Kurimi i pacientëve të infektuar/ I riu bën gjestin human

Thirrjes së autoriteteve për të dhuruar gjak që do të shërbejë për të trajtuar pacientët e infektuar me Covid-19 me plazmë, i është bashkuar një tjetër...

U shërua nga Covid-19/ Mjeku Roland Xhaxho dhuron gjak për trajtimin me plazmë
Shëndeti 10:54 - 25 Gusht, 2020

U shërua nga Covid-19/ Mjeku Roland Xhaxho dhuron gjak për trajtimin me plazmë

Mjeku i njohur Roland Xhaxho ka dhuruar gjak për trajtimin e të infektuarve me plazmë pasi u shërua vetë nga Covid-19. Lajmin e ka bërë të...

Rritja e numrit të të infektuarve/ Rakacolli flet për masat e reja: Gjithçka varet nga rastet javore
Shëndeti 15:04 - 20 Gusht, 2020

Trajtimi i të infektuarve me plazmë/ Rakacolli thirrje personave që kanë mposhtur Covidin

Kryetarja e Komitetit Teknik, njëkohësisht zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka folur pak më parë për trajtimin e të infektuar më plazmë. Rakacolli deklaroi se ende...

Manastirliu thirrje të fortë qytetarëve/ “Kemi nevojë për dhurues vullnetarë gjaku”
Shëndeti 18:30 - 14 Gusht, 2020

Manastirliu thirrje të fortë qytetarëve/ “Kemi nevojë për dhurues vullnetarë gjaku”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje për qytetarët që të dhurojnë gjak. Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu ka publikuar disa foto...

Harxhohen rezervat e gjakut në Kosovë/ Qendra e Transfuzionit thirrje të fortë për qytetarët
Kosova & Rajoni 10:40 - 9 Gusht, 2020

Harxhohen rezervat e gjakut në Kosovë/ Qendra e Transfuzionit thirrje të fortë për qytetarët

Qendra e Transfuzionit të Gjakut në Kosovë ka bërë thirrje të forta, pasi gjendja aktuale e rezervave të gjakut është kritike dhe kërkesat janë të mëdha....

Mungesa e gjakut, alarmuese
Shëndeti 22:33 - 7 Gusht, 2020

Mungesa e gjakut, alarmuese

Edona, 40-vjeçare nga Prishtina, për pesë vjet me radhë, dy deri në tri herë në vit, dhuron gjak për të shpëtuar jetë. Ajo thotë se këtë...

Shëndeti 16:42 - 7 Gusht, 2020

Kanella ul sheqerin në gjak/ E vërtetë apo mit?

Kanella është një pemë me gjelbërim të përjetshëm që i përket familjes Lauraceae, të tilla si sassafras, kamfor dhe avokado. Historia e kanellës ka origjinë shumë...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 19:56 - 14 Qershor, 2020

Dita Botërore e Dhuruesve të Gjakut/ Meta i jep zë mesazhit të Papa Franceskut

Presidenti Ilir Meta ka publikuar pak momente më parë mesazhin e Atit të Shenjtë, Papa Franceskut, me rastin e Ditës Botërore të Dhuruesve të gjakut. Në...

Politikë 19:36 - 15 Prill, 2020

Ambasadori italian dhe stafi i tij dhurojnë gjak/ Meta: Mirënjohje për solidaritetin e treguar

Presidenti Ilir Meta ka falënderuar ambasadorin italian në Tiranë, Fabrizio Bucci dhe stafin e ambasadës që iu bashkuan kauzës humane të dhurimit të gjakut. Në reagimin...

Kronika 13:05 - 13 Shkurt, 2020

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës/ Gjendet një plasmas me njolla gjaku në Shijak

Vijojnë kërkimet për gjetjen e trupit të Jan Prengës i cili u rrëmbye më 17 janar dhe humbi jetën nga torturat e rrëmbyesve. Mësohet se rreth...