Connect with Us

All posts tagged "gazetaret"

Politikë 21:22 - 14 Shkurt, 2020

Mustafa Nano kritikon Ramën për sjelljen/ Mesazh gazetarëve

Moderatori Mustafa Nano ka kritikuar kryeministrin Edi Rama për sjelljen e mbrëmeshme me gazetarët në emisonion “Opinion”. Në monologun e tij në “Provokacija”, Nano krahasoi sjelljen...

Bota 20:01 - 14 Shkurt, 2020

Raportonin të vërtetën për koronavirusin/ Zhduken dy gazetarët kinezë

Dy gazetarë kinezë të cilët raportonin situatën dramatike, përmes fotove dhe videove nga qyteti epiqendër i koronavirusit, Wuhan, janë zhdukur pa lënë gjurmë. Bëhet fjalë për...

Politikë 15:04 - 23 Janar, 2020

Çfarë halli ka Luli që po del doktori

Prej më shumë se shtatë muajsh, kreu i Republikës së re, Lulzim Basha është zhdukur nga ekranet televizive. Jo nga shfaqja në publik, por është zhdukur...

Politikë 14:47 - 15 Janar, 2020

A do të japësh dorëheqjen?/ Gazetarët copëtojnë Bashën

Kreu i PD-së Lulzim Basha është pyetur nga gazetarët nëse do të japë dorëheqje, nga drejtimi i selisë blu. Pas marrëveshjes me Ramën, që u rikonfirmua...

Lajme 20:44 - 11 Janar, 2020

I doli emri në përgjimet e prostitucionit/ Këngëtarja shpërthen me fyerje ndaj gazetarëve

Këngëtarja Elda Shabani, e njohur ndryshe si “Madona shqiptare”, ka reaguar për herë të parë për artikujt e botuar në media, se ajo ishte pjesë e...

Politikë 10:52 - 19 Dhjetor, 2019

Editorial/ Liria e shprehjes fillon tek LIRIA

Dje Kuvendi miratoi një paketë amendamentesh në ligjin “Për Mediat”! Miratimi u parapri dhe po pasohet nga një debat intensiv për rreziqe, përmbysje, neodiktatura e të...

Politikë 13:49 - 18 Dhjetor, 2019

Shënimi i CNA.al/ Nuk i trembemi ligjit të çensurës ndaj fjalës së lirë. Tregon paaftësi në qeverisje

Nuk i trembemi ligjit të censurës! Nuk i trembemi pasi ne si redaksi mbështetemi jo tek shpifja as tek sajesa, por tek profesionalizmi, që do të...

Lajme 23:14 - 17 Dhjetor, 2019

Shoqëria civile dhe gazetarët thirrje qeverisë/ Prano kritikat e KE-së

Organizatat e shoqërisë civile shqiptare të të drejtave të njeriut dhe organizatat përfaqësuese të gazetarëve kanë dalë me një deklaratë për mediat lidhur me paketën e...

Politikë 12:38 - 17 Dhjetor, 2019

Paketa Anti-shpifje/ Ja kush i përçan gazetarët

Qeveria ka propozuar një paketë ligjore, duke pretenduar se është një ligj kundër shpifjes në Shqipëri. Në fakt, shpifja në vendin tonë është e kriminalizuar dhe...

Politikë 14:57 - 13 Dhjetor, 2019

Shënim/ Pse është “çmendur” Mona

Ngritja e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK duket se është drejt finalizimit. Tashmë janë zgjedhur edhe tetë...

Politikë 13:02 - 5 Dhjetor, 2019

Rama zbut tonet ndaj gazetarëve/ Jeni shumë të mirë lum si ne që ju kemi

Kryeministri Edi Rama së bashku me eurokomisionerin e  BE-së për Menaxhimin e Krizave Janez Lenarčič, ishte sot në Vorë, ku vizitoi çadrat ku po strehohen të...

Politikë 19:44 - 2 Dhjetor, 2019

Vokshi del në mbrojtje të gazetarëve/ Mos u intimidoni, kriminale është propaganda e Ramës

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama, i cili ka sulmuar herë pas here mediat online, ndërsa i ka paralajmëruar...

Politikë 21:06 - 22 Tetor, 2019

“Gratë dhe motrat ku ti keni…”/ Burri i Zv.ministres së Ramës fjalor rrugaçëror ndaj gazetarëve

Aurel Voda bashkëshorti i zv.ministres të Brendshme Rovena Voda, ka shpërthyer me  një gjuhë rruge ndaj gazetarëve dhe portaleve online. Gazetarët kanë raportuar edhe më herët...

Politikë 20:09 - 10 Tetor, 2019

Studim mbi kushtet e vështira të punës për gazetarët shqiptarë

Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore dhe Organizata Citizens Channel publikuan sot një studim, mbi tregun e sotëm të medias dhe kushtet e punës së gazetarëve të...

Blog 15:28 - 23 Shtator, 2019

Umberto Eco: Idiotët dhe shtypi i përgjegjshëm

Ju lutem mbani parasysh që ideja ime për idiotët nuk kishte konotacione negative. Askush, me pak përjashtime, nuk është idiot për nga profesioni, por dikush që...

Politikë 14:49 - 23 Shtator, 2019

Berisha akuza të forta Ramës/ Akt banditesk, atentat ndaj shtypit të lirë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër pas lajmit se policia ka shoqëruar mbrëmjen e djeshme, gazetarët që publikuan lajmin e rremë, ku prtendohej se një tërmet...

Sociale 11:35 - 23 Shtator, 2019

Nga Mentor Kikia/ Tërmeti nuk shembi Tiranën mbrëmë, por groposi gazetarinë

Shumë media shqiptare, televizione kombëtare, agjensi lajmesh, media online, portale pa fund, dëshmuan mbrëmë mizerjen e tyre profesionale dhe përgjegjshmërinë zero qytetare. Atë që nuk e...

Bota 19:12 - 13 Shtator, 2019

Pas 142 ditëve burg/ Lirohen 5 gazetarët turq të së përditshmes opozitare

Pesë ish-gazetarë të së përditshmes opozitare “Xhumuriet”, përfshirë karikaturistin e shquar Musa Kart, u liruan nga burgu të enjten në mbrëmje pas një vendimi të Gjykatës...

Satire Politike 11:57 - 8 Shtator, 2019

Politikanë dhe gazetarë “thyejnë” rrjetin/ Ironia therëse përmes fotove

Ngjarjet e ditës, debatet, janë përkthyer në meme nga faqet e njohura humoristike. Politikanë gazetarë, kanë rënë në “kurthin” e memeve shoqëruar me një ironi therëse,...

Opinione 11:43 - 4 Shtator, 2019

Nga Mero Baze/ Një shpjegim për idenë fikse të Bashës për lekët

*Pashë sot një shkrim të gazetës “RD”, kundër një gazetari të ri, që së paku gjashtë vitet e fundit ka qenë i pozicionuar pro Partisë Demokratike...

Opinione 21:08 - 27 Gusht, 2019

Nga Mero Baze/ Mëshirë për pronarët, lotë krokodili për gazetarët?

Duket se emisioni i Ylli Rakipit dhe Adi Krastës nuk do jetë më në ekranin e News 24, por në një ekran tjetër. Vendimi për të...

Aktualitet 09:34 - 30 Qershor, 2019

“Jam në paqe me ju, ma hapni rrugën”/ Rama “kyç” gojën para mediave

Kryeministri Edi Rama është paraqitur sot për të votuar pranë qendrës së votimit në Surrel, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Linda Rama. Në një prononcim...

Aktualitet 23:36 - 29 Qershor, 2019

Dhuna ndaj Enver Doçit/ Reagon Unioni i Gazetarëve

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka reaguar në lidhje me dhunën e ushtruar ndaj gazetarit Enver Doçi. UGSH ka dënuar dhunën ndaj gazetarit dhe ka bërë thirrje...