Connect with Us

All posts tagged "ftohte"

moti, ftohte, dimer, temperatura te uleta
Sociale 08:07 - 6 Shkurt, 2020

I ftohti nuk po na ndahet/ Bëhuni gati për temperatura nën zero, ngrica dhe erëra të forta

Për ditën e sotme, vendi ynë do të përfshihet nga erërat e ftohta veriore intensive dhe të vrullshme. Reshjet e borës në formë të izoluar do...

Blog 08:28 - 7 Janar, 2020

Ja pse është zakonisht shumë ftohtë në ditët e para të janarit

Orbita e Tokës përreth Diellit është pothuajse rrethore. Ndryshimi midis Apelionit dhe Perihelionit (përkatësisht distancës maksimale dhe minimale të Tokës nga Dielli), është rreth 3 për...

Lajme 12:26 - 2 Janar, 2020

2020-ta nis pa shi/ Mësoni si pritet të jenë temperaturat sot dhe nesër

Ditën e sotme pasdite dhe nesër (e premte, dt.03), moti pritet të jetë i kthjellët dhe pa reshje shiu. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe...

Blog 14:03 - 20 Dhjetor, 2019

Si të përkujdesemi për bimët në dimër

Ndryshimi i temperaturave dhe klima përgjithësisht e ftohtë shkakton shumë mëdyshje mes dashamirësve të kopshtarisë. Ata që rrisin bimët vetë në shtëpi ose në kopësht, duhet...

moti, ftohte, dimer, temperatura te uleta
Aktualitet 08:14 - 23 Shkurt, 2019

Ndryshimi drastik i motit/ Çfarë pritet për orët në vijim

Vranësira të dendura dhe alternime kthjellimesh dominojnë gjatë paradites në vend. Mesdita dhe pasditja sjellin shtim të vranësirave në rajonin Jugor-Juglindor duke gjeneruar reshje shiu e...

Kryesore Show Biz 11:30 - 1 Shkurt, 2019

Foto+18/I ftohti pushton Amerikën, por jo festat e Dan Bilzerian

I ftohti i madh ka pushtuar të gjithë Amerikën, duke shënuar temperatura shumë të ulëta, aq sa ekspertët thonë që nivele të tilla ndodhin një herë...

Aktualitet 08:20 - 16 Janar, 2019

Moti ekstrem/ Temperaturat bien në -11 gradë Celsius

Orët e para të ditës do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin. Pasditja dhe nata sjellin shtim të vranësirave në të...

moti, ftohte, dimer, temperatura te uleta
Aktualitet 08:23 - 15 Janar, 2019

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët 

Masat ajrore të qëndrueshme do të diktojnë mot të kthjellët dhe vranësira kalimtare. Më të dendura vranësirat paraqiten në Juglindje duke rrezikuar reshje të pakta dëbore....

Aktualitet 08:22 - 9 Janar, 2019

Ndryshon moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Masat ajrore të paqëndrueshme do të diktojnë gjatë paradites mot me vranësira të dendura. Parashikohen reshje dëbore në zonat malore dhe shiu në zonat e ulëta...

Aktualitet 16:25 - 8 Janar, 2019

Si jetojnë njerëzit në qytezën më të ftohtë në botë?

Të gjithë po përjetojmë ditë të ftohta, por banorëve të Oimiakonit do t’u dukemi njerëz që ankohen kot. Në këtë vend, temperatura mesatare në dimër është...

Aktualitet 08:19 - 8 Janar, 2019

Acari në Shqipëri/ Sot temperatura ekstreme

Prej disa ditësh Shqipëria është përfshirë nga një mot i ftohtë me temperatura disa gradë nën zero. Por sot temperaturat kanë pësuar një ulje edhe më...

Aktualitet 09:49 - 7 Janar, 2019

Bëhuni gati! Kjo do të jetë dita më e ftohtë e muajit janar!

E marta do të jetë dita më e ftohtë e muajit janar. Duke qenë se sot fillon shkolla, fëmijët rekomandohet të vishen në mënyrë të përshtatshme...

moti, ftohte, dimer, temperatura te uleta
Aktualitet 10:14 - 31 Dhjetor, 2018

Temperaturat zbresin në -14 gradë celsius këtë javë/ Kjo do të jetë dita më e ftohtë

Ditët e para të muajit janar do të sjellin temperatura mjaft të ulëta në të gjithë territorin. Sipas meteorologëve dita më e ftohtë e javës që...

Aktualitet 15:10 - 19 Nentor, 2018

Zhyteni gishtin 30 sekonda në ujë të ftohtë dhe zbuloni a jeni të shëndetshëm

Një test i thjeshtë në kushte shtëpie mund t’iu ndihmojë të kuptoni nëse keni probleme shëndetësore apo jo. Ajo që duhet të bëni është t’i fusni...

Shëndeti 00:15 - 13 Shkurt, 2018

Jeni person që keni ftohtë gjatë gjithë kohës?/ Mund të vuani nga këto sëmundje

I ndjeni duart dhe këmbët si blloqe akulli? Keni gjithnjë ftohtë e nëse të tjerët thonë që temperature nuk është aq e ulët? Kjo mund të...

Aktualitet 08:41 - 9 Janar, 2018

Ndryshon sërish moti/ Rikthehen i ftohti, shiu dhe dëbora

Sipas shërbimit metereologjik Meteoalb, dita e sotme do të qëndrojë në kushtet e kthjellimeve të alternuara me vranësira të shpeshta, por nuk priten reshje në territor....

Aktualitet 13:47 - 25 Dhjetor, 2017

Viti 2018/Parashikimet e frikshme:”Viti më i ftohtë”

Sizmologët kanë paralajmëruar se përgjatë 2018 një sërë vullkanesh pritët të shpërthejnë dhe pasojat që ato do linin pas do ishin katastrofike . Por shpërthimi i...

Aktualitet 23:50 - 16 Dhjetor, 2017

Angelina Jolie nuk pyet për të ftohtë

Në Nju Jork bën shumë ftohtë këto ditë, por Angelina Jolie nuk do t’ia dijë aspak. Aktorja e famshme u fotografua mbrëmjen e së premtes me...

Aktualitet 23:20 - 10 Dhjetor, 2017

Foto/ I ftohti na vesh me pellush

Keni ftohtë apo doni të visheni trashë nga koka te këmbët pa patur problem efektin pellush. Në ditët më të ftohta të dimrit, që këtë fundjavë...

Aktualitet 14:56 - 8 Shkurt, 2017

Moti ndërron “fytyrë”/ Në fundjavë temperaturat në -8 gradë

Moti pritet të ndërrojë sërish “fytyrë”. Meteorologët bëjnë thirrje të përgatiteni për temperaturat e ulëta, pasi në fundjavë pritet të zbresin deri në minus 8 gradë...

Aktualitet 09:10 - 27 Janar, 2017

Rikthehet i ftohti në Shqipëri, temperaturat deri në -16 gradë celsius

Ditët e ftohta me temperatura nën zero pritet të kthehen sërish. Sinoptikanët parashikojnë që në ditët në vijim, të ketë rënie të ndjeshme të  temperaturave. E...

Femra 16:30 - 13 Janar, 2017

Studim/ Pse kemi ftohtë ne femrat?

Kur jeni jashtë për një shëtitje me siguri vishni një xhaketë , ndërsa burri juaj është vetëm me një jelek. Ose ndodh të jeni duke u...

Aktualitet 08:38 - 29 Nentor, 2016

FOTO – Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta dhe reshje dëbore

Jemi zyrtarisht në dimër. Sipas parashikimit të motit që bëjnë agjencitë më prestigjoze ndërkombëtare, duke nisur nga sot, në vendin tone do të dominojnë temperaturat e...