Connect with Us

All posts tagged "fruta"

Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ Frutat që ju ndihmojnë të humbni peshë
Life Style 16:59 - 11 Shtator, 2020

Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ Frutat që ju ndihmojnë të humbni peshë

Shtimi në peshë është një nga problemet kryesore të çdo njeriu. Shumë njerëz zgjedhin palestrën apo dietat drastike për të hequr kilogramët e tepërt. Por ekspertët...

Mos i ndani nga dieta juaj/ Këto ushqime pastrojnë enët e gjakut
Shëndeti 10:54 - 10 Gusht, 2020

Mos i ndani nga dieta juaj/ Këto ushqime pastrojnë enët e gjakut

Avokado Avokado është e pasur në proteina, fibër, vitamina dhe minerale.Natyrshëm, konsumi i tyre ndihmon në zhbllokimin e enëve të gjakut.Për më tepër, konsumi ditor i...

Çfarë i ndodh trupit kur heqim dorë nga mishi
Shëndeti 08:55 - 23 Qershor, 2020

Çfarë i ndodh trupit kur heqim dorë nga mishi

Çdo vit, mijëra njerëz në botë vendosin të heqin dorë nga mishi dhe produkett shtazore për të zbuluar në befasi të plotë përfitime të mëdha shëndetësore...

Shëndeti 15:04 - 6 Qershor, 2020

Hiqni kilet e tepërta/ Ja cilat fruta duhet të konsumoni

Dihet që frutat dhe perimet kurrë nuk duhet të eliminohen nga një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, ato janë ushqime të domosdoshme për funksionimin e...

Denoncim 22:02 - 26 Maj, 2020

“Stop” zbulon skandalin/ Pesticide të ndaluara e të rrezikshme për mishin, sallamin e frutat

Kamera e fshehtë e emisionit “Stop” sjell me zë dhe figurë se si përdoren pesticidet e ndaluara e të dëmshme për shëndetin në spërkatjen e fruta-perimeve,...

Ekonomi 10:22 - 14 Shkurt, 2020

Prodhimi kaotik/ Bien çmimet e perimeve, rriten të frutave

Prodhimi bujqësor pa planifikim dhe me hope për disa artikuj bujqësore që konsumohen shumë në tregjet shqiptare ka shkaktuar ndryshime ekstreme ne çmimet e shitjes së...

fruta
Life Style 13:40 - 9 Maj, 2019

Benefitet e bërthamave të frutave/Si t’i përdorni në jetën e përditshme

Frutat e shijshme si kumbulla, pjeshka, qershi, kajsia etj janë më të mirat për tu konsumuar në këtë stinë. Por pasi t’i hani mos i hidhni...

Aktualitet 20:15 - 17 Shkurt, 2019

Frutat ju shëndoshin apo ju dobësojnë? Ajo çfarë duhet të dini është kjo

Ngrënia e shumë frutave ju bën që të shtoni në peshë, sidomos nëse ato i shoqëroni me ushqim! Kjo është arsyeja pse ne po vendosim t’ju...

Life Style 15:53 - 28 Janar, 2019

Frutat që të shëndoshin – Cilat kanë më shumë kalori?

Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit. Kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë shumë minerale, vitamina, antioksidantë dhe fibër. Kjo pasuri vlerash është...

burre fruta perime
Aktualitet 23:50 - 25 Janar, 2019

Burrat i këshillojmë të hanë fruta dhe perime/ Na falenderoni më vonë

Një studim i publikuar nga Evolution and Human Behavior shkon përtej pohimit të grave ,që shprehen se meshkujt më tërheqës ndjekin një dietë të mbushur me...

fruta
Aktualitet 11:40 - 17 Janar, 2019

Jeni me grip? Ju këshillojmë të hani fruta dhe perime

Për ata që mendojnë se efekti pozitiv i frutave dhe perimeve lidhet vetëm me praninë e vitaminave është e gabuar. Në fakt, sot shkenca konfirmon se...

Aktualitet 00:05 - 3 Nentor, 2018

Një guidë e thjeshtë: 5 fruta që s’duhet t’i ndani gjatë gjithë dimrit!

Le ta pranojmë…Kur vjen dimri mendja na shkon tek supërat, gjellët a tavat e bollshme dhe të ngrota, por nuk para mendojmë për sallatë frutash. Por...

Aktualitet 12:53 - 28 Tetor, 2018

Kjo grua konsumon vetëm fruta prej 27 vitesh dhe u mëson po të njëjtën gjë fëmijëve të saj

Anne Osborne është nënë e dy fëmijëve dhe prej 27 vitesh ajo konsumon vetëm fruta, pa përjashtuar asnjë ditë dhe asnjë vakt. Sot ajo është 52...

Life Style 12:40 - 27 Tetor, 2018

Jo vetëm bajamet! Këto janë 6 llojet e frutave të thata që janë po aq të shëndetshme

Bajamet janë një nga frutat e thata më të vlerësuara së fundmi, megjithatë nuk janë të vetmet fruta të thata që janë të shëndetshme për trupin...

Aktualitet 23:50 - 19 Tetor, 2018

Harrojini stimuluesit! Këto 5 fruta rritin dëshirat seksuale natyralisht

Të gjithë i dimë vetitë e frutave për një jetë të shëndetshme. Vitaminat dhe fibrat e tyre bëjnë që të marrim vlerat e duhura ushqimore dhe...

Aktualitet 23:30 - 4 Tetor, 2018

Lista-Frutat të cilat ju ndihmojnë në humbjen e peshës

Ditët e sotme e dëgjojmë shpesh se frutat duhen shmangur nga dieta pasi kanë shumë karbohidrate dhe na shtojnë kilogramë të padëshiruar. Mirëpo kjo nuk vlen...

Aktualitet 22:40 - 26 Janar, 2018

Doni fëmijë të mençur?/ Ushqimet që duhet të konsumoni

Duhet ta dini se inteligjenca e fëmijëve tuaj varet nga ushqimet që konsumoni. Sipas një studimi që është bërë në Universitetin e Albertës në Kanada kanë...

Aktualitet 00:10 - 1 Tetor, 2017

Gjëja më e bukur në internet/ Fiksimi i Oprah me kopshtin e saj

Ndaloni çfarë po bëni! Është dita e kopshtarisë dhe jemi në kopshtin gjigand të Oprah, ju siguroj që nuk ka gjë më të bukur në të...

Life Style 22:00 - 13 Mars, 2017

Frutat e duhura për seks fantastik

Po ndiheni të vakët në jetën seksuale me partnerin tuaj për shkak të netëve të ftohta? Atëherë libidoja juaj ka nevojë për pak nxitje. Mbajeni mend,...

Femra 15:56 - 1 Mars, 2017

Mos abuzoni me frutat e kalbura për maskat

Nëse mendoni se me fruta të kalbura do të merrni një maskë të mirë, këtu gaboheni. Frutat duhet të jenë të freskëta dhe të mos qëndrojnë...

Shëndeti 18:52 - 9 Dhjetor, 2016

FOTO/ Ja çfarë fruta dhe perimesh duhet të konsumoni për të mos u sëmurur gjatë dhjetorit

Dhjetori përveç faktit se njohet si muaji i festave është gjithashtu i njohur në të gjithë botën nga mjekët si muaji kur mund të sëmureni më...

Shëndeti 12:10 - 4 Gusht, 2016

Ja çfarë të hani në verë

Keni menduar shpesh se cfarë duhet të hani në një kohë kur dielli përvvëlon dhe temperaturat janë shumë të larta? Ja disa prej mënyrave sesi të...

Shëndeti 13:00 - 19 Maj, 2015

Shijoni fruta të shijshëm dhe humbni peshë!

  Jo të gjithë frutat janë të njëjtë. Përderisa disa përmbajnë nivele të larta të sheqernave natyrale, ka edhe nga ato që kur konsumohen në sasi...