Connect with Us

All posts tagged "france"

Aktualitet 16:08 - 19 Nentor, 2018

Rritja e çmimit të karburanteve/ Përshkallëzohen protestat në Francë

Protestat në Francë kundër rritjes së çmimit të karburanteve janë përshkallëzuar. Mësohet se pas bllokimit të rrugëve në disa autostrada, protestuesit kanë bllokuara edhe depozitat e...

Aktualitet 22:03 - 10 Nentor, 2018

Meta takim me Macron/ Çfarë kanë diskutuar dy presidentët

Presidenti Ilir Meta është takuar me homologun francez Emmanuel Macron. Në një postim në rrjetet sociale Meta ka shkruar se është shumë i lumtur për këtë...

Aktualitet 19:17 - 28 Tetor, 2018

Zgjidhja e konfliktit në Siri/ Fuqitë e mëdha takim të jashtëzakonshëm

Liderët e Gjermanisë, Turqisë, Rusisë dhe Francës, zhvilluan një takim të jashtëzakonshëm, për zgjidhjen e konfliktit në Siri. Gjatë takimit, u vu theksi tek rëndësia e...

Aktualitet 19:02 - 28 Tetor, 2018

Shokon ministri/ Nuk jemi gati të përballemi me krizën ekonomike të Italisë

Ministri franzec i Financave Bruno Le Maire është shprehur se nuk ka asnjë rrezik që kriza e buxhetit të Italisë të prekë Bashkimin Evropian, por sipas...

Aktualitet 17:52 - 15 Tetor, 2018

Video-Panik në Francë/ Shënohen viktimat e para nga përmbytjet

Franca është në gjendje paniku, kjo pasi deri tani  të paktën 5 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet e vrullshme në zonën jugore të Audes në...

Aktualitet 18:41 - 12 Tetor, 2018

Vasili ia thotë copë Ramës/Je si gratë e liga, shko padit Gjermaninë

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit  Vasili ka thumbuar kryeministrin Edi Rama. Në një postim në rrjetet sociale Vasili shkruan se Rama, që njihet për...

Aktualitet 16:17 - 4 Tetor, 2018

U arratis nga burgu me helikopter/ Si u arrestua krimineli më i madh i Francës

Rédoine Faïd është cilësuar si krimineli më i rrezikshëm në Francë. Arratisja e tij nga burgu në muajin korrik bëri bujë në gjithë botën. Mediat franceze...

Aktualitet 23:11 - 14 Shtator, 2018

Francë/ Kapet drogë me vlerë 1 mln €, me flamurin shqiptar

Policia franceze në Lyon gjatë kontrollit të ushtruar në lagjen “42 Avenue Berthelot”, ka gjetur dhe sekuestruar në një apartament 104 kg kanabis dhe 984 gram...

Aktualitet 19:40 - 28 Gusht, 2018

Ministri jep dorëheqjen live në emision/ Tronditet qeveria franceze

Ministri francez i Mjedisit, Nicolas Hulot ka dhënë dorëheqjen gjatë një inteviste për radion “France Inter”. “Kam marrë vendimin për t’u larguar nga qeveria”,- ka thënë...

Aktualitet 19:09 - 22 Gusht, 2018

Shqiptari bën kërdinë në Francë/ Vret një person dhe plagos një tjetër

Një shtetas shqiptar ka sulmuar dy persona me thikë, ku njëri prej tyre ka ndërruar jetë, ndërsa tjetri ka shkuar në spital në gjëndje të rëndë....