Connect with Us

All posts tagged "france"

Tre të vdekur nga sulmi terrorist në Nicë/ Dalin detaje, besimtari shtypi alarmin
Bota 12:36 - 29 Tetor, 2020

Tre të vdekur nga sulmi terrorist në Nicë/ Dalin detaje, besimtari shtypi alarmin

Detaje të reja kanë dalë nga sulmi i ndodhur mëngjesin e sotëm në Nicë. Gazetari Dashamir Biçaku ka folur nga Franca për ABC Neës lidhur me...

Sulmi terrorist pranë kishës në Nisë/ Rritet numri i viktimave, njërit iu pre koka
Bota 10:30 - 29 Tetor, 2020

Sulmi terrorist pranë kishës në Nisë/ Rritet numri i viktimave, njërit iu pre koka

Rritet bilanci i viktimave në Francë pas një sulmi terrorist në afërsi të  një katedraleje në Nisë. Dy persona kanë humbur jetën, ndërsa sipas mediave vendase,...

Sulm terrorist në Francë/ Raportohet për një të vdekur dhe disa të plagosur
Bota 10:05 - 29 Tetor, 2020

Sulm terrorist në Francë/ Raportohet për një të vdekur dhe disa të plagosur

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nicë të Francës, pranë kishës së Notre-Dame. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se...

Fundoset anija/ Humbin jetën katër persona
Bota 22:02 - 27 Tetor, 2020

Fundoset anija/ Humbin jetën katër persona

Dy persona të rritur dhe dy fëmijë kanë vdekur pas fundosjes së një anijeje me migrantë në gjirin bregdetar në veri të Francës. Një kërkim i...

KE: Thirrjet e Erdoganit kundër Francës e largojnë Turqinë nga BE-ja
Bota 16:13 - 27 Tetor, 2020

KE: Thirrjet e Erdoganit kundër Francës e largojnë Turqinë nga BE-ja

Mbështetja që presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, bëri ndaj thirrjeve për bojkot të mallrave franceze paraqet edhe një pengesë të mëtejshme, në përpjekjen tashmë të ngecur...

Shifra të frikshme/ Franca regjistron mbi 50 mijë të infektuar brenda ditës
Bota 21:39 - 25 Tetor, 2020

Shifra të frikshme/ Franca regjistron mbi 50 mijë të infektuar brenda ditës

Franca ka regjistruar numër rekord infeksionesh me koronavirus në 24 orët e fundit. Autoritetet shëndetësore raportuan për 52 010 raste pozitive. Asambleja kombëtare franceze ka votuar...

Dhunuan vajzën pasi u lidh me serbin ortodoks/ Franca dëbon familjen myslimane boshnjake
Bota 18:49 - 24 Tetor, 2020

Dhunuan vajzën pasi u lidh me serbin ortodoks/ Franca dëbon familjen myslimane boshnjake

Autoritetet franceze kanë dëbuar një familje nga Bosnja dhe Hercegovina pasi ata kishin rrahur vajzën e tyre dhe ia kishin qethur flokët vetëm për shkak të...

Opinione 14:57 - 22 Tetor, 2020

Unë nuk jam më Charlie Hebdo, sepse ky nuk është misioni i medias!

Nga Mentor Kikia * Në Francë dhe jo vetëm, media dhe opinioni për merren me ngjarjen e rëndë, atë të vrasjes makabre të një mësuesi, i...

Vrasja e mësuesit në Francë/ Frikë dhe tubime në mbarë vendin
Bota 21:30 - 18 Tetor, 2020

Vrasja e mësuesit në Francë/ Frikë dhe tubime në mbarë vendin

Franca u përfshi nga tubime në mbarë vendin me thirrjet pro lirisë së shprehjes dhe laicizmit, ndërkohë që qeveria diskutonte të dielën forcimin e masave kundër...

Bota 10:35 - 18 Tetor, 2020

Covid boshatis sërish rrugët e Francës/ Lëvizet me orar të kufizuar

Rrugët e Parisit dhe tetë qyteteve të tjera franceze u boshatisën të shtunën në mbrëmje. Ndalimi i lëvizjes në mbrëmje ka për qëllim frenimin e shkallës...

Franca rikthen karantinën/ Izolohet Parisi dhe 8 qytete të tjera
Bota 21:17 - 14 Tetor, 2020

Franca rikthen karantinën/ Izolohet Parisi dhe 8 qytete të tjera

Rritja e shifrave të të infektuarve me koronavirus, ka bërë që presidenti Macron të vendosë rikthimin e karantinës në Francë. Macron njoftoi mbrëmjen e sotme se...

Kërkuan azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shqiptarë
Kronika 17:04 - 13 Tetor, 2020

Kërkuan azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shqiptarë

Riatdhesohen nga Lille 25 shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë. Ky operacion është zhvilluar në bazë të një marrëveshjeje me autoritetet përkatëse të BE-së, me...

Kishin kërkuar azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shtetas shqiptarë
Sociale 15:17 - 6 Tetor, 2020

Kishin kërkuar azil në Francë/ Riatdhesohen 25 shtetas shqiptarë

Mesditën e sotme, me anë të një fluturimi me charter u riatdhesuan në Rinas, 25 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil në Francë. Ky operacion është...

Bota 17:46 - 25 Shtator, 2020

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Francë/ Kryeministri paralajmëron një “lockdown” të ri

Kryeministri Francës Jean Castex ka deklaruar se nuk përjashton një lockdown të ri nëse situata në vendin e tij përkeqësohet më tej. “Nuk luhet me pandeminë”,...

Rritja e rasteve me COVID-19/ kryeministri francez: Nuk përjashtohet një bllokim i ri
Bota 09:35 - 25 Shtator, 2020

Rritja e rasteve me COVID-19/ Kryeministri francez: Nuk përjashtohet një bllokim i ri

Për shkak të rritjes së rasteve më Covid-19, kryeministri i Francës, Jean Castex nuk e ka përjashtuar mundësinë e një bllokimi të ri. Ai deklaroi se...

Shifrat në Kosovë/ Arrin në 648 numri i viktimave, konfirmohen dhe 49 raste të reja
Bota 08:12 - 25 Shtator, 2020

Covid-19/ Infeksionet e reja arrijnë nivele rekord në Britani dhe Francë

Britania dhe Franca regjistruan shifra shumë të larta gjatë ditëve të fundit nga COVID-19. Rreth 16,000 infeksione të reja u zbuluan në Francë gjatë 24 orëve...

Infektohet me Covid-19 një punonjës/ Mbyllet banka e nivelit të dytë në Vlorë
Bota 14:55 - 17 Shtator, 2020

Franca mbyll 81 shkolla / Në 15 ditë identifikohen 1200 nxënës të infektuar nga Covid-19

Franca ka mbyllur 81 shkolla dhe 2,100 klasa  që nga 1 shtator dhe janë future në karantinë për shkak të virusit Covid-19. Sipas një deklarate të...

Cilat janë vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës
Bota 10:09 - 15 Shtator, 2020

Cilat janë vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezoni kryesor i udhëtimeve për pushime në Evropë po përfundon. Sidoqoftë disa rajone njoftojnë rritje të rasteve të koronës dhe rregulloret e udhëtimeve aktualizohen vazhdimisht. Sezonit...

Teknologji 19:39 - 10 Shtator, 2020

Aplikacionet për Covid në Evropë/ Cilat shtete kishin sukses dhe cilat dështuan

Aplikacionet e projektuara për të ndihmuar në luftën kundër përhapjes së koronavirusit, duke gjurmuar automatikisht kontaktet e njerëzve të infektuar me Covid-19 kanë hasur në një...

Teknologji 19:53 - 8 Shtator, 2020

Shpikja e fundit/ Roboti që të kujton të vendosësh maskën

Inxhinierët në Francë kanë krijuar një robot që mund të zbulojë nëse njerëzit mbajnë maskë për t’u ruajtur nga koronavirusi dhe, nëse jo, u kujton atyre...

Regjistrohen rritje shifrash në botë/ Më shumë të infektuar dhe më pak vdekje
Shëndeti 22:00 - 7 Shtator, 2020

Regjistrohen rritje shifrash në botë/ Më shumë të infektuar dhe më pak vdekje

Me ardhjen e vjeshtës, u vu re një rritje e ndjeshme e shifrave të të infektuarve me koronavirus në të gjithë botën. Deri më tani situata...

100 miliardë euro dhuratë për Francën/ Qeveria zbulon planin stimulues për të shëruar ekonominë e sëmurë
Bota 13:59 - 3 Shtator, 2020

100 miliardë euro dhuratë për Francën/ Qeveria zbulon planin stimulues për të shëruar ekonominë e sëmurë

Qeveria franceze do të zbulojë të enjten një paketë stimuluese prej 100 miliardë eurosh për të ndihmuar ekonominë e saj që u godit  rëndë nga kriza...

“Fshati i martirëve” Oradour-sur-Glane në Francë: Ja çfarë u ndodhi 642 banorëve të tij
Politikë 09:57 - 13 Gusht, 2020

“Fshati i martirëve” Oradour-sur-Glane në Francë: Ja çfarë u ndodhi 642 banorëve të tij

Oradour-sur-Glane, është një nga vendet më të vizituara jo vetëm në Francë, por edhe në Evropë. Por kjo jo për kulturën apo bukurinë e tij, por...