Connect with Us

All posts tagged "Franca"

Si do të jetë Evropa pas Brexit
Blog 13:57 - 10 Janar, 2021

Si do të jetë Evropa pas Brexit

Nga Sigmar Gabriel “Project Syndicate” “OKB-ja nuk është themeluar për ta çuar njerëzimin në Parajsë, por për ta shpëtuar atë nga Ferri”. Kështu u shpreh në...

Ashpërsohen masat kundër koronavirusit/ Këta shtete vendosin rregulla të reja menjëherë pas festave
Bota 11:31 - 3 Janar, 2021

Ashpërsohen masat kundër koronavirusit/ Këta shtete vendosin rregulla të reja menjëherë pas festave

Shtetet në mbarë botën po ashpërsojnë masat kundër koronavirusit, teksa vaksinimi ka nisur në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera. Përveç rritjes së...

Franca u bllokon rrugën edhe kamionëve/ Paralajmëron Britaninë: Do filloni të shihni raftet e supermarketeve bosh
Bota 13:19 - 21 Dhjetor, 2020

Franca u bllokon rrugën edhe kamionëve/ Paralajmëron Britaninë: Do filloni të shihni raftet e supermarketeve bosh

Zinxhiri i supermarketeve britanike Sainsbury paralajmëroi sot se raftet së shpejti mund të jenë gjysmë të zbrazëta, nëse transporti me Evropën nuk rinovohet shpejt. Tregtia me...

Nuk do të lejohet dalja nga shtëpia midis orës 20:00 dhe 06:00/ Ky shtet vendos “shtetrrethim” gjatë natës
Bota 22:33 - 15 Dhjetor, 2020

Nuk do të lejohet dalja nga shtëpia midis orës 20:00 dhe 06:00/ Ky shtet vendos “shtetrrethim” gjatë natës

Franca ka zëvendësuar bllokimin të dytë kombëtar me një shtetrrethim natën. Qytetarët nuk do të lejohen të dalin nga shtëpia midis orës 20:00 dhe 06:00 pa...

Ekonomi 08:44 - 13 Dhjetor, 2020

Vala e dytë e pandemisë/ Si po përshtatet fasoni

Karantina e dytë, në shumicën e vendeve të BE-së, rrezikon të çojë në faliment fabrikat shqiptare të fasonit që i shpëtuan valës së parë. Për të...

Bota 12:25 - 10 Dhjetor, 2020

Samit para një mali me probleme

Presidenca gjermane e BE në këtë gjashtëmujor nuk u zhvillua ashtu si e kishin menduar gjermanët, me buxhetin e BE dhe fondet e Coronës ka vetëm...

Bota 15:22 - 27 Nentor, 2020

Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit?

Presidenti francez Macron ka kritikuar në mënyrë të pazakontë ashpër Ministren gjermane të Mbrojtjes. Gjermania e Franca janë përplasur publikisht se a duhet të mbështeten për...

Bota 09:37 - 27 Nentor, 2020

Sulmi që Franca i bën gazetarisë së lirë

Macron do të dënojë fotografimin apo xhirimin e policëve në aksion. Kjo përbën rrezik të madh për lirinë e shtypit, në një vend ku dhuna policore...

Sulmi islamik në Nicë/ Franca paralajmëron qytetarët në të gjithë botën: Kërcënimi është kudo
Bota 12:30 - 31 Tetor, 2020

Sulmi islamik/ Franca paralajmëron qytetarët në të gjithë botën: Kërcënimi është kudo

Pas sulmit islamik në Nicë i cili shkaktoi tre të vdekur, Franca ka paralajmëruar qytetarët e saj në të gjithë botën për sulme të mundshme ndaj tyre:...

Franca drejt gjunjëzimit nga Covid-19/ Macron njofton mbylljen e dytë
Bota 21:01 - 28 Tetor, 2020

Franca drejt gjunjëzimit nga Covid-19/ Macron njofton mbylljen e dytë

Rritja e shifrave të të infektuarve dhe situata e rënduar, tha presidenti i Francës Emanuel Macron, na çon në një izolim të dytë. Macron tha gjatë...

Blog 09:07 - 27 Tetor, 2020

Projekti politik, që fshihet pas provokimeve të Erdoganit

Nga Pierre Haski “Internazionale” Rexhep Tajip Erdogan, është një politikan që nuk nuk i mungon nuhatja politike. Në fakt kjo është një nga cilësitë e tij...

Lindja e Mesme ua bojkoton produktet/ Franca kërkon të ndalen veprimet e tyre
Bota 16:04 - 26 Tetor, 2020

Lindja e Mesme ua bojkoton produktet/ Franca kërkon të ndalen veprimet e tyre

Franca u ka kërkuar vendeve të Lindjes së Mesme t’i japin fund thirrjeve për bojkot të mallrave të saj. Produktet franceze janë hequr nga disa dyqane...

Europa e ngërthyer nga Corona
Bota 10:17 - 25 Tetor, 2020

Europa e ngërthyer nga Corona

Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas kësaj u bë i...

Keqkuptimi i madh midis shekullarizmit francez dhe botës islamike
Blog 08:28 - 22 Tetor, 2020

Keqkuptimi i madh midis shekullarizmit francez dhe botës islamike 

Nga Pierre Haski “Internazionale” Në një përpjekje për t’u përballur me Islamin radikal, qeveria franceze po përballet me një problem që shkon përtej kufijve kombëtarë:vështirësinë për...

Maria Antoneta
Blog 09:40 - 19 Tetor, 2020

Nuk e shkaktoi ajo Revolucionin Francez/ Çfarë mund ta keni mësuar gabim mbi mbretëreshën Maria Antoneta

Maria Antoneta është e famshme për bëmat e saj. Apo më mirë për bëmat e saj të supozuara. Në kohën kur u ekzekutua në gijotinë më...

Është Makron dhe jo Trump, ai që po e shkatërron NATO-n
Blog 09:00 - 5 Tetor, 2020

Është Makron dhe jo Trump, ai që po e shkatërron NATO-n

Nga Sasha Toperich “The Hill” Nëntorin e kaluar, presidenti francez Emanuel Makron tronditi dhe çuditi shumëkënd kur tha se NATO po “pëson një vdekje celebrale”. Angela...

Franca konfirmon se Navalny “është helmuar me Noviçok”
Bota 18:01 - 14 Shtator, 2020

Franca konfirmon se Navalny “është helmuar me Noviçok”

Presidenca e Francës konfirmoi të hënën se analizat e bëra në këtë shtet kanë arritur në përfundimin se udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalny, është helmuar...

Lufta e Dytë Botërore përfundoi 75 vjet më parë/ Ç’mund të na mësojë ajo mbi luftën kundër koronavirusit
Blog 13:03 - 3 Shtator, 2020

Lufta e Dytë Botërore përfundoi 75 vjet më parë/ Ç’mund të na mësojë ajo mbi luftën kundër koronavirusit

Nga Rebecca Grant “Fox News” Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin, e mërkura shënoi fundin e një lufte tjetër globale shumë vdekjeprurëse, pikërisht 75 vjet...

Shëndeti 11:42 - 28 Gusht, 2020

Rritja e numrit të të prekurve me Covid-19/ Franca merr masa të rrepta

Mbajtja e një maske në publik është bërë e detyrueshme në të gjithë Parisin dhe disa zona përreth, mes një rritje të rasteve të Covid-19 në...

SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  
Bota 09:43 - 21 Gusht, 2020

SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  

SHBA e akuzon Teheranin për shkelje të marrëveshjes atomike dhe kërkon rivendosjen e sanksioneve. MPJ Pompeo i akuzon shtetet evropiane që refuzojnë këtë se “kanë kaluar...

Shëndeti 10:51 - 19 Gusht, 2020

Beteja me Covid-19/ Franca merr masa të rrepta

Franca do të bëjë maskat e fytyrës të detyrueshme në shumicën e vendeve të punës, pasi ajo merret me një ringjallje në rastet e koronavirusit. Rregulli...

Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave
Bota 19:23 - 17 Gusht, 2020

Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave

Franca ka angazhuar trupat e ndërhyrjes së shpejtë për të zbatuar vënien e maskave, pasi po përjeton shtimin më të madh të infektimeve që nga maji....

Franca të marrë kontrollin në Liban/ Mbi 40 mijë libanezë nënshkruajnë peticionin
Bota 22:59 - 7 Gusht, 2020

Franca të marrë kontrollin në Liban/ Mbi 40 mijë libanezë nënshkruajnë peticionin

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të vërë nën kontroll Libanit pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejrut. Mbi 44,000 vetë kanë...