Connect with Us

All posts tagged "fmn"

Ekonomi 08:25 - 14 Maj, 2020

Ekonomia shqiptare pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19/ Qeveria po kompenson vetëm një të pestën

Parashikimet për ecurinë ekonomike të Shqipërisë këtë vit, sa vijnë e bëhen më pesimiste, duke na renditur ndër vendet që priten të ketë më shumë humbje...

Politikë 15:38 - 2 Maj, 2020

FMN nxjerr “zbuluar” qeverinë/ 100 mijë biznese dhe 500 mijë të punësuar, në mëshirë të fatit

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, shkruan se 100 mijë biznese të vogla dhe 500 mijë të punësuar janë në mëshirë të fatit, për shkak të...

Politikë 14:45 - 30 Prill, 2020

Tabaku i nxjerr “bojën” Ahmetajt/ Publikon raportin e FMN, ja si gënjeu për shifrat

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, ka nxjerrë zbuluar ministrin Arben Ahmetaj i cili sot në seancën plenare tha se qeveria ka dhënë ndihmë ekonomike 5.7% të PBB-së,...

Politikë 08:11 - 26 Prill, 2020

“Jemi gati për marrëveshje me Shqipërinë”/ FMN: Paketat e ndihmës të shkojnë te nevojtarët

Shefja e re e Misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun dhe shefi në ikje, Jan Kees Martijn, në një intervistë të përbashkët për Monitor thanë...

Ekonomi 08:18 - 25 Prill, 2020

1.35 miliardë euro borxh në shpëtim të ekonomisë

FMN dhe Ministria e Financave parashikojnë se kriza e COVID-19 do ta çojë deficitin buxhetor të këtij viti përtej 5% të PBB-së. Nevojat për financim i...

Politikë 23:16 - 22 Prill, 2020

Meta për amnistinë fiskale/ “Nuk e di nëse është mirëmenduar”

Presidenti Ilir Meta nuk pranoi të ndalet gjatë te diskutimi për amnistinë amnistinë fiskale, për të cilën tha se nuk e di nëse është e mirëmenduar....

Ekonomi 11:06 - 22 Prill, 2020

Parashikimi i FMN/ Qeveria do të mbledhë 600 mln euro më pak se plani në 2020

Kriza që përcolli në ekonomi pandemia Covid-19 do ndikojë negativisht planin e të ardhurave së paku me 16 për qind nga parashikimi fillestar i vitit 2020,...

Politikë 10:22 - 20 Prill, 2020

“Qeveria u tërhoq nga dy projekte mafioze”/ Tabaku: Nuk lë vend për gëzim, ka gjasa për një manovër

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se në raportin e fundit të FMN u lajmërua se qeveria e kryeministrit Rama është tërhequr nga dy projekte...

Politikë 15:27 - 16 Prill, 2020

Ndihma ekonomike në kohë “lufte”/ FMN nxjerr “zbuluar” Ramën

Nënkryetari i PD-së Edmond Spaho ka reaguar lidhur me të dhënat e FMN, për ndihmat ekonomike të qeverisë në kohën e përballejs me Covid-19. Në një...

Sociale 11:58 - 13 Prill, 2020

Thirrja e FMN/ Të ndryshojë qasja, plakja nuk fillon në moshën 65 vjeç

Njerëzimi nuk ka prosperuar kurrë më parë se shekullin e fundit në drejtim të jetëgjatësisë. Në vitin 1870, jetëgjatësia mesatare globale ishte rreth 30 vjet, në...

Ekonomi 22:26 - 10 Prill, 2020

Ekonomia rrezikon rënien/ FMN miraton 174 milionë euro ndihmë emergjente për Shqipërinë

Bordi Ekzekutiv i FMN-së njoftoi se miratoi sot (rreth 190.5 milionë dollarë ose 174 milionë euro, 100 për qind e kuotës) mbështetje emergjente për Shqipërinë nën...

Ekonomi 09:24 - 10 Prill, 2020

Pandemia e Covid-19/ FMN: Ekonomia botërore po përballet me krizën më të rëndë që pas depresionit të madh në 1930

FMN vlerëson, se ekonomia botërore për shkak të pandemisë Corona po përballet me krizën më të rëndë që pas depresionit të madh të viteve 1930-të. Inkurajuese...

Ekonomi 09:23 - 8 Prill, 2020

Shifrat e FMN/ Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë

Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB). Sipas agregateve...

Ekonomi 09:58 - 16 Mars, 2020

Shqipëria ka nevojë për frymëmarrje në ekonomi!

Nga Jorida Tabaku * Sot, çdo vend ka ndërmarrë masa drastike per t’iu përgjigjur krizës së Coronavirus. Çdo qeveri, ka miratuar paketa në mbeshtetje të ekonomisë...

Ekonomi 08:00 - 14 Mars, 2020

Tërmeti dhe koronavirusi godasin rëndë ekonominë shqiptare/ FMN bën paralajmërimin e frikshëm

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, përhapja e koronavirusit pritet ta ngadalësojë më tej rritjen ekonomike të Shqipërisë gjatë këtij viti. Në këtë përfundim ka dalë një...

Sociale 09:13 - 10 Mars, 2020

Koronavirusi/ FMN thirrje për ulje të taksave, të mbështetet ekonomia  

Ndërsa koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës, Fondi Monetar Ndërkombëtar bën thirrje për mbështetjen e ekonomisë. Kryekonomistja e FMN-së, Gita Gopinath,...

Blog 08:20 - 25 Shkurt, 2020

Koronavirusi mund t’i shkaktojë dëme të mëdha ekonomisë botërore

Nga Richard Partington “The Guardian” * Kostoja në rritje e epidemisë së koronavirusit kinez mbi biznesin dhe ekonominë botërore, pritet që të bëhet më e qartë...

Ekonomi 11:43 - 15 Shkurt, 2020

FMN i “tërheq veshin” qeverisë për rindërtimin pas tërmetit/ Përgjegjshmëri e transparencë me fondet

Fondi Monetar Ndërkombëtar i kërkon qeverisë të bëjë kujdes dhe transaparencë me menaxhimin e fondeve të mbledhura për programin e rindërtimit duke përfshirë edhe financimet e...

Ekonomi 09:49 - 31 Janar, 2020

Koronavirusi/ Efektet e shumëfishta në ekonominë globale 

Nga Klodian Tomorri * Një ditë më parë, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencën shëndetësore publike në shkallë globale, teksa numri i të prekurve nga coronavirusi...

Politikë 12:39 - 4 Dhjetor, 2019

Katër aktet e Ramës në situatë të jashtëzakonshme

Kryeministri Edi Rama gjatë këtyre ditëve është përpjekur që jo vetëm të jetë në funksion të tragjedisë së ndodhur në 26 nëntor, pra të merren masat,...

Politikë 11:10 - 29 Nentor, 2019

FMN “kryqëzon” qeverinë/ Ekonomia në rënie

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar në Tiranë ka publikuar deklaratën përmbyllëse ku përshkruan konstatimet paraprake të personelit të FMN-së në përfundim të monitorimeve që u bën...

Politikë 10:35 - 29 Nentor, 2019

Skandali i misionit të FMN në Tiranë në ditën e kiametit

Fondi Monetar Ndërkombëtar është përfshirë në një skandal në ditën kur Shqipëria përjetoi një tërmet të fuqishëm. Në datën 26 nëntor kur gjithë Shqipëria ishte në...

Politikë 17:13 - 25 Nentor, 2019

Takimi me shefin e Misionit të FMN/ Basha bën thirrje: Koha për reagim gjithëpopullor

Pas takimit me shefin e Misionit të FMN-së, Jan Kees Martijn, kryetari i PD, Lulzim Basha është shprehur se kanë ndarë shqetësimin për krizën ekonomike në...