Connect with Us

All posts tagged "financim"

Maska mund të japë efekt të kundërt/ Epidemiologu kritika qeverisë: Dihej që rritja e temperaturave nuk do të ndikonte
Ekonomi 10:38 - 31 Korrik, 2020

Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

Banka Botërore njoftoi se ka miratuar një financim prej 15 milionë Eurosh për Shqipërinë që të ndihmojë vendin të parandalojë, zbulojë dhe të reagojë ndaj pandemisë...

idea per kufizim te pushtetit
Politikë 16:03 - 13 Maj, 2020

Shehi zbulon “planin” e Ramës për zgjedhjet e 2021/ Me çfarë do të financohen

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi zbulon “planin” e kryeministrit Edi Rama lidhur me legalizimin e kanabisit. Sipas Shehit, me paratë e shitjes së kanabisit, Rama do...

Politikë 10:23 - 12 Maj, 2020

“Xhepat e shqiptarëve janë shkundur”/ Basha: Rama i la pa ndihmë qytetarët dhe bizneset

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se shqetësim serioz mbetet situate ekonomike e rënduar nga pandemia e COVID-19. Sipas Bashës, janë të shumtë qytetarët që nuk...

Ekonomi 15:24 - 22 Janar, 2020

Financimi i “Tërmetit”/ Nis presioni mbi interesat e borxhit të brendshëm

Qeveria emetoi së fundmi një obligacion dy vjeçar me vlerë 3.9 miliardë lekë kundrejt një interesi 2.25%. Interesi shënoi rritje të lehtë me 0.09 për qind...

Politikë 14:12 - 19 Nentor, 2019

Propozimi i PD për Reformën Zgjedhore/ Hajdari: Nuk mund t’i kërkojmë para shqiptarëve, jemi të varfër

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka deklaruar se janë të kënaqur nga pjesëmarrja e PD në tryezën e Reformës Zgjedhore. Përsa i përket propozimt të PD,...

Kryesore Show Biz 14:25 - 27 Dhjetor, 2018

Milioneri financon dasmat e 3,000 vajzave pa baba

Në kulturën indiane, është detyra e babait të vajzës që të paguajë të gjitha shpenzimet e dasmës. Në rast se ai nuk është gjallë, përgjegjësia bie...

sondazhi
Politikë 22:14 - 13 Mars, 2018

Ku i gjejnë partitë paratë?

Debati që shkaktoi ditët e fundit revista amerikane “Mother Jones” për disa financime të dyshimta të Partisë Demokratike ka rihapur një debat sa të vjetër aq...

Aktualitet 17:26 - 28 Janar, 2018

Fondi i BE për bujqësinë/ Ministri Peleshi tregon si mund të përfitohet nga fermerët

Ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi zhvilloi ditën e sotme një takim të posaçëm sektorial, ku në fokus ishte mbështetja e fermerëve dhe financimi prej 94 milionë...

Aktualitet 20:14 - 10 Dhjetor, 2017

Banka Botërore, gati 200 milion euro për projekte në Ballkanin Perëndimor

Banka Botërore është e gatshme t’i ndajë deri në 200 milionë dollarë për projektet me të cilat do të zhvillohej transporti dhe lidhjet tregtare ndërmjet vendeve...

Aktualitet 19:36 - 2 Nentor, 2017

Denoncimi / Ja dokumentet që vërtetojnë se Projektligjin për 10-25-fishimin e tarifave gjyqësore e ka shkruar dhe mbështetur Soros

Avokati Altin Goxhaj, ka vijuar me denoncimet ndaj Soros dhe përfshirjes së tij në qeveri, drejtësi e vendimarrje. Me anë të një postimi në rrjetet sociale...

Aktualitet 15:16 - 5 Gusht, 2016

Basha: PD do të financojë arsimin e lartë për çdo fëmijë shqiptar

Partia Demokratike do të financojë arsimin e lartë për të gjithë fëmijët. Premtimi është bërë përmes rrjeteve sociale nga Kryetari i PD-së Lulzim Basha, sipas të cilit...

Aktualitet 19:24 - 21 Maj, 2016

Banka Botërore: Rifinancimi i borxhit në Shqipëri zbuti riskun

Ritmi i rritjes ekonomike dhe uljes së varfërisë në Shqipëri u ngadalësua ndjeshëm nga kriza botërore financiare dhe kriza e mëpasshme në eurozonë.    Për të zbutur...

Aktualitet 14:07 - 18 Maj, 2016

IADSA financon 11 projekte të bashkive në vlerën 4 milionë euro

Në Ministrinë e Financave u zhvillua të mërkurën ceremonia për shpalljen e projekteve fituese që do të marrin financim nga programi italo-shqiptar i konvertimit të borxhit,...

Kosova & Rajoni 14:49 - 6 Tetor, 2015

Reagim i ashpër i Haradinajt: Nuk kam financuar kurrë parti serbe

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj reagoi ashpër ndaj një raportimi në mediat e Prishtinës, të cilat në fakt i janë referuar shkrimit në gazetën serbe Blic,...

Kultura 17:12 - 7 Gusht, 2015

Shpallen fituesit e krijmtarise letrare, financohen autoret ne poezi e proze

Ministria e Kulturës ka shpallur fituesit e krijimtarisë letrare shqiptare. Në zbatim të politikave të Ministrisë së Kulturës për mbështetjen e autorëve shqiptare dhe promovimin e...

Politikë 08:05 - 4 Korrik, 2015

Bledi Çuçi: Ja si do të financohen njësitë e reja administrative

Ministri i Pushtetit Vendor, Bledi Çuçi, ka sqaruar mënyrën se si do të financohen njësitë e reja administrative.   “Nuk ka vend për panik. Urdhri i...

Kosova & Rajoni 15:07 - 28 Qershor, 2015

BQE pranon të financojë bankat greke, por në mënyrë të kufizuar

Banka Qendrore Europiane vendosi të kufizojë kreditë e emergjencës për banka greke. Banka njoftoi se do të rishikojë Asistencën e Emergjence e Likuiditetit dhe do të...

Aktualitet 10:06 - 10 Prill, 2015

BB 65.9 mln euro për mirëmbajtjen e sigurinë rrugore

Në Ministrinë e Financave u nënshkrua Marrëveshja e Huase me Bankën Botërore për të siguruar financimin e nevojshëm për Projektin “Mirëmbajtje dhe Siguri Rrugore Bazuar në...

Aktualitet 08:22 - 1 Prill, 2015

Zbardhet dokumenti i universiteteve, refuzohet financimi i Henri Çilit

Universitetet publike vijojnë të kundërshtojnë ashpër projektligjin e arsimit të lartë dhe këtë herë kanë kërkuar heqjen e kapitullit 12, kapitull i cili është hartuar vetëm...

Ekonomi 21:30 - 31 Mars, 2015

MF: Disa banka shprehin interes për të financuar borxhin prej 250 milionë euro

Disa banka kanë shprehur interes për të financuar borxhin prej 250 milionë euro që qeveria kërkon të marrë me garancinë e Bankës Botërore. Sipas burimeve nga ministria...

Uncategorized 10:54 - 3 Mars, 2015

Athinë/Qeveria propozon në parlament masa sociale

Qeveria e radikalëve të majtë në Greqi njoftoi masat e para sociale për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve nën nivelin e varfërisë. Ato duhet të miratohen...