Connect with Us

All posts tagged "filipine"

Bota 20:19 - 4 Prill, 2020

Burri qëllohet për vdekje pasi kundërshtoi rregullat për koronavirusin

Një burrë 63-vjeçar është qëlluar për vdekje nga policia në Filipine, pasi u zemërua nga kërkesa e efektivëve të cilët i thanë të mbante maskë në...

Bota 20:01 - 26 Mars, 2020

Çfarë po ndodh me botën!/ Tërmet i fuqishëm godet Filipinet

Sikur të mos mjaftonte pandemia e koronavirusit, shumë vende po përballen edhe me tërmete. Sipas EMSC, Filipinet janë tronditur pasditen e sotme nga një tërmet i...

Blog 08:48 - 25 Janar, 2020

Shoiçi Jokoi, japonezi që u fsheh 28 vjet në xhungël, dhe nuk e dinte se lufta kishte përfunduar

Shoiçi Jokoi ishte 26-vjeç, kur u rekrutua në radhët e ushtrisë japoneze në 1941. Në atë kohë, ushtarëve u mësohej se dorëzimi tek armiku, ishte fati...

Aktualitet 23:37 - 18 Shtator, 2018

Tragjedia natyrore në Filipine/ Rritet bilanci i viktimave

Bilanci i të vdekurve nga goditja e tajfunit Mangkhut në Filipine ka arritur në 74 viktima. Mediat ndërkombëtare raportojnë se në kërkim janë shpallur dhe 55...

Aktualitet 09:10 - 16 Shtator, 2018

Tajfuni ‘Mangkhut’ shkatërron Filipinet/  5 milionë njerëz në qiell të hapur

Më shumë se 25 persona kanë humbur jetën nga tajfuni “Mangkhut” i cili ka goditur Filipinet. Sipas mediave të huaja kjo është stuhia më e fuqishme...

Aktualitet 17:27 - 15 Shtator, 2018

Tajfuni i fuqishëm në Filipine/ Regjistrohen viktima dhe dëme të shumta materiale

Tajfuni i fuqishëm, i cili u regjistrua të shtunën në jug të Filipineve, ka lënë të vdekur tre persona. Me një shprejtësi prej 200 km në...

Aktualitet 22:28 - 2 Shtator, 2018

ISIS godet Filipinet/ Dy sulme me bombë brenda javës

Një shpërthim bombe në një kafene në Filipinet Jugore, i ka marrë jetën një personi, ndërsa 15 të tjerë janë plagosur. Mediat e huaja flasin për...

Aktualitet 19:57 - 2 Gusht, 2018

Lufta kundër korrupsionit/ Presidenti i vë buldozerin makinave luksoze (Video)

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duerte, ka parë me sytë e tij shkatërrimin e 76 makinave luksoze, me vlerë të përgjithshme  5.5 milion dollarë. Në një video...

Aktualitet 20:07 - 2 Korrik, 2018

Tragjike/ Qëllohet për vdekje kryetari i Bashkisë

Kryetari i Bashkisë në Filipine, Antonio Halili është qëlluar me armë në një ceremoni të ngritjes së flamurit në sallën e qytetit Tanauan nga disa persona...

Kryesore Show Biz 23:20 - 6 Prill, 2018

Kush është “turistja e pacipë” që u gjobit në Filipine sepse ishte veshur me bikini?

Modelja amerikane me mbi 40 000 ndjekës në Instagram është gjobitur nga policia filipinase pasi po bënte xhiro mbi motoçikletë me bikini. Kinsey Golden, banuese në...

Aktualitet 22:16 - 30 Korrik, 2017

Ekzekutohet kryebashkiaku dhe gruaja e tij/Ja ku ka ndodhur ngjarja

Një kryetar bashkie, gruaja e tij dhe 10 persona të tjerë janë vrarë nga policia e Filipines të dielën gjatë një sulmi të përgjakshëm kundër përdoruesve...

Aktualitet 23:20 - 6 Korrik, 2017

“Ndëshkuesi” tmerron njerëzit/ Vret 29-vjeçaren në mes të rrugës

Presidenti i ishujve Filipine, Rodrigo Duterte, i cili ndryshe njihet edhe si “Ndëshkuesi” prej kohësh u ka shpallur luftë trafikantëve dhe përdoruesve të drogës. Sipas ligjit...

Aktualitet 20:15 - 21 Tetor, 2016

Filipinet prishin marrëdhëniet me SHBA

Kthesa në politikën e jashtme kishte kohë që ishte sinjalizuar: presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte deklaron në vizitën e tij në Pekin “ndarjen”prej aleatit shumëvjeçar, SHBA....

Aktualitet 12:04 - 20 Tetor, 2016

VIDEO/ Protesta në Filipine/ Makina e policisë vërshon mbi turmën

Një fugon policie ka vërshuar mbi një grup protestuesish  në Filipine, të cilët po protestonin kundër ushtrisë amerikane. Ndërkohe protestuesit po qëllonin fugonin e policisë, ky...

Aktualitet 14:17 - 30 Korrik, 2016

Fotot/Brenda burgut më të tmerrshëm në botë

Këto imazhe befasuese tregojnë se si është jeta në një prej burgjeve më famëkeq në botë. Burgu Quezon gjendet në Filipine. Ai është projektuar për 800...

Aktualitet 14:15 - 29 Korrik, 2016

Nga Santorini në Filipine/ Ishujt më magjepsës për pushime

Ishulli më i bukur në botë, gjendet në Filipine. Ishulli quhet Palawan dhe lexuesit e “Travel and Leisure” e kanë votuar si më të mirin në botë....

Aktualitet 22:10 - 8 Maj, 2016

Shokon kandidati presidencial në Filipine/ Të vrasim trafikantët e drogës!

Kandidati kryesor për presdiencën në Filipine, kreu aktual i bashkisë së qytetit Davao, Rodrigo Duterte, vazhdon që të kryesojë sondazhet, pavarësisht deklaratave të tij për eliminim...

Udhëtoni 22:42 - 14 Mars, 2015

Restoranti që shërben në ujëvarë

Në Filipine gjendet një restorant që shërben në afërsi të ujëvarës. Restoranti “Waterfalls” në resortin “Villa Escudero” ju jep një kënaqësi të veçantë që ndërsa ushqeheni,...