Connect with Us

All posts tagged "fiks fare"

Gazetarët e Fiksit udhëtuan drejt Prishtinës ku fillimisht u munduam të kontaktojmë me mjekun, por ky i fundit u tha se duhet të merrnin leje në drejtori. Më pas gazetarët iu drejtuan institucionit që bën licencimin e mjekëve për të marrë informacion të plotë. Dr Ramush Bejiqi, është i palicencuar si mjek Sub kardilog nga strukturat e Odës së Mjëkëve të Kosovës, por pavarësisht kësaj ai vazhdon ta ushtrojë si profesion, madje është edhe shefi i Departamentit të Kardiologjisë. Në CV e tij, ai deklaron se në vitin 1995-1997 ka përfunduar specializimin në Unversitetin e Mjekësisë në Beograd, por nuk ka paraqitur një certifikatë apo diplomë të përfundimit të këtyre studimeve. Për mungesë së diplomës nuk është licencuar as nga Oda e Mjekëve të Kosovës, të cilët nuk kanë për të vijuar me licencimin nëse mjeku nuk paraqet një kopje të diplomës. Në përgjigjen e detajuar me shkrim, nga Oda e Mjekëve të Kosovës thekësohet se ” Deri më tani, OMK, respektivisht Komisioni për Licencim nuk ka pranuar diplomë të subspecializimit të fushës së Kardiologjisë siç është kërkuar. Prandaj Dr Bejiqi momentalisht posedon vetëm licencë valide si Specialist i Pediatrisë dhe bazuar në Ligjin për Shëndetësi dhe Rregulloren e Komisionit për Licencim pranë OMK-së i njëjti obligohet të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë”. Mjeku e pranon edhe vet në një telefonat që pati me gazetarët e Fiksit që nuk e disponon diplomën e Sub kardiologut dhe pas një debati me gazetarët ai pranon që është edhe i pa licencuar. Ai pohon se nuk merr dot një kopje të diplomës, sepse nëse e kërkon duhet të japë një provim. Provim që nuk ka pse ta japë nëse e ka dhënë njëherë. “Unë jam i licencuar në ish Jugosllavi, s’po më hyn hiç në punë që s’jam i licencuar në Kosovë”shprehet Dr. Bejiqi. Fiks Fare iu drejtua me një kërkesë zyrtare edhe institucionit që ka punësuar mjekun QKUK, por edhe pse kanë kaluar më shumë se dhjetë ditë ende emisioni nuk ka marrë një përgjigje. Gjithashtu Fiksi një kërkesë për informacion ia nisi edhe Universitetit të Beogradit, por që ende nuk ka marrë përgjgigje në lidhje me diplomimin e Dr. Bejiqit. Edhe pse mjeku këmbëngul se nuk i intereson licencimi si Sub kardiolog, Oda e Mjekëve Kosovë, u shpreh qartë duke cituar ligjin dhe është ky i fundit që e detyron Dr Bejiqin të ushtroj veprimtarinë e tij vetëm sipas thirrjes në licencën e tij të punës, pra si Specialist i Pediatrisë.
Denoncim 23:18 - 13 Prill, 2021

Fiks Fare!/ Shefi i Kardiologjisë në QKUK ushtron profesionin pa diplomë e pa licencë

Në emsionin Fiks Fare mbërriti një informacion ku pretendohej se Dr. Ramush Bejiqi, shefi i Departamentit të Kardiologjisë pranë Klinikës Pediatrike të Qëndrës Kombëtarë Universitare të...

Denoncimi i "Fiks Fare"/ 250 mijë lekë për pastrimin e plagës në Spitalin Ushtarak
Denoncim 23:08 - 12 Prill, 2021

Denoncimi i “Fiks Fare”/ 250 mijë lekë për pastrimin e plagës në Spitalin Ushtarak

Trajtimin e merr në një spital publik, por paguan për çdo gjë. Aparati që i mundëson mjekimin nuk gjendet në spital, por në mënyrë private ia...

Fiks Fare/ Fitojnë të gjitha testet për të qenë pjesë e Akademisë së Sigurisë, skualifikohen si të paafta
Denoncim 22:53 - 7 Prill, 2021

Fiks Fare/ Fitojnë të gjitha testet për të qenë pjesë e Akademisë së Sigurisë, skualifikohen si të paafta

Komisioni skualifikon kandidatet, njëra me syze tjetra rezulton përdoruese e kokainës edhe pse ka dalë negative. Konkurron në akademinë e policisë duke fituar të gjitha testet,...

Fiks Fare/ Ferizaj, denoncon se po i trafikojnë vajzën minorene, polica: Jemi të zënë!
Politikë 20:50 - 6 Prill, 2021

Fiks Fare/ Denoncon se po i trafikojnë vajzën minorene. Polica: Jemi të zënë!

Nëna e dy fëmijëve 15 vjeç dhe 3 vjeç, e divorcuar, ankohet në Fiks Fare që policia e Ferizajt nuk ka marrë seriozisht denoncimin e saj...

Fiks Fare/ Masakër mjedisore në Himarë, firma merr pa leje rërë dhe inerte nga bregu detit
Denoncim 20:58 - 5 Prill, 2021

Masakër mjedisore në Himarë/ Firma merr pa leje rërë dhe inerte nga bregu detit

Fiks Fare denoncoi një tjetër masakër mjedisore, kësaj herë në një nga zonat më të bukura të Shqipërisë; plazhi i Livadhit në Himarë! Një firmë, e...

Denoncim 23:17 - 2 Prill, 2021

Mashtrimet me lojrat on line/ Fiton çmimin duke luajtur MulanPro, nuk i bëhet pagesa

Menaxheri i lojës i kërkon fotokopje të pasaportës për t’i kaluar lekët dhe më pas nuk hedh. Pretendon se janë bërë parregullsi në lojë dhe deri...

Skandal në Fiks Fare/ 3000 euro për një protezë në Spitalin Ushtarak
Denoncim 21:24 - 31 Mars, 2021

Skandal në Fiks Fare/ 3000 euro për një protezë në Spitalin Ushtarak

Fiks Fare transmetoi mbrëmjen e së mërkurës një tjetër skandal në lidhje me bluzat e bardha. Shërbimi që qytetarët duhet ta marrin falas, mjekët e keqpërdorin...

Fiks Fare/ Kisha i zapton pronën e të atit, policia i ndalon qytetarit hyrjen në shtëpinë e vet
Denoncim 21:28 - 30 Mars, 2021

Fiks Fare/ Kisha i zapton pronën e të atit, policia i ndalon qytetarit hyrjen në shtëpinë e vet

Alfons Ulbani nga Shkodra ankohet në Fiks Fare pasi kisha i ka dhunuar shtëpinë e të atit i cili para 7 muajve ka ndërruar jetë. Kjo...

Skandal me listat për deputetë, gazetaret e Fiksit kandidate në Tiranë dhe Berat
Denoncim 21:30 - 29 Mars, 2021

Skandal me listat për deputetë/ Gazetaret e Fiksit kandidate në Tiranë dhe Berat

Koalicioni ABEOK të fut në listat e tij për kandidatë për deputetë nën logon e Partisë së Pensionistëve të Bashkuar të Shqipërisë pa qenë asnjë ditë...

Fiks Fare/ Urën që kushtoi 1 mln euro po e merr lumi, inxhinieri: Duhet ndërhyrje emergjente!
Denoncim 22:45 - 25 Mars, 2021

Fiks Fare/ Urën që kushtoi 1 mln euro po e merr lumi, inxhinieri: Duhet ndërhyrje emergjente!

Në muajin dhjetor të vitit 2017, Ura e Drojës që lidh Fushë Krujën me zonën e Kurbinit, u shkatërrua. Në vitin 2018, një biznes privat akordoi...

I rrezikohet jeta nga mungesa e dializës/ Autoambulanca nuk ka naftë
Denoncim 21:30 - 24 Mars, 2021

I rrezikohet jeta nga mungesa e dializës/ Autoambulanca nuk ka naftë

Një qytetar nga Çerma e Lushnjes vuan prej kohësh nga një sëmundje kronike. Për këtë arsye  që të mbijetojë ai duhet të bëj patjetër dializë ....

Denoncimi i ‘Fiks Fare’/ E njëjta firmë! 1 litër oksigjen në Maqedoni, 68 lekë. Në Shqipëri dyfish
Denoncim 20:54 - 23 Mars, 2021

Denoncimi i ‘Fiks Fare’/ E njëjta firmë! 1 litër oksigjen në Maqedoni, 68 lekë. Në Shqipëri dyfish

Fiks Fare siguroi dhjetëra dokumente nga spitalet e Shqipërisë dhe spitalet e Maqedonisë së Veriut për blerjen e oksigjenit. Gazetarët krahasuan pikërisht çmimet për blerjen e...

Vjedhja e automjetit/ 10 vjet hetime pa rezultat, qytetarit i ngarkohen taksat
Denoncim 21:23 - 22 Mars, 2021

Vjedhja e automjetit/ 10 vjet hetime pa rezultat, qytetarit i ngarkohen taksat

10 vjet hetime pa asnjë rezultat, për një automjet të vjedhur i cili “fle” në oborrin e qytetarit që i është lënë në ruajtje. Përpos se...

Shoqëria e transportit shkel licensën, mbrohet nga “të mëdhenjtë”
Denoncim 20:58 - 18 Mars, 2021

Shoqëria e transportit shkel licensën, mbrohet nga “të mëdhenjtë”

Shoqëria e transportit Pojska Trans që operon në Pogradec, abuzon me licencën marrë nga shteti për transportin e udhëtarëve. Si pasojë e këtij abuzimi shumë taksi...

Fiks Fare/ Thyen këmbën, i vendos hekur dhe vida, pushohen hetimet: Dëmtim i lehtë!
Denoncim 23:22 - 16 Mars, 2021

Fiks Fare/ Thyen këmbën, i vendos hekur dhe vida, pushohen hetimet: Dëmtim i lehtë!

Fiks Fare denoncoi veprimet e Prokurorisë dhe Policisë Rrugore në Tiranë, të cilat kanë pushuar hetimet e një aksidenti, ku një zonjë ka rrezikuar seriozisht edhe...

Denoncim 23:30 - 15 Mars, 2021

Fiks Fare/ Përmbaruesi “shkel” gjykatën, përzë forcërisht pronarët afër Kishës së Laçit

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës veprimet e përmbaruesit privat Lefter Canaj, i cili ka ekzekutuar një masë sigurie që nuk ishte caktuar nga gjykata....

Veterinerja firmos dokumentat me titullin Doktor i Shkencave, pa e patur/ Ministria e Bujqësisë: S'ka shkelje
Denoncim 21:11 - 10 Mars, 2021

Veterinerja firmos dokumentat me titullin Doktor i Shkencave, pa e patur/ Ministria e Bujqësisë: S’ka shkelje

Në Drejtorinë Rajonal të Agjencisë së Shërbimit Veterinar dhe të Mbrojtjes së Bimëve në Tiranë një zonjë mjeke veterinere, Lulzime Pilafi, kur plotëson formularët që lidhen...

Fiks Fare/ Dhunon gruan dhe bën veprime të turpshme në sy të fëmijëve, gjykata korrigjon vendimin 2 herë
Denoncim 22:47 - 8 Mars, 2021

Fiks Fare/ Dhunon gruan dhe bën veprime të turpshme në sy të fëmijëve, gjykata korrigjon vendimin 2 herë

Fiks Fare para disa ditësh transmetoi rastin e një ish të dënuari që  dhunonte ish gruan sistematikisht e kryente veprime të turpshme në sy të fëmijëve...

Fiks Fare/ Rrezikon mjekimin se nuk i japin rekomandim, mjekja e familjes: Fajin e ka sistemi!
Denoncim 21:44 - 5 Mars, 2021

Fiks Fare/ Rrezikon mjekimin se nuk i japin rekomandim, mjekja e familjes: Fajin e ka sistemi!

Qytetari Spiro Gega nga fshati Libonik i Maliqit ankohet në emisionin Fiks Fare se mjekët po i rrezikojnë jetën. Kjo për shkak të vetëm një rekomandimi...

Denoncimi në Fiks Fare/ Dhunonte gruan dhe fëmijët, fsheh pasuritë e s’paguan pensionin ushqimor
Denoncim 20:58 - 4 Mars, 2021

Denoncimi në Fiks Fare/ Dhunonte gruan dhe fëmijët, fsheh pasuritë e s’paguan pensionin ushqimor

Në një intervistë për Fiks Fare, nëna e dy vajzave 7 dhe 10 vjeçe tregon se jetojnë në kushte shumë të vështira ekonomike, pasi ish bashkëshorti...

Skandali në Fiks Fare/ Ish i dënuari dhunon gruan dhe kryen veprime të turpshme në sy të fëmijëve të mitur, gjykata i lë në të njëjtën shtëpi!
Denoncim 21:20 - 3 Mars, 2021

Skandali në Fiks Fare/ Ish i dënuari dhunon gruan dhe kryen veprime të turpshme në sy të fëmijëve të mitur, gjykata i lë në të njëjtën shtëpi!

Bashkëshorti e dhunon fizikisht dhe psikologjikisht gjykata jep vendimin që të qëndrojnë në të njëjtën banesë. Katër urdhra mbrojtje nuk i dhanë fund torturës së nënës...

Fiks Fare/ Skemat e mashtrimeve në internet: Paguaj 150 USD, sill 3 klientë që të marrësh bonus…
Denoncim 21:53 - 2 Mars, 2021

Fiks Fare/ Skemat e mashtrimeve në internet: Paguaj 150 USD, sill 3 klientë që të marrësh bonus…

Fiks Fare denoncoi një skemë mashtrimi që qarkullon në internet, ku qindra persona janë kontaktuar nga “agjentë” anonimë për të paguar 150 dollarë. Dhe, pasi bëjnë...

Fiks Fare/ Vjedhja e të vdekurit, infermierja akuzon drejtorin e morgut
Denoncim 23:35 - 26 Shkurt, 2021

Fiks Fare/ Vjedhja e të vdekurit, infermierja akuzon drejtorin e morgut

Më 19 janar 2021, “Fiks Fare” denoncoi skandalin e vjedhjes së të vdekurit brenda ambienteve të morgut të Tiranës. Me zë dhe figurë, emisioni investigativ faktoi...